Za potížemi lékařské fakulty v Ostravě nestojí konkurence, tvrdí asociace děkanů

ČTK ČTK
21. 6. 2019 19:48
Konkurenční boj není příčinou potíží Lékařské fakulty Ostravské univerzity, které hrozí omezení akreditace pro všeobecné lékařství. V tiskovém prohlášení to v pátek oznámila Asociace děkanů lékařských fakult ČR. Reagovala tak na dřívější výrok ostravského primátora Tomáše Macury (ANO), že za hrozbou ztráty akreditace může stát konkurence ostravské fakulty. Podobně se vyjádřil i rektor OU Jan Lata.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity
Lékařská fakulta Ostravské univerzity | Foto: LF OU

"Nevím, jaký smysl by ztráta akreditace měla mít, co by pomohla zlepšit. Spíše si dovolím i trochu jakousi spekulaci, že za tím trošičku vidím konkurenční boj mezi lékařskými fakultami v tomto státě," řekl ve středu primátor. Rektor Lata prohlásil v online magazínu OU, že ostatní lékařské fakulty proti založení té ostravské bojovaly a nepřátelství vůči lékařské fakultě OU stále existuje. Asociace děkanů lékařských fakult to však odmítá.

"Nařčení, že za problémy Lékařské fakulty Ostravské univerzity mohou ostatní tuzemské lékařské fakulty, se nezakládá na pravdě," uvedla organizace. "Asociace děkanů lékařských fakult ČR nikdy nedala podnět k vyšetřování LF OU komisí Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a lékařské fakulty v žádném případě ani nemohou jakýmkoli způsobem ovlivnit dění na Ostravské univerzitě," uvedla asociace.

Loni se v médiích objevily zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení na LF OU. Posléze dění na fakultě začal prověřovat Národní akreditační úřad (NAÚ). Komise NAÚ ve zprávě, která minulý týden unikla do médií, doporučila Radě NAÚ na základě zjištěných nedostatků, zahájit řízení o omezení akreditace oboru všeobecné lékařství.

"V okamžiku, kdy fungování LF OU bude odpovídat legislativním i etickým požadavkům kladeným na vědecko-vzdělávací instituce univerzitního typu, jsou lékařské fakulty sdružené v asociaci připraveny s LF OU úzce a korektně spolupracovat," sdělila v pátek asociace děkanů.

Ostravská univerzita ve středu oznámila, že rektor navrhne kvůli pochybením při přijímání studentů Akademickému senátu univerzity odvolání děkana lékařské fakulty Arnošta Martínka. Tomuto kroku vyjádřili ve čtvrtek podporu ostatní děkani OU.

Martínek minulý týden řekl, že sám rezignovat nehodlá. "Jako děkan lékařské fakulty jsem veřejně deklaroval, že v případě, že se prokáže mé osobní selhání v procesu přijímacího a odvolacího řízení, budu na svou funkci rezignovat. Nicméně předložený protokol hovoří o systémovém selhání," uvedl. K chystanému návrhu svého odvolání se později nechtěl vyjádřit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nálety v povstaleckých oblastech Sýrie usmrtily 20 lidí, tvrdí Syrské organizace pro lidská práva

Nálety syrské a ruské armády v sobotu v povstaleckých oblastech v Sýrii usmrtily nejméně 20 civilistů, mezi mrtvými je osm dětí. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva o tom informovala agentura Reuters. Při leteckých úderech na pět vesnic v oblasti Idlibu na severozápadně země rovněž utrpělo několik lidí zranění.

Čtyři civilisté včetně jednoho dítěte přišli o život ve vesnici Bára na jihu Idlibu, který mají z větší části stále pod kontrolou odpůrci syrského prezidenta Bašára Asada. Reportér agentury AFP popsal, jak se záchranáři snažili dostat k obětem v troskách dvoupatrového domu, který se po náletu zřítil.

Nejméně devět lidí pak zemřelo při útoku na tržiště ve vesnici Baljún a další dva civilisté zahynuli v oblasti Džabal Závíja na jihovýchodě Idlibu. Barelové bomby svržené z vrtulníků usmrtily pět civilistů, včetně tří dětí, ve vesnici Abadíta. Barelové bomby jsou většinou sudy naplněné výbušninami a šrapnely.

Současné boje jsou nejprudší od srpna, kdy bylo sjednáno příměří. Vojsko o provincii začalo bojovat v dubnu a do srpna byla provincie terčem mnoha náletů syrského letectva i jeho ruských spojenců. OSN odhaduje, že od dubna opustilo domovy na 400 tisíc lidí. Sporadické boje pokračovaly i po srpnu a SOHR tvrdí, že od té doby přišlo o život na 160 civilistů.

Další zprávy