Lékařská fakulta v Ostravě nesmí přijímat nové studenty, vážné nedostatky nenapravila

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2020 15:49
Lékařská fakulta Ostravské univerzity nebude moci přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství. Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat. Rozhodla o tom ve čtvrtek na svém mimořádném zasedání rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství. Rektor univerzity Jan Lata uvedl, že škola sama žádost stáhla.
Moderní zázemí Lékařské fakulty Ostravské univerzity
Moderní zázemí Lékařské fakulty Ostravské univerzity | Foto: Lékařská fakulta Ostrava

"Rozhodnutí znamená, že Ostravská univerzita nemůže přijímat uchazeče ke studiu magisterského studijního programu všeobecné lékařství. Stávající studenti mohou pokračovat ve studiu na základě dosavadní akreditace, která je platná do 31. prosince 2024," uvedl Národní akreditační úřad. Ostravská univerzita se může odvolat po doručení písemného rozhodnutí.

Úřad žádost o akreditaci magisterského studijního programu zamítl. "Důvodem pro neudělení akreditace je skutečnost, že studijní program nesplňuje standardy pro akreditaci daného typu a profilu studijního programu a není dostatečně zabezpečen po stránce personální," sdělil úřad.

Personální složení podle věku, pracovních úvazků i kvalifikace vyučujících škola podle úřadu neodpovídá požadavkům. Základní teoretické předměty nemají dostatečné garanty, kteří by zajišťovali je i jejich rozvoj. "Tyto závažné nedostatky bránící udělení akreditace v žádosti nadále přetrvaly i po vyjádření vysoké školy," dodal Národní akreditační úřad. Podle jeho rady je fakulta ale schopna nedostatky s podporou institucí odstranit a v budoucnu akreditaci získat.

Žádost jsme sami stáhli a chyby chceme napravit, tvrdí rektor

Ostravská univerzita ale ve čtvrtek uvedla, že ještě předtím než Národní akreditační úřad o neudělení akreditace rozhodl, sama svou žádost stáhla. "Vzhledem k přetrvávajícímu negativnímu hodnocení ze strany Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství se Ostravská univerzita rozhodla požádat o přerušení projednávání žádosti o udělení akreditace," vysvětlil důvody žádosti o přerušení rektor Lata.

Potvrdil, že v letošním roce tak fakulta do tohoto oboru nebude moci přijímat nové studenty a přijímací zkoušky na obor Všeobecné lékařství se neuskuteční. 

Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety. Podle představitelů kraje je nezbytná a potřebná. Vystudovalo ji 3323 lidí, absolvovalo na ní 282 lékařů. Do vzniku a rozvoje fakulty se investovalo asi 642 milionů korun. Fakulta si už dřív vysloužila kritiku za pochybení při příjímání studentů. Výtky se týkaly i nedostatečného personálního obsazení.

"Věřím, že stávající vedení Lékařské fakulty, respektive akademický senát fakulty, vyvodí z výsledků dnešního jednání Rady Národního akreditačního úřadu patřičné důsledky a umožní zvolit nové vedení Lékařské fakulty, které rozhodne, jak dále pokračovat, aby úřad mohl příští rok žádosti vyhovět a Lékařská fakulta mohla přijímat nové studenty," řekl Lata.

Univerzitní žádost přerušení projednávání žádosti o akreditaci jí dává šanci pokusit se akreditaci získat dříve, než kdyby vyčkala na negativní stanovisko úřadu. Po pravomocném rozhodnutí by škola totiž mohla o akreditaci znovu žádat až po dvou letech.

"Pokud Ostravská univerzita požádá o přerušení řízení, musíme jí vyhovět na dobu, o kterou požádá," uvedl Smrčka. V době přerušení škola může vytýkané nedostatky odstranit. Rada by se pak k žádosti o akreditaci vrátila a posuzovala případné nové skutečnosti.

"S ohledem na to, že jsem zatím nebyl informován o výsledcích průběhu jednání Národního akreditačního úřadu panem rektorem, nemohu se já, stejně tak vedení lékařské fakulty, k celé záležitosti nyní podrobněji vyjádřit. Počkám na informace od pana rektora, pak vydám své stanovisko," dělil ČTK děkan Martínek.

Univerzita má s akreditací problémy dlouhodobě

Kvůli personální politice a špatné komunikaci odvolal v listopadu 2016 rektor Ostravské univerzity Jan Lata děkana lékařské fakulty Pavla Zonču. Rozhodnutí v červenci 2018 ostravský krajský soud zrušil a věc rektorovi vrátil. Média před koncem roku 2018 informovala o možných manipulacích při přijímání studentů. loni v létě po prověření ve zprávě uvedl, že se při kontrole objevila pochybení.

Rada úřadu zahájila řízení o omezení akreditace. Letos v lednu ho ale zastavila s tím, že škola chyby z minulosti napravila. V červnu hodnotící komise akreditačního úřadu schválení akreditace všeobecnému lékařství nedoporučila, rada se tak ve čtvrtek sešla znovu. Mezitím se řeší problémy kolem odvolání dalšího děkana Arnošta Martínka a jeho soudního vrácení do funkce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy