Letiště Vodochody se může rozšířit, řekl soud protestům obcí navzdory

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 3. 2016 16:24
Čerstvě vydané odůvodnění prosincového rozsudku umožňuje Letišti Vodochody pokračovat v přípravách rozšíření. V úterý to oznámil ředitel letiště Martina Kačura, podle nějž tak platí původní souhlasný posudek k vlivu na životní prostředí. Letiště nyní bude pokračovat v územním řízení, o stavební povolení by mohlo požádat nejdřív v květnu. Ministerstvo životního prostředí může podat do dvou týdnů kasační stížnost, také se bude znovu vyjadřovat podle novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Proti rozšíření jsou některé obce.
Návrh nové podoby Letiště Vodochody.
Návrh nové podoby Letiště Vodochody. | Foto: Aktuálně.cz

Odolena Voda (u Prahy) - Letiště Vodochody bude pokračovat v přípravách rozšíření, umožňuje to v úterý vydané odůvodnění prosincového rozsudku. Podle ředitele letiště Martina Kačury tak platí původní souhlasný posudek k vlivu na životní prostředí. Letiště nyní bude pokračovat v územním řízení, o stavební povolení by mohlo požádat nejdřív v květnu.

Proti rozšíření jsou některé obce. Sdružení Stop Letišti Vodochody, ve kterém je 15 obcí, podá proti rozsudku kasační stížnost, potvrdil v úterý prosincové rozhodnutí sdružení starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček (TOP 09). "Další postup budeme řešit s právníky," dodal.

Ministerstvo životního prostředí může podat do dvou týdnů kasační stížnost, také se bude znovu vyjadřovat podle novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. "Ministerstvo má nyní 15 dní na prostudování rozsudku a případné podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu," sdělila dnes mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Městský soud v Praze v prosinci zrušil rozhodnutí ministerstva, které minulý rok zrušilo kladný ekologický posudek EIA, který je podmínkou pro zahájení územního řízení a získání stavebního povolení. "Ztratili jsme 21 měsíců, nyní budeme aktualizovat dokumentaci pro územní řízení," uvedl ředitel. Podle něj odůvodnění potvrdilo, že proces posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) byl správný včetně uvedených podmínek.

Obce se bojí hluku

Právě to, že rozhodnutí EIA obsahovalo 124 podmínek, kritizovaly některé obce z okolí letiště. Zároveň se obávají hlukové zátěže a nedostatečného řešení odvodnění ploch. S námitkami ohledně dopadů na podzemní vody a hluku se už letiště podle Kačura vypořádalo v aktuální dokumentaci. Mluvčí sdružení Stop Letišti Vodochody a starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka (ODS) už dříve řekl, že obce podají proti prosincovému rozhodnutí soudu kasační stížnost.

Rozšířené letiště mělo začít fungovat už letos. Z původně továrního areálu chtějí provozovatelé udělat letiště pro nízkonákladové aerolinie a privátní lety. Projekt si vyžádá asi tři miliardy korun.

Ministerstvo vydalo kladný posudek EIA Letišti Vodochody před dvěma lety. Kvůli stížnostem starostů okolních obcí, kteří podali 40 podnětů, úřad začal své stanovisko loni na jaře znovu prověřovat. V červnu ho zrušil s tím, že obsahovalo procesní chyby v oblasti vodního hospodářství a nesprávné navýšení hlukových limitů o takzvanou korekci. Zrušení EIA poté Letiště Vodochody napadlo u soudu. Městský soud v Praze se nejprve odmítl případem zabývat, Nejvyšší správní soud mu to ale v květnu nařídil, v prosinci pak pražský soud rozhodl, odůvodnění dostali účastníci soudu dnes.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy