Lepší daně. První úlevu dostali živnostníci od Kalouska

Petr Holub
18. 2. 2009 16:37
Ministerstvo přiznalo, že letos odepíše plánované příjmy od podnikatelů ve výši 22 miliard
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Reuters

Praha- Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) už zavedl první - a nejdražší - ze záchranných kroků, které pro ekonomickou krizi připravila vláda.

Rozhodl, že živnostníci a podnikatelé, kteří mají pět a méně zaměstnanců, nemusí platit zálohu na daň z příjmu už 15. března, kdy měly odejít první platby.

"K tomu stačí mé exekutivní rozhodnutí. Už jsem ho učinil a informoval o něm finanční úřady," vysvětlil novinářům.

Dvaadvacet miliard na odpis

Malí podnikatelé se podle něho nemusí o zálohy vůbec starat. Celou daň budou platit při konečném vyúčtování letošních příjmů v březnu 2010.

Ministerstvo financí hájí zrušení záloh tvrzením, že nejde o nové náklady státního rozpočtu. "Budeme si muset půjčit, ale náklady na půjčku budou pouze miliardu korun," tvrdí Jakub Haas z tiskového oddělení Kalouskova ministerstva.

Připustil však, že stát letos odepíše plánované příjmy od podnikatelů ve výši 22 miliard.

Ministr však tvrdí, že stát koneckonců o nic nepřijde, protože málokterý z podnikatelů vykáže v ekonomické krizi nějaký zisk, který by mohl zdanit.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte: Jak zmírnit dopady krize? Blogeři hledají odpověď

Další snížení daní poslanci odložili

Kalousek zároveň varoval sněmovnu, aby sama další daňové úlevy nepřijímala. Poslanci jeho žádost tentokrát vyslyšeli. "Chtěli jsme se soustředit na jednání o vládním návrhu Národního krizového plánu, který je v programu sněmovny hned po obou zákonech," vysvětlil Vlastimil Tlustý (ODS).

Protitopolánkovská opozice si při těchto hlasováních ověřila, že má většinu, aby usnesením sněmovny odmítly celý Národní protikrizový plán, který v uplynulých týdnech vypracoval tým expertů NERV a dnes ho představil premiér Mirek Topolánek.

Většinu daňových úlev paradoxně navrhovali sami opoziční poslanci. Milan Urban (ČSSD) chtěl snížit o 2,50 koruny za litr daň z benzinu a o dvě koruny daň z nafty. Jeho stranický kolega Bohuslav Sobotka doporučil pokles dolní sazby DPH z devíti na šest procent, Vlastimil Tlustý navrhl, aby se horní sazba DPH omezila z 19 na 15 procent.

Ladislav Šustr (KDU-ČSL) navrhl do novely o spotřebních daních jedno z opatření, které později převzal Národní protikrizový plán. Umožňuje podnikatelům odepsat DPH pro všechna služební auta.

 

Právě se děje

Další zprávy