Lesy ČR se zbavují plantáže v Nikaragui. Byl to od začátku nesmysl, říká jejich šéf

Luboš Kreč
9. 11. 2015 5:30
Před devíti lety si státní lesy pořídily v jihoamerické Nikaragui plantáž na teakové dřevo. Teď se jí ale snaží zbavit, projekt je prodělečný a nemají o něj zájem ani vědci. Šéf Lesů ČR Daniel Szórád doufá, že se mu ve spolupráci s českou ambasádou podaří nemovitost udat. Státní firmu už plantáž vyšla minimálně na 15 milionů korun, nikdy nebyla v zisku. Původní plány přitom hovořily o vysoce ziskovém projektu.
Plantáž na teakové dřevo - ilustrační foto.
Plantáž na teakové dřevo - ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Hradec Králové - Manažeři státních lesů zase po letech vyrazí do jihoamerické Nikaraguy, kde královéhradecká firma spoluvlastní plantáž na teakové dřevo. Jenže teď tam pojedou osmdesátihektarovou nemovitost prodávat, už ne ji rozvíjet. Devět let starý kontroverzní projekt je totiž na prodej.

"Kolega už má letenku. Vstoupili jsme do intenzivních jednání s českou ambasádou v Nikaraguy. Doufáme, že nám pomohou. Oni jsou přesvědčení, že to nebude problém, že to je prodatelné," říká generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Nápad na pěstování exotické dřeviny na druhé straně polokoule se zrodil v hlavách zaměstnanců Lesů kolem roku 2005. Mělo jít o výhodný byznys, teakové dřevo je lukrativní komodita. Zároveň to mělo pomoct českým vědcům, kteří by tam jezdili bádat.

"Lidé, kteří byli u zrodu, tvrdí, že to uspět mohlo. Že to měla být tiskárna na peníze, jen se to špatně uchopilo," pokyvuje hlavou Szórád a dodává: "Já si to nemyslím. Nebyl jsem ale u zrodu."

Foto: Matej Slávik

Státní lesy do projektu, který je po celou dobu své existence v minusu, investovaly nižší desítky milionů korun, Szórád to odhaduje zhruba na dvacet milionů. "Aktuálně tam posíláme asi pětadvacet tisíc dolarů ročně, což má stačit na ostrahu. Víc do toho vkládat nechceme," říká.

Společnost, která do státního rozpočtu plánuje letos poslat na šest miliard korun, je v nikaragujské plantáži pouze polovičním spolumajitelem, druhých 50 procent má královéhradecký developer Fato.

Vědci plantáž nechtějí

"Takže aby se to prodalo, musí s tím souhlasit i druhá strana. Můžu doufat, že to vyjde. Jednáme s nimi průběžně, když za to dostanou dost peněz, prý budou souhlasit," tvrdí Szórád, který Lesy ČR vede od jara 2014, předtím působil mimo jiné ve švédské Ikee.

Plantáž už Lesy nabízely Mendelově univerzitě v Brně, ta to ale podle Mladé fronty Dnes odmítla. Podle Daniela Szóráda je přitom spolupráce s akademickou sférou jedinou možností, která by opravňovala to, aby státní podnik investoval do nemovitostí v tak vzdáleném místě, jako je Nikaragua. "Já bych si dovedl představit, že podnik našeho typu bude mít zahraniční projekt, s nímž třeba pomůže ozelenit nějaký kus světa. Ale to by nemohla být investiční záležitost, spíš prestižní věc, forma pomoci," vysvětluje.

Neznáme jejich mentalitu

Za nesmysl ale považuje, aby se tam Lesy ČR snažily podnikat: "Už jen proto, že to tam neznáme, nejsme schopní se srovnat s tamní mentalitou, nemůžeme tam sehnat pořádně lidi. Platíme strážce, kteří to hlídají, ale jestli to střeží efektivně, nevím."

Projekt v Nikaragui se už v minulosti dostal do zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, který prověřoval hospodaření státního podniku. Upozornil mimo jiné na to, jak tam vysocí manažeři firmy létali oficiálně na služební cesty, které ale ze všeho nejvíc připomínaly dovolené. Daňové poplatníky to ale vyšlo na stovky tisíc.

Myslí si tedy nynější šéf Lesů, že to byl od počátku špatný projekt, který měl sloužit jen k vysávání erárních peněz? "Já si myslím, že ani ne. Že to byly jen bláznivé ambice. Nezdá se mně, že by se na tom někdo zahojil. Možná někomu dělalo radost, že tam mohl létat, ale víc bych v tom neviděl."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy