Za potížemi lékařské fakulty v Ostravě nestojí konkurence, tvrdí asociace děkanů

ČTK ČTK
21. 6. 2019 19:48
Konkurenční boj není příčinou potíží Lékařské fakulty Ostravské univerzity, které hrozí omezení akreditace pro všeobecné lékařství. V tiskovém prohlášení to v pátek oznámila Asociace děkanů lékařských fakult ČR. Reagovala tak na dřívější výrok ostravského primátora Tomáše Macury (ANO), že za hrozbou ztráty akreditace může stát konkurence ostravské fakulty. Podobně se vyjádřil i rektor OU Jan Lata.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity
Lékařská fakulta Ostravské univerzity | Foto: LF OU

"Nevím, jaký smysl by ztráta akreditace měla mít, co by pomohla zlepšit. Spíše si dovolím i trochu jakousi spekulaci, že za tím trošičku vidím konkurenční boj mezi lékařskými fakultami v tomto státě," řekl ve středu primátor. Rektor Lata prohlásil v online magazínu OU, že ostatní lékařské fakulty proti založení té ostravské bojovaly a nepřátelství vůči lékařské fakultě OU stále existuje. Asociace děkanů lékařských fakult to však odmítá.

"Nařčení, že za problémy Lékařské fakulty Ostravské univerzity mohou ostatní tuzemské lékařské fakulty, se nezakládá na pravdě," uvedla organizace. "Asociace děkanů lékařských fakult ČR nikdy nedala podnět k vyšetřování LF OU komisí Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství a lékařské fakulty v žádném případě ani nemohou jakýmkoli způsobem ovlivnit dění na Ostravské univerzitě," uvedla asociace.

Loni se v médiích objevily zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení na LF OU. Posléze dění na fakultě začal prověřovat Národní akreditační úřad (NAÚ). Komise NAÚ ve zprávě, která minulý týden unikla do médií, doporučila Radě NAÚ na základě zjištěných nedostatků, zahájit řízení o omezení akreditace oboru všeobecné lékařství.

"V okamžiku, kdy fungování LF OU bude odpovídat legislativním i etickým požadavkům kladeným na vědecko-vzdělávací instituce univerzitního typu, jsou lékařské fakulty sdružené v asociaci připraveny s LF OU úzce a korektně spolupracovat," sdělila v pátek asociace děkanů.

Ostravská univerzita ve středu oznámila, že rektor navrhne kvůli pochybením při přijímání studentů Akademickému senátu univerzity odvolání děkana lékařské fakulty Arnošta Martínka. Tomuto kroku vyjádřili ve čtvrtek podporu ostatní děkani OU.

Martínek minulý týden řekl, že sám rezignovat nehodlá. "Jako děkan lékařské fakulty jsem veřejně deklaroval, že v případě, že se prokáže mé osobní selhání v procesu přijímacího a odvolacího řízení, budu na svou funkci rezignovat. Nicméně předložený protokol hovoří o systémovém selhání," uvedl. K chystanému návrhu svého odvolání se později nechtěl vyjádřit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy