Lesy ČR se zbavují plantáže v Nikaragui. Byl to od začátku nesmysl, říká jejich šéf

Luboš Kreč
9. 11. 2015 5:30
Před devíti lety si státní lesy pořídily v jihoamerické Nikaragui plantáž na teakové dřevo. Teď se jí ale snaží zbavit, projekt je prodělečný a nemají o něj zájem ani vědci. Šéf Lesů ČR Daniel Szórád doufá, že se mu ve spolupráci s českou ambasádou podaří nemovitost udat. Státní firmu už plantáž vyšla minimálně na 15 milionů korun, nikdy nebyla v zisku. Původní plány přitom hovořily o vysoce ziskovém projektu.
Plantáž na teakové dřevo - ilustrační foto.
Plantáž na teakové dřevo - ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Manažeři státních lesů zase po letech vyrazí do jihoamerické Nikaraguy, kde královéhradecká firma spoluvlastní plantáž na teakové dřevo. Jenže teď tam pojedou osmdesátihektarovou nemovitost prodávat, už ne ji rozvíjet. Devět let starý kontroverzní projekt je totiž na prodej.

"Kolega už má letenku. Vstoupili jsme do intenzivních jednání s českou ambasádou v Nikaraguy. Doufáme, že nám pomohou. Oni jsou přesvědčení, že to nebude problém, že to je prodatelné," říká generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Nápad na pěstování exotické dřeviny na druhé straně polokoule se zrodil v hlavách zaměstnanců Lesů kolem roku 2005. Mělo jít o výhodný byznys, teakové dřevo je lukrativní komodita. Zároveň to mělo pomoct českým vědcům, kteří by tam jezdili bádat.

"Lidé, kteří byli u zrodu, tvrdí, že to uspět mohlo. Že to měla být tiskárna na peníze, jen se to špatně uchopilo," pokyvuje hlavou Szórád a dodává: "Já si to nemyslím. Nebyl jsem ale u zrodu."

Foto: Matej Slávik

Státní lesy do projektu, který je po celou dobu své existence v minusu, investovaly nižší desítky milionů korun, Szórád to odhaduje zhruba na dvacet milionů. "Aktuálně tam posíláme asi pětadvacet tisíc dolarů ročně, což má stačit na ostrahu. Víc do toho vkládat nechceme," říká.

Společnost, která do státního rozpočtu plánuje letos poslat na šest miliard korun, je v nikaragujské plantáži pouze polovičním spolumajitelem, druhých 50 procent má královéhradecký developer Fato.

Vědci plantáž nechtějí

"Takže aby se to prodalo, musí s tím souhlasit i druhá strana. Můžu doufat, že to vyjde. Jednáme s nimi průběžně, když za to dostanou dost peněz, prý budou souhlasit," tvrdí Szórád, který Lesy ČR vede od jara 2014, předtím působil mimo jiné ve švédské Ikee.

Plantáž už Lesy nabízely Mendelově univerzitě v Brně, ta to ale podle Mladé fronty Dnes odmítla. Podle Daniela Szóráda je přitom spolupráce s akademickou sférou jedinou možností, která by opravňovala to, aby státní podnik investoval do nemovitostí v tak vzdáleném místě, jako je Nikaragua. "Já bych si dovedl představit, že podnik našeho typu bude mít zahraniční projekt, s nímž třeba pomůže ozelenit nějaký kus světa. Ale to by nemohla být investiční záležitost, spíš prestižní věc, forma pomoci," vysvětluje.

Neznáme jejich mentalitu

Za nesmysl ale považuje, aby se tam Lesy ČR snažily podnikat: "Už jen proto, že to tam neznáme, nejsme schopní se srovnat s tamní mentalitou, nemůžeme tam sehnat pořádně lidi. Platíme strážce, kteří to hlídají, ale jestli to střeží efektivně, nevím."

Projekt v Nikaragui se už v minulosti dostal do zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřoval hospodaření státního podniku. Upozornil mimo jiné na to, jak tam vysocí manažeři firmy létali oficiálně na služební cesty, které ale ze všeho nejvíc připomínaly dovolené. Daňové poplatníky to ale vyšlo na stovky tisíc.

Myslí si tedy nynější šéf Lesů, že to byl od počátku špatný projekt, který měl sloužit jen k vysávání erárních peněz? "Já si myslím, že ani ne. Že to byly jen bláznivé ambice. Nezdá se mně, že by se na tom někdo zahojil. Možná někomu dělalo radost, že tam mohl létat, ale víc bych v tom neviděl."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Rozsáhlý požár zasáhnul vrakoviště v Ostravě, předcházela mu exploze

Při rozsáhlém požáru autovrakoviště v Ostravě-Vítkovicích, který od rána likvidují hasiči, platí už třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahuje podle posledních informací 21 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhá také vrtulník policie s bambivakem. Řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Lukáš Popp.

"Vyhlásili jsme třetí stupeň. V praxi to znamená, že na místě je víc než 11 jednotek. Kolik jich máme momentálně, ale přesně nedokážu říct," řekl Popp. Velitel čety moravskoslezských hasičů Jakub Kozák uvedl na twitteru, že na místě je 21 jednotek. Popp dodal, že z Brna kolem 10:00 dorazil policejní vrtulník, který hasí s pomocí bambivaku. Jeho plnění zajišťují hasiči přímo v areálu.

Policie na Twitteru uvedla, že masivnímu požáru předcházela exploze. Nikdo se při ní podle policie nezranil. Informaci o případných zraněných nemají ani hasiči.

Hoří v areálu společnosti SPV Recycling, která se zabývá ekologickou likvidací vozidel. Její ředitel Jiří Šašek to potvrdil. "Jsme momentálně uprostřed zásahu," řekl lakonicky s tím, že společnost se vyjádří později během dneška nebo v úterý.

Hustý kouř z je viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů, podle policie nemají místní otvírat okna. Na místě zřejmě hoří i plasty a barvy. Vedení radnice v Ostravě-Vítkovicích doporučuje lidem, aby nevycházeli. "Požár není zcela bezpečný. Ještě několik hodin potrvá. Doporučujeme lidem, aby zavřeli okna, nevětrali, nevycházeli. Pokud musí z domovů, měli by si chránit dýchací cesty. Řekli nám, že tam hoří i plasty a barvy," řekl ČTK starosta ostravské části Vítkovice Richard Čermák.

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Reprezentační asistent Galásek bude působit v Baníku Ostrava

Fotbalisty Ostravy povede i v příští sezoně trenér Ondřej Smetana. Jeho novým spolupracovníkem se vedle Jana Baránka mladšího stává reprezentační asistent Tomáš Galásek, který přichází z Norimberku. V realizačním týmu nahradí Václava Daňka.

Smetana s Daňkem a Baránkem vedli mužstvo po únorovém odvolání Luboše Kozla. "Realizační tým pod vedením Ondry Smetany mužstvo na jaře zvedl, ale chtěli jsme ho ještě posílit o dalšího perspektivního a ambiciózního trenéra, ideálně s vazbou na Baník, a to přesně se snoubí v osobě Tomáše Galáska," uvedl na klubovém webu sportovní ředitel Alois Grussmann. "Pětadvacet let strávil v zahraničí jako hráč i trenér, řadu roků působil ve slavném Ajaxu, hrával za národní tým. Přinese nový náhled na fotbal a spoustu zkušeností ze zahraničního fotbalového prostředí. Není náhoda, že si ho Jaroslav Šilhavý vybral jako asistenta k reprezentaci."

před 15 minutami

Výroba masa stoupla v prvním čtvrtletí o více než dvě procenta

Výroba masa v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,2 procenta na 113 329 tun, nejvíce rostla produkce rostla u drůbežího, kde šlo o 4,4 procenta a u vepřového s nárůstem o 2,3 procenta. Naopak o tři procenta klesla výroba hovězího. Nákup mléka klesl o 4,2 procenta na 754,2 milionu litrů, uvedl v pondělí Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců klesly u prasat o 30,5 procenta, u kuřat se zvýšily o 1,9 procenta. Výkupní cena mléka meziročně klesla o 1,2 procenta na 8,78 Kč/l.

Zdroj: ČTK
Další zprávy