Lékařská fakulta v Ostravě nesmí přijímat nové studenty, vážné nedostatky nenapravila

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2020 15:49
Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebude moci přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství. Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat. Rozhodla o tom ve čtvrtek na svém mimořádném zasedání rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Rektor univerzity Jan Lata uvedl, že škola sama žádost stáhla.
Moderní zázemí Lékařské fakulty Ostravské univerzity
Moderní zázemí Lékařské fakulty Ostravské univerzity | Foto: Lékařská fakulta Ostrava

"Rozhodnutí znamená, že Ostravská univerzita nemůže přijímat uchazeče ke studiu magisterského studijního programu všeobecné lékařství. Stávající studenti mohou pokračovat ve studiu na základě dosavadní akreditace, která je platná do 31. prosince 2024," uvedl Národní akreditační úřad. Ostravská univerzita se může odvolat po doručení písemného rozhodnutí.

Úřad žádost o akreditaci magisterského studijního programu zamítl. "Důvodem pro neudělení akreditace je skutečnost, že studijní program nesplňuje standardy pro akreditaci daného typu a profilu studijního programu a není dostatečně zabezpečen po stránce personální," sdělil úřad.

Personální složení podle věku, pracovních úvazků i kvalifikace vyučujících škola podle úřadu neodpovídá požadavkům. Základní teoretické předměty nemají dostatečné garanty, kteří by zajišťovali je i jejich rozvoj. "Tyto závažné nedostatky bránící udělení akreditace v žádosti nadále přetrvaly i po vyjádření vysoké školy," dodal Národní akreditační úřad. Podle jeho rady je fakulta ale schopna nedostatky s podporou institucí odstranit a v budoucnu akreditaci získat.

Žádost jsme sami stáhli a chyby chceme napravit, tvrdí rektor

Ostravská univerzita ale ve čtvrtek uvedla, že ještě předtím než Národní akreditační úřad o neudělení akreditace rozhodl, sama svou žádost stáhla. "Vzhledem k přetrvávajícímu negativnímu hodnocení ze strany Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství se Ostravská univerzita rozhodla požádat o přerušení projednávání žádosti o udělení akreditace," vysvětlil důvody žádosti o přerušení rektor Lata.

Potvrdil, že v letošním roce tak fakulta do tohoto oboru nebude moci přijímat nové studenty a přijímací zkoušky na obor Všeobecné lékařství se neuskuteční. 

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Podle představitelů kraje je nezbytná a potřebná. Vystudovalo ji 3323 lidí, absolvovalo na ní 282 lékařů. Do vzniku a rozvoje fakulty se investovalo asi 642 milionů korun. Fakulta si už dřív vysloužila kritiku za pochybení při příjímání studentů. Výtky se týkaly i nedostatečného personálního obsazení.

"Věřím, že stávající vedení Lékařské fakulty, respektive akademický senát fakulty, vyvodí z výsledků dnešního jednání Rady Národního akreditačního úřadu patřičné důsledky a umožní zvolit nové vedení Lékařské fakulty, které rozhodne, jak dále pokračovat, aby úřad mohl příští rok žádosti vyhovět a Lékařská fakulta mohla přijímat nové studenty," řekl Lata.

Univerzitní žádost přerušení projednávání žádosti o akreditaci jí dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko úřadu. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

"Pokud Ostravská univerzita požádá o přerušení řízení, musíme jí vyhovět na dobu, o kterou požádá," uvedl Smrčka. V době přerušení škola může vytýkané nedostatky odstranit. Rada by se pak k žádosti o akreditaci vrátila a posuzovala případné nové skutečnosti.

"S ohledem na to, že jsem zatím nebyl informován o výsledcích průběhu jednání Národního akreditačního úřadu panem rektorem, nemohu se já, stejně tak vedení lékařské fakulty, k celé záležitosti nyní podrobněji vyjádřit. Počkám na informace od pana rektora, pak vydám své stanovisko," dělil ČTK děkan Martínek.

Univerzita má s akreditací problémy dlouhodobě

Kvůli personální politice a špatné komunikaci odvolal v listopadu 2016 rektor Ostravské univerzity Jan Lata děkana lékařské fakulty Pavla Zonču. Rozhodnutí v červenci 2018 ostravský krajský soud zrušil a věc rektorovi vrátil. Média před koncem roku 2018 informovala o možných manipulacích při přijímání studentů. loni v létě po prověření ve zprávě uvedl, že se při kontrole objevila pochybení.

Rada úřadu zahájila řízení o omezení akreditace. Letos v lednu ho ale zastavila s tím, že škola chyby z minulosti napravila. V červnu hodnotící komise akreditačního úřadu schválení akreditace všeobecnému lékařství nedoporučila, rada se tak ve čtvrtek sešla znovu. Mezitím se řeší problémy kolem odvolání dalšího děkana Arnošta Martínka a jeho soudního vrácení do funkce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenisové US Open snížilo kvůli koronaviru dotaci o čtyři miliony

Pořadatelé tenisového US Open snížili kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru celkovou dotaci turnaje na 53,4 milionu dolarů (asi 1,18 miliardy korun), což je o téměř čtyři miliony méně než loni. Vítězové grandslamu, který se v New Yorku uskuteční bez diváků, si odnesou rovné tři miliony dolarů (zhruba 66 milionů korun) a oproti loňsku si pohorší o 850 tisíc.

Naopak se o pět procent zvýšila odměna za první kolo na současných 61 tisíc dolarů (1,3 milionu korun), další dvě kola zůstávají beze změny (100 a 163 tisíc dolarů). Teprve od další fáze se budou částky snižovat. Ještě více se škrty dotknou čtyřher, jejichž vítězové si odvezou jen 400 namísto loňských 740 tisíc dolarů.

Startu na US Open, jež má za přísných hygienických podmínek začít poslední srpnový den, se už vzdali světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová či dvojka Španěl Rafael Nadal. V hlavní soutěži je i deset Čechů v čele s Karolínou Plíškovou a Petrou Kvitovou.

Ženy se po pětiměsíční koronavirové pauze vrátily na okruh v tomto týdnu v Palermu. Pro muže bude první akcí od březnového přerušení sezony srpnový Western & Southern Open, který byl kvůli pandemii přeložen ze Cincinnati do New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Arsenal kvůli dopadům pandemie zrušil 55 pracovních míst

Londýnský fotbalový klub Arsenal zrušil kvůli ekonomickým důsledkům pandemie koronaviru 55 pracovních míst. Do finančních potíží se vítěz Anglického poháru dostal po výpadku příjmů mimo jiné z televizních práv, prodeje vstupenek a komerčních aktivit. Hráči a vedení sice přistoupili v průběhu přerušené minulé sezony na snížení platů, před tou další je ale nutné přistoupit k dalším úsporám, oznámil klub, který se letos nekvalifikoval do lukrativní Ligy mistrů.

"Náš cíl je chránit co možná nejdéle pracovní pozice a základní platy, ale bohužel jsme se ocitli v situaci, že musíme přistoupit k propuštění 55 zaměstnanců," uvedl klub na svém webu.

Ke škrtům se vedení odhodlalo vzhledem k nejisté situaci v následující sezoně. "V současnosti to vypadá tak, že na začátku sezony nepřivítáme na stadionu žádné fanoušky a potom se jich bude moci vrátit jen omezené množství. To se projeví na příjmech ze vstupného, sponzorských peněz i z televizních práv. Globální ekonomické prognózy jsou také velmi nepříznivé," dodal klub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy