Ostravské univerzitě hrozí odebrání akreditace, porušovala zákon, zjistila kontrola

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2020 13:41
Všechny fakulty Ostravské univerzity podle kontrolního úřadu porušovaly vysokoškolský zákon či jiné předpisy. Škole hrozí, že by mohla přijít o institucionální akreditaci, uvedla Mladá fronta Dnes. Podle rektora Jana Laty není k odnětí akreditace důvod.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity.
Lékařská fakulta Ostravské univerzity. | Foto: LF OU

"Závažné porušování předpisů při přijímacím řízení ke studiu uskutečňovanému na všech fakultách mělo vícečetný, dlouhodobý a systematický charakter. Zjištěné nedostatky se objevují ve většině případů po celé kontrolované období," uvádí podle listu ve svých závěrech kontrolní komise Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství.

Členové komise za nejzávažnější považují to, že ke studiu byli přijati i uchazeči, kteří z jedné ze součástí přijímací zkoušky nezískali předepsaný minimální počet bodů. "Nesplnili podmínky pro přijetí, přesto byli přijati," uvádí se v protokolu podle Mladé fronty. Podle rektora univerzity jde však o chybnou interpretaci, bez složení zkoušky přijímala uchazeče pouze lékařská fakulta, její děkan již byl odvolán. Problematickým ovšem komise shledala přijímání většího počtu studentů na takzvané odvolání.

"Na ostatních fakultách nebyli nikdy takoví uchazeči přijímání. Přijímání studentů na odvolání je pak mnohem komplikovanější problematika a Ostravská univerzita nyní připravuje právní stanovisko. Tato praxe přijímání na odvolání je ostatně běžná i na dalších vysokých školách v České republice," uvedl v tiskové zprávě rektor Lata.

Komise na závěr doporučila, aby Rada NAÚ vzhledem k závažnosti zjištěných nedostatků a jejich dlouhodobému charakteru zvážila, zda je náprava systému přijímacího řízení učiněná Ostravskou univerzitou v roce 2019 dostatečná, nebo zda je namístě zahájit řízení o odnětí institucionální akreditace. Pokud by škola přišla o institucionální akreditaci, mohl by jí úřad zakázat i přijímání nových studentů.

I to však rektor popírá. "Zcela nepravdivá je pak informace, že v případě odnětí institucionální akreditace nebude Ostravská univerzita moci přijímat vůbec žádné studenty. Univerzita by pak měla všechny své studijní programy nadále akreditované na dobu 3 let a byla by v podobném postavení jako ostatní vysoké školy, které institucionální akreditaci nemají," uvedl. Ztrátu akreditace ale nevyloučil.

Ředitel kanceláře NAÚ Jiří Smrčka uvedl, že protokol o kontrole dostala Ostravská univerzita 9. dubna. "Obsah zatím komentovat nemohu, ale procesně má škola 30 dní na vyjádření. Podá-li námitky, bude se s nimi muset vypořádat úřad a pak rozhodne naše rada, která se schází každý měsíc," uvedl.

Rektor Lata deníku MF Dnes řekl, že se univerzita seznamuje s protokolem, který má 50 stran. Podle něj škola bude zjištění komise rozporovat, protože existují různé právní výklady. "Většina vytýkaných nedostatků se navíc týká doby před říjnem 2018, kdy jsme získali institucionální akreditaci. Přijali jsme řadu opatření a při minulém přijímacím řízení komise nezjistila nic zásadního. Není tedy důvod k odnětí institucionální akreditace," uvedl rektor.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy