Lesy odstoupily od nákupu předražené pily od svého soka

Petr Havel, spolupracovník redakce
12. 1. 2010 15:40
Dražba pily ve Ptení je ohlášena na pondělí, Lesy ČR svou nabídku stáhly
Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Ptení - Státní firma Lesy České republiky nakonec neutratí téměř miliardu korun za pilu Javořice ve Ptení v dražbě, která se koná v pondělí.

Prodejcem pily je firma CE WOOD, s níž Lesy ještě nedávno vedly obchodní válku. V první plánované, ale později zrušené dražbě chtěly Lesy za pilu zaplatit cenu, která byla čtyřikrát vyšší, než kolik činí čistý zisk pily za loňský rok.

Lesy od dražby stejně jako v prvním případě odstoupily, což serveru iHNed.cz, který o rozhodnutí informoval jako první, potvrdil generální ředitel lesů Svatopluk Sýkora.

Státní lesnická firma byla podle zjištění Aktuálně.cz v loňském roce do pily ochotna investovat až 950 milionů korun, přestože podle odborníků pila nemá mít v praxi ani účetní hodnotu 220 milionů korun.

Ministerstvo zemědělství ale neudělilo Lesům ČR souhlas se žádostí o změnu finančního plánu, na základě které by si pilu ve Ptení mohly koupit.

Kupte, ale za své

Teď nastala na pohled drobná, ale pro tento případ podstatná změna. Zatímco loni ministerstvo Lesům pilu koupit nedovolilo, nyní už jen říká, že se změnou "finančního rámce (plánu) nebude zabývat". Tedy: Lesy pilu mohly koupit a souhlas ministerstva už nepotřebovaly. Přesto jejich vedení v pondělí rozhodlo, že do podivného nákupu nepůjde.

"Ministerstvo zemědělství doporučilo Lesům ČR nechat si vypracovat nezávislou analýzu posuzující nákup pily v Ptení. O správnosti takového kroku by měla napovědět tato analýza. K samotné transakci Lesy souhlas zakladatele nepotřebují, rozhodnutí o nákupu je tedy na nich," řekl ředitel komunikace ministerstva zemědělství Hugo Roldán. Podle Roldána je pouze jisté, že peníze na nákup pily "z rozpočtu ministerstva nepůjdou".

"Pokud ale LČR ty prostředky mají, mohou je použít a nemusí k tomu mít náš souhlas," podotýká Roldán.

Zdevastovaný porost - Indonésie.
Zdevastovaný porost - Indonésie. | Foto: Reuters

Podle předběžných výsledků Lesy ČR vytvořily loni zisk ve výši zhruba 250 milionů korun. Dozorčí rada Lesů nicméně už loni schválila možnost použít na nákup pily v dražbě až 950 milionů korun.

Odměna za smír?

Už v případě první zrušené dražby psalo více médií, že nákup pily má být jednou z možností finančního vyrovnání mezi Lesy a společností CE WOOD. Soukromá firma totiž dluží státním Lesům i s penále necelých 200 milionů korun.

CE WOOD byla od ledna do července loňského roku v insolvenčním řízení, právě po návrhu Lesů ČR. Tehdy CE WOOD dlužila Lesům 156 milionů korun. CE WOOD ale na oplátku požadovala po Lesích celkem 4,8 miliardy korun za škody, které firmě měly vzniknout při vyhlašování veřejných tendrů státních Lesů. Koncem loňského července ale svůj návrh na úpadek společnosti CE WOOD státní Lesy stáhly. Od podzimu se naopak začaly připravovat na nákup javořické pily, z něhož nakonec sejde.

Vedení Lesů tvrdí, že rozhodující je pro něj slovo ministerstva zemědělství. "Pro Lesy ČR je rozhodující stanovisko zakladatele," opakuje mluvčí firmy Zbyněk Boublík postoj, který firma zaujala i před první zrušenou dražbou.

Dražba zatím nebyla odvolána, jak vyplývá z dražební karty příslušející k dražbě pily ve Ptení. Navrhovatelé jsou teď už jen dva, definitivně odstoupila jihočeská CB LEASING. Zbylí dva dosud "necukli".

 

Právě se děje

Další zprávy