Lékařská fakulta v Ostravě nesmí přijímat nové studenty, vážné nedostatky nenapravila

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2020 15:49
Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebude moci přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství. Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat. Rozhodla o tom ve čtvrtek na svém mimořádném zasedání rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Rektor univerzity Jan Lata uvedl, že škola sama žádost stáhla.
Moderní zázemí Lékařské fakulty Ostravské univerzity
Moderní zázemí Lékařské fakulty Ostravské univerzity | Foto: Lékařská fakulta Ostrava

"Rozhodnutí znamená, že Ostravská univerzita nemůže přijímat uchazeče ke studiu magisterského studijního programu všeobecné lékařství. Stávající studenti mohou pokračovat ve studiu na základě dosavadní akreditace, která je platná do 31. prosince 2024," uvedl Národní akreditační úřad. Ostravská univerzita se může odvolat po doručení písemného rozhodnutí.

Úřad žádost o akreditaci magisterského studijního programu zamítl. "Důvodem pro neudělení akreditace je skutečnost, že studijní program nesplňuje standardy pro akreditaci daného typu a profilu studijního programu a není dostatečně zabezpečen po stránce personální," sdělil úřad.

Personální složení podle věku, pracovních úvazků i kvalifikace vyučujících škola podle úřadu neodpovídá požadavkům. Základní teoretické předměty nemají dostatečné garanty, kteří by zajišťovali je i jejich rozvoj. "Tyto závažné nedostatky bránící udělení akreditace v žádosti nadále přetrvaly i po vyjádření vysoké školy," dodal Národní akreditační úřad. Podle jeho rady je fakulta ale schopna nedostatky s podporou institucí odstranit a v budoucnu akreditaci získat.

Žádost jsme sami stáhli a chyby chceme napravit, tvrdí rektor

Ostravská univerzita ale ve čtvrtek uvedla, že ještě předtím než Národní akreditační úřad o neudělení akreditace rozhodl, sama svou žádost stáhla. "Vzhledem k přetrvávajícímu negativnímu hodnocení ze strany Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství se Ostravská univerzita rozhodla požádat o přerušení projednávání žádosti o udělení akreditace," vysvětlil důvody žádosti o přerušení rektor Lata.

Potvrdil, že v letošním roce tak fakulta do tohoto oboru nebude moci přijímat nové studenty a přijímací zkoušky na obor Všeobecné lékařství se neuskuteční. 

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Podle představitelů kraje je nezbytná a potřebná. Vystudovalo ji 3323 lidí, absolvovalo na ní 282 lékařů. Do vzniku a rozvoje fakulty se investovalo asi 642 milionů korun. Fakulta si už dřív vysloužila kritiku za pochybení při příjímání studentů. Výtky se týkaly i nedostatečného personálního obsazení.

"Věřím, že stávající vedení Lékařské fakulty, respektive akademický senát fakulty, vyvodí z výsledků dnešního jednání Rady Národního akreditačního úřadu patřičné důsledky a umožní zvolit nové vedení Lékařské fakulty, které rozhodne, jak dále pokračovat, aby úřad mohl příští rok žádosti vyhovět a Lékařská fakulta mohla přijímat nové studenty," řekl Lata.

Univerzitní žádost přerušení projednávání žádosti o akreditaci jí dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko úřadu. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

"Pokud Ostravská univerzita požádá o přerušení řízení, musíme jí vyhovět na dobu, o kterou požádá," uvedl Smrčka. V době přerušení škola může vytýkané nedostatky odstranit. Rada by se pak k žádosti o akreditaci vrátila a posuzovala případné nové skutečnosti.

"S ohledem na to, že jsem zatím nebyl informován o výsledcích průběhu jednání Národního akreditačního úřadu panem rektorem, nemohu se já, stejně tak vedení lékařské fakulty, k celé záležitosti nyní podrobněji vyjádřit. Počkám na informace od pana rektora, pak vydám své stanovisko," dělil ČTK děkan Martínek.

Univerzita má s akreditací problémy dlouhodobě

Kvůli personální politice a špatné komunikaci odvolal v listopadu 2016 rektor Ostravské univerzity Jan Lata děkana lékařské fakulty Pavla Zonču. Rozhodnutí v červenci 2018 ostravský krajský soud zrušil a věc rektorovi vrátil. Média před koncem roku 2018 informovala o možných manipulacích při přijímání studentů. loni v létě po prověření ve zprávě uvedl, že se při kontrole objevila pochybení.

Rada úřadu zahájila řízení o omezení akreditace. Letos v lednu ho ale zastavila s tím, že škola chyby z minulosti napravila. V červnu hodnotící komise akreditačního úřadu schválení akreditace všeobecnému lékařství nedoporučila, rada se tak ve čtvrtek sešla znovu. Mezitím se řeší problémy kolem odvolání dalšího děkana Arnošta Martínka a jeho soudního vrácení do funkce.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy