Ostravské univerzitě hrozí odebrání akreditace, porušovala zákon, zjistila kontrola

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2020 13:41
Všechny fakulty Ostravské univerzity podle kontrolního úřadu porušovaly vysokoškolský zákon či jiné předpisy. Škole hrozí, že by mohla přijít o institucionální akreditaci, uvedla Mladá fronta Dnes. Podle rektora Jana Laty není k odnětí akreditace důvod.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity. | Foto: LF OU

"Závažné porušování předpisů při přijímacím řízení ke studiu uskutečňovanému na všech fakultách mělo vícečetný, dlouhodobý a systematický charakter. Zjištěné nedostatky se objevují ve většině případů po celé kontrolované období," uvádí podle listu ve svých závěrech kontrolní komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství.

Členové komise za nejzávažnější považují to, že ke studiu byli přijati i uchazeči, kteří z jedné ze součástí přijímací zkoušky nezískali předepsaný minimální počet bodů. "Nesplnili podmínky pro přijetí, přesto byli přijati," uvádí se v protokolu podle Mladé fronty. Podle rektora univerzity jde však o chybnou interpretaci, bez složení zkoušky přijímala uchazeče pouze lékařská fakulta, její děkan již byl odvolán. Problematickým ovšem komise shledala přijímání většího počtu studentů na takzvané odvolání.

"Na ostatních fakultách nebyli nikdy takoví uchazeči přijímání. Přijímání studentů na odvolání je pak mnohem komplikovanější problematika a Ostravská univerzita nyní připravuje právní stanovisko. Tato praxe přijímání na odvolání je ostatně běžná i na dalších vysokých školách v České republice," uvedl v tiskové zprávě rektor Lata.

Komise na závěr doporučila, aby Rada NAÚ vzhledem k závažnosti zjištěných nedostatků a jejich dlouhodobému charakteru zvážila, zda je náprava systému přijímacího řízení učiněná Ostravskou univerzitou v roce 2019 dostatečná, nebo zda je namístě zahájit řízení o odnětí institucionální akreditace. Pokud by škola přišla o institucionální akreditaci, mohl by jí úřad zakázat i přijímání nových studentů.

I to však rektor popírá. "Zcela nepravdivá je pak informace, že v případě odnětí institucionální akreditace nebude Ostravská univerzita moci přijímat vůbec žádné studenty. Univerzita by pak měla všechny své studijní programy nadále akreditované na dobu 3 let a byla by v podobném postavení jako ostatní vysoké školy, které institucionální akreditaci nemají," uvedl. Ztrátu akreditace ale nevyloučil.

Ředitel kanceláře NAÚ Jiří Smrčka uvedl, že protokol o kontrole dostala Ostravská univerzita 9. dubna. "Obsah zatím komentovat nemohu, ale procesně má škola 30 dní na vyjádření. Podá-li námitky, bude se s nimi muset vypořádat úřad a pak rozhodne naše rada, která se schází každý měsíc," uvedl.

Rektor Lata deníku MF Dnes řekl, že se univerzita seznamuje s protokolem, který má 50 stran. Podle něj škola bude zjištění komise rozporovat, protože existují různé právní výklady. "Většina vytýkaných nedostatků se navíc týká doby před říjnem 2018, kdy jsme získali institucionální akreditaci. Přijali jsme řadu opatření a při minulém přijímacím řízení komise nezjistila nic zásadního. Není tedy důvod k odnětí institucionální akreditace," uvedl rektor.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy