Lékařské fakultě v Ostravě hrozí, že bude bez akreditace. Problémy má dlouhodobě

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2020 11:53
Hodnotící komise Národního akreditačního úřadu nedoporučuje schválení akreditace studijního programu Všeobecného lékařství pro Lékařskou fakultu Ostravské univerzity. Jde sice zatím pouze o návrh, nikoli rozhodnutí, ale přesto není jisté, jestli program Všeobecné lékařství bude moci fakulta letos pro uchazeče otevřít. V reakci na rozhodnutí sdělil rektor Jan Lata.
Areál lékařské fakulty v Ostravě
Areál lékařské fakulty v Ostravě | Foto: Archiv Ostravské univerzity

Návrh hodnotící komise úřadu univerzita obdržela v pondělí. "Byť jde o návrh a nikoli o definitivní rozhodnutí, není to pro Lékařskou fakultu ani pro univerzitu příjemná situace. Věříme, že Rada Národního akreditačního úřadu zohlední stoupající kvalitu jak v oblasti personálního obsazení, tak v oblasti vědy a výzkumu, která se na fakultě v posledních letech odehrála a fakulta akreditaci obdrží," uvedl Lata.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity má dlouhodobé problémy. Kritiku si vysloužila zvláště poté, kdy se ukázalo, že pochybila při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval právě Národní akreditační úřad. Ke studiu škola totiž přijala i uchazeče, kteří nesplnili podmínky přijímacího řízení.

Kauza nakonec vyvrcholila odvoláním děkana Arnošta Martínka z funkce a vedením fakulty byl dočasně pověřen Václav Procházka.

Fakulta stála těsně před děkanskými volbami, když počátkem března Krajský soud v Ostravě, na který se odvolaný děkan obrátil, vrátil Martínka předběžným opatřením zpět do funkce. V té má zůstat nejméně do doby, než soud rozhodne o podstatě věci, tedy o tom, zda byl platně odvolán. Na definitivní stanovisko soudu se stále čeká.

Musíme zvolit nové vedení, říká rektor

"Návrh na neudělení akreditace ze strany hodnotící komise by měl být pro Lékařskou fakultu důrazným varováním, že je potřeba si zvolit takové vedení fakulty, které ji bude schopné vyvést ze současných problémů, razantně podpořit další výzkumné aktivity a stabilizovat pedagogický tým. Což by ostatně mohlo být i předmětem pravidelných kontrol ze strany Národního akreditačního úřadu v případě, že se nakonec rozhodne dát Lékařské fakultě šanci a akreditaci, byť na omezenou dobu, udělit," doplnil Lata.

"To, že nám bude vytýkán nedostatek odborníků s hodností docentů a profesorů a jejich nedostatečné personální zajištění mezi fakultou a fakultní nemocnicí, jsme do jisté míry předpokládali," uvedl děkan fakulty Arnošt Martínek."Ale v některých oborech je v České republice extrémně obtížné najít optimální garanty a v obdobné situaci jsou i ostatní lékařské fakulty. Soudíme nicméně, že nedostatky nejsou tak závažné, aby bránily udělení této akreditace," doplňuje ho rektor Lata.

Podle něj se zvláště během koronavirové pandemie ukázalo, nakolik je fakulta pro Moravskoslezský kraj důležitá. Rektor připomněl, že v regionu pomáhaly stovky studentů fakulty, která se mimo jiné podílela na celostátním projektu testování kolektivní imunity a uskutečnila i vlastní dotazníkový průzkum zaměřený na vnímání pandemie.

"Jedna z nejvýraznějších postav boje proti koronaviru v naší republice, docent Rastislav Maďar, je přednostou jednoho z ústavů ostravské Lékařské fakulty. Nemluvě i o pomoci materiální - zapůjčení přístrojového vybavení výrazně pomohlo zvýšit kapacitní možnosti vyšetření a diagnostiky této choroby," uvedl Lata.

Uuniverzita si je podle Laty vědoma pochybení i nedostatků fakulty, ale vedení univerzity je přesvědčeno o její nezastupitelné roli nejen v kraji, ale i v rámci republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy