reklama
 
 

Letu z Karibiku hrozil kvůli stávce nedostatek paliva

26. 2. 2010 18:24
Let ze San Andres byl odkloněn, na cestu do Prahy by mu nestačilo palivo

Praha/Benátky - Letadlo ČSA na trase z Karibiku muselo včera mimořádně přistát v Benátkách a dočerpat palivo. Na vině byla podle aerolinek stávka letových dispečerů ve Francii.

Pro některé lidi na palubě šlo zřejmě o nepříjemný zážitek.

"Klesali z letové hladiny až na místo přistání na letišti v Benátkách, které bylo vlastně pro mlhu úplně zavřené," sdělil čtenář, který Aktuálně.cz na potíže letu upozornil.

Podle ČSA se nic tak dramatického nestalo, v podobných situacích je takový manévr běžný. Kvůli stávce dispečerů totiž letadlo nemohlo letět přes Francii a muselo tudíž udělat "okliku". Pilot proto naplánoval tankovací mezipřistání v Benátkách.

ČSA: Nešlo o nouzové přistání

"V souvislosti se stávkou leteckých dispečerů ve Francii nařídila v průběhu včerejšího letu z Karibiku oceánská služba řízení letového provozu posádce letounu Českých aerolinií změnit trasu letu," potvrdila informaci mluvčí ČSA Hana Hejsková.

"To si logicky vyžádalo větší spotřebu paliva, které se posádka zcela v souladu s předpisy a postupy určenými pro takové situace rozhodla dočerpat v Benátkách," dodala mluvčí, podle níž se jednalo o standardní technické mezipřistání.

"Rozhodně nešlo o nouzové přistání, piloti si tankování předem naplánovali," dodala Hejsková. Cestující tak nakonec přiletěli do Prahy s tříhodinovým zpožděním. Žádný ze svých letů České aerolinie podle mluvčí kvůli stávce francouzských dispečerů rušit nemusely.

"V tom letadle jsem seděl," napsal další čtenář Aktuálně.cz. "Letělo z ostrova San Andres v Colombii. Kde nabralo plne nádrže paliva pro let do Prahy. Díky zmíněné stávce byl let odkloněn jižně od plánované trasy. Piloti samozřejmě museli okamžitě přepočítat, zda palivo stačí nebo ne. Zjistili, že ne tak požádali nejbližší letiště na trase o přistání a doplnění paliva."

"O přistání v Benátkách pro dotankování paliva byli cestující informováni. V letadle se kvůli tomu nic nedělo, nebyl důvod, pouze byli cestující naštvaní na další opoždění letu. Po přistání dovolil kapitán letadla zapnout mobily a informovat doma příbuzné o zpoždění, zašel mezi cestující a řekl důvody nutnosti dotankovat. Klidnější a čistší přistání než v mlze v Benátkách jsem již dlouho nezažil," popsal svůj dojem z cesty.

autor: Karel Toman | 26. 2. 2010 18:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama