Zjistěte, zda patříte mezi ročníky nejvíce ohrožené spalničkami. Počet pacientů roste

Iva Bezděková
1. 3. 2019 6:16
Ačkoli jsou spalničky typicky dětská nemoc, kterou nejčastěji onemocní děti mezi čtyřmi až pěti lety, pokračující epidemie začíná postihovat dospělé. V Praze, která registruje největší počet nemocných, je mezi nakaženými dokonce 62 procent dospělých. Vysvětlení nabízí analýza, kterou má redakce Aktuálně.cz k dispozici. Zkoumala obranyschopnost Čechů vůči spalničkám podle data jejich narození. Ukazuje se, že nejmenší ochranu proti nákaze mají lidé ve věku od 41 do 51 let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

"Z celkového počtu 72 pacientů nakažených od začátku roku je 27 dětí a 45 dospělých," upřesňuje počty nakažených v metropoli Zdeněk Boublík, tiskový mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Nárůst dospělých se spalničkami potvrzuje i Jihočeský kraj. "Před několika dny jsme řešili případ, kdy se spalničkami nakazila celá rodina s neočkovanými malými dětmi, přičemž infekci do rodiny zanesl tatínek," říká Květoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje. Účinek očkování totiž s postupem času vyvane a člověk se tak může spalničkami nakazit, jako kdyby nebyl očkovaný vůbec.

Za vyšším počtem nakažených dospělých je podle odborníků celkový pokles proočkovanosti dětí v kombinaci právě s tím, že u dospělého může účinek očkování po letech vymizet. "Každý jedinec má po letech od očkování různou imunitu. To, zda je člověk proti nemoci chráněný, mohou ukázat testy na stanovení hladin protilátek," upozorňuje Kotrbová.

Nejodolnější jsou senioři

Redakce Aktuálně.cz má k dispozici analýzu, která zkoumala obranyschopnost Čechů vůči spalničkám podle data jejich narození. Ukazuje se, že nejmenší ochranu mají lidé ve věku od 41 do 51 let, kteří byli v dětství očkováni, ale jejich imunita vůči spalničkám už vyvanula. Zvýšené protilátky, a tedy dostatečnou ochranu mají pouze v 77 až 83 procentech případů.

Naopak nejvíce odolní vůči nákaze jsou lidé nad 55 let, kteří v dětství spalničky prodělali, protože ho prožili ještě před povinným očkováním, které bylo zavedeno v roce 1969. Jejich imunita se pohybuje kolem 97 až 99 procent.

Koho ohrožují spalničky nejvíce

Věk       Kolik z nich má protilátky

 7-10          90 %
11-15         95 %
16-20         94 %
21-25         92 %
26-30         95 %
31-35         98 %
36-40         86 %
41-45         83 %
46-50         77 %
51-55         97 %
56-60         97 %
61-65         98 %
66-70         99 %

"Spolehlivě můžeme říci, že po prodělání spalniček má člověk dlouhodobě dobrou imunitu proti tomuto onemocnění," potvrzuje epidemioložka Kotrbová.

V žádném případě to ale podle ní neznamená, že je bezpečnější nemoc prodělat. V dobách, kdy se proti spalničkám neočkovalo, bylo u nás každoročně hlášeno 50 tisíc případů a kolem 50 úmrtí. Po zavedení povinného očkování už k úmrtím na spalničky v ČR nedochází.

Zdravotníci bez protilátek

Nyní se ale kvůli poklesu proočkovanosti nemoc opět šíří. K minulému pátku evidují hygienici v celé republice už 156 případů onemocnění spalničkami za tento rok. Nejvíce případů je v Praze, v Plzeňském, Moravskoslezském a Pardubickém kraji.

Nejvíce ohroženi jsou zdravotníci v nemocnicích, kteří přicházejí do styku s nakaženými. Ministerstvo zdravotnictví proto vydalo minulý týden pokyn, podle kterého by se lékaři a sestry z vybraných odděleních nemocnic měli nechat vyšetřit na hladinu protilátek a v případě nízké ochrany podstoupit očkování.

Ukazuje se přitom, že ochrana proti spalničkám zdravotníkům navzdory očkování chybí. "Mám minimum protilátek, nechám se proto přeočkovat," říká devětadvacetiletá zdravotní sestra Nela Michoňková z Nemocnice Valašské Meziříčí. Ochranu před spalničkami neměla ani zdravotní sestra Zuzana Šabatová. "Před časem jsem si nechala dělat vyšetření, které ukázalo nulové protilátky," říká.

Také aktuální zprávy z nemocnic potvrzují, že dodatečnou vakcínu proti spalničkám potřebují stovky zdravotníků. "K dnešnímu dni je naočkováno 310 zaměstnanců, dalších 200 bude naočkováno zhruba do měsíce. Tento čtvrtek čekáme na dodání dalších 400 vakcín," říká mluvčí FN Motol Hana Frydrychová. Na hromadné očkování se chystá také FN Olomouc. "V první vlně půjde o zhruba 330 zaměstnanců ve věku do 55 let," potvrzuje mluvčí Adam Fritscher.

Vakcíny si lidé hradí sami

Foto: Thinkstock, Aktuálně.cz

I když počet nakažených spalničkami roste, podle lékařů zatím není mezi dospělými z běžné populace po očkování poptávka. "Zájemci ale tuto možnost mají. Vyšetření na protilátky i aplikaci vakcíny si ale vyjma zdravotníků hradí člověk sám," říká praktický lékař Bohumil Seifert. Lidé se mohou nechat očkovat u svých praktických lékařů, v očkovacích centrech nebo v nemocnicích.

Podle epidemioložky Kotrbové by přeočkování měly zvážit například rodiny, které plánují potomka, přičemž jejich starší dítě může přijít do styku s neočkovanými dětmi. Vyšetření na protilátky se pohybuje kolem 150-300 korun. Vakcínu proti spalničkám nemocnice nakupují kolem 400 korun za kus.

Video: Evropa zvažuje razantnější opatření kvůli spalničkám

Video:
 

Právě se děje

před 17 minutami

Snadnou kvalifikaci skokanů zvládl Koudelka i Polášek

V sobotním závodě Světového poháru skokanů na lyžích v Titisee-Neustadtu se představí Roman Koudelka i Viktor Polášek. Dnešní snadnou kvalifikaci, ze které postupovalo 50 z 51 skokanů, nezvládl pouze korejský reprezentant Sou Čche.

Koudelka předvedl výkon 129,5 metru a obsadil 26. místo, Poláškovi skok dlouhý 121,5 metru vynesl 40. příčku. První místo obsadil Rjoju Kobajaši z Japonska (137,5 m), zatímco sedmatřicetiletý veterán Sou Čche skočil pouhých sto metrů a jako jediný do závodu nepostoupil.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Na Brněnsku shořela průmyslová hala, škoda dosáhne možná až desítek milionů

Interiér průmyslové haly shořel dnes v Holasicích na Brněnsku. Požár dostali hasiči pod kontrolu za tři a půl hodiny, do večera ale halu rozebírali, aby zlikvidovali skrytá ohniska. Rozebírání bude pokračovat, vyšetřování může trvat i několik dnů. Nikdo nebyl zraněn, škoda bude v milionech, možná v desítkách milionů korun, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se o požáru dozvěděli v 6:15 a v 9:47 jej dostali pod kontrolu. V objektu zhruba 20 krát 40 metrů byla dřevovýroba a lakovna. "Shořel kompletně celý interiér, střední část stropu se propadla," řekl mluvčí.

Aktualizováno před 1 hodinou

Při íránském raketovém útoku minulý týden bylo zraněno 11 amerických vojáků

Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na základny v Iráku, na kterých Američané působí. Oznámilo to ve čtvrtek velení amerických ozbrojených sil. Původně USA tvrdily, že nikdo nebyl zraněn. Pentagon dnes následně v reakci na kritiku podle agentury Reuters zdůraznil, že se nesnažil bilanci zraněných tajit či tuto informaci zlehčovat, ale že vyhodnocování zdravotního stavu vojáků trvalo delší dobu.

Agentura AFP poznamenala, že americký prezident Donald Trump v televizním vystoupení po íránském útoku tvrdil, že žádný Američan nebyl zraněn.

Íránci vypálili rakety v odvetě za předchozí zabití íránského generála Kásema Solejmáního, kterého americké rakety na Trumpův rozkaz usmrtily u letiště v Bagdádu.

Mluvčí Pentagonu Jonathan Hoffman původní hlášení o žádných zraněných hájil a prohlásil, že aktualizovaná bilance byla zveřejněna jen několik hodin poté, co se o ní dozvěděl ministr obrany Mark Esper.

"Představa, že snahou bylo nezdůrazňovat informace o zraněných z důvodu nějaké beztvaré politické agendy neobstojí proti tomu, co vláda oznámila," řekl Hoffman s tím, že vládní činitelé jasně tvrdili, že Teherán se raketovým útokem pokusil americké vojáky zabít. Hoffman také dodal, že diagnóza zranění, jako je otřes mozku, trvá déle a že také požadavky na takové hlášení jsou odlišné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy