Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, mohou je provázet závažné komplikace. Loni bylo nemocných 203 za celý rok. Proti spalničkám se v Česku povinně očkuje, očkování je součástí takzvané MMR vakcíny, která obsahuje protilátky proti zarděnkám a příušnicím. První dávka se podává od 13. měsíce věku, druhá mezi pátým a šestým rokem.
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula loni v říjnu uvedl, že klesá proočkovanost proti těmto nemocem, a dodal, že klesne-li proočkovanost pod 90 procent, ztrácí se takzvaná kolektivní imunita a objevují se epidemie. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá na dobu vyššího věku dítěte.
Podle Vojtěcha je nutné mluvit o tom, že spalničky jsou nebezpečné onemocnění a očkování je jediná možnost, jak mu předejít. Připomněl, že kvůli epidemii nařídil už dříve mimořádné očkování zdravotníků ve státních nemocnicích.
Vláda má v pondělí projednávat návrh zákona, který počítá s odškodněním od státu v případech, kdy po očkování zemře dítě nebo mu vakcína vážně ublíží. Vojtěch řekl v debatě, že zákon může "otupit hrany" a přinést záruky těm, kteří se obávají, že pokud jejich rodiny očkování poškodí na zdraví, nechá je stát v potížích.
Návrh má už i podporu části opozice. Poslanec ODS Bohuslav Svoboda řekl, že jeho strana návrh zákona podpoří, stejně se vyjádřila i bývalá poslankyně a stínová ministryně KSČM pro zdravotnictví Soňa Marková.
Návrh zákona počítá s dopady na státní rozpočet v objemu 100 milionů korun. Podle ministra Vojtěcha jde ale o nejpesimističtější variantu a nepředpokládá, že se tato částka vyčerpá. Vakcinologové podle něj odhadují, že ročně mohou nastat komplikace v pěti případech.