Lékaři stahují výpovědi. Jsou pod tlakem, tvrdí odbory

Radek Nohl Radek Nohl
16. 1. 2011 8:31
Nejvíce lékařů otočilo a zůstanou v pražských prestižních klinikách
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Česká republika - Desítky lékařů otočily a již stáhly své výpovědi. Další o tom podle vedení nemocnic i krajů uvažují.

Odboráři si však stojí za svým. "Naše akce 'Děkujeme, odcházíme' je úspěšná."

Nejvíce výpovědí stáhli lékaři podle informací Aktuálně.cz v Praze. Ve Fakultní nemocnici v Motole si svůj odchod zatím rozmyslelo patnáct zdravotníků, v Bulovce tři a jeden v Královských Vinohradech.

Zástupci nemocnic tvrdí, že pro řadu lékařů je výpověď spíše formou protestu. Prezident České lékařské komory Milan Kubek to odmítá. Podle něj někteří výpovědi stáhli, protože jsou pod nátlakem.

"Lékaři ale přitvrdí, další stovky stvrdí svůj odchod na konci ledna," řekl Aktuálně.cz Kubek.

Nemocnice: Bezradnost a příprava na krizový plán

Dramatická situace panuje v Kraji Vysočina. Z nemocnic chce odejít šedesát procent lékařů. Vedení kraje se tu již připravuje na krizový plán. Podobný stav panuje i v dalších regionech.

"Děláme, co můžeme. Jednáme s lékaři, ale ke stahování výpovědí nedochází. Jsme bezradní," připustila mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Novotná.

Za svým odchodem si nadále stojí i sedmdesát lékařů z Fakultní nemocnice Plzeň. "Nevíme, proč chtějí odejít. V průměru tu pobírají 63 tisíc korun měsíčně, takže ve finančním ohodnocení zřejmě problém nebude. Zjišťujeme, jestli to není jen demonstrativní krok," řekla Aktuálně.cz mluvčí Renata Jenšíková.

Dvanáct lékařů již stáhlo výpovědi v brněnských fakultních nemocnicích Bohunice a u sv. Anny. V Liberci se rozhodlo zůstat dalších šest zdravotníků. "Dali jsme jim možnost, že mohou do 17. ledna výpovědi stáhnout. Uvidíme, zda se k nim přidají další," uvedl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Novák (ČSSD).

Pokud se vedení nemocnic v Libereckém kraji s lékaři nedohodne, budou se podle Nováka odkládat plánované operace. A to zřejmě již v průběhu února.

Výpovědí je méně. Pomohly výhružky?

Svůj odchod si rozmyslelo i deset zdravotníků v Moravskoslezském kraji. Jeho mluvčí Šárka Vlčková řekla, že chtějí další motivovat k tomu, aby v nemocnicích zůstali. V Hradci Králové přesvědčil ředitel Roman Prymula některé anesteziology, aby neodcházeli. Nabídnul jim stotisícovou prémii, když tři roky zůstanou. Využili ji ale jen někteří.

Kde lékaři stahují výpovědi?

  • Fakultní nemocnice v Motole - 15 lékařů
  • Nemocnice v Moravskoslezském kraji - 7 lékařů
  • Nemocnice v Libereckém kraji - 6 lékařů
  • Fakultní nemocnice u sv. Anny - 6 lékařů
  • Fakultní nemocnice Brno - 6 lékařů
  • Fakultní nemocnice Na Bulovce - 3 lékaři

Ve všech zdravotnických zařízeních, která online deník Aktuálně.cz oslovil, oznámilo více než padesát lékařů, že své výpovědi stahují.

Další si svůj odchod rozmysleli již na konci loňského roku. Jednalo se například o dvaadvacet zdravotníků z nemocnice v Českých Budějovicích.

V Krajské zdravotní, která pod sebou slučuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, mluvili lékaři o tom, že jim vedení vyhrožuje. Pokud prý dají výpovědi, zpátky se již nedostanou.

Mluvčí ústecké nemocnice Jiří Vondra řekl, že vrcholné vedení nic takového nikomu nenařizovalo. "To by bylo neetické. Nemůžu ale říct, jak se management dané nemocnice chová ke svým primářům," uvedl Vondra. Nakonec si svůj odchod již na konci roku rozmyslelo třináct lékařů.

Ministr slibuje vyšší platy, odboráři nevěří

Předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel uvedl, že o stahování výpovědí ví. "Republika drží, a i když se najde tu a tam někdo, rozhodně to není o tom, že by naše akce byla rozbita. Volají mi členové, že pomlouvání lékařů je naopak zatvrdí a v rozhodnutí vydrží," řekl.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v otevřeném dopise zdravotníky vyzval, aby v nemocnicích zůstali. Nastartovaná reforma podle něj v příštím roce zvýší mzdy.

"Vydírání není cestou k řešení problémů, které je možno nalézt pouze u jednacího stolu, bez emocí a s chladnou hlavou," uvedl Heger.

Podle Kubka by bylo lepší, kdyby se ministr radši zamyslel nad návrhy lékařských odborů a začal s nimi jednat. "Jeho slibům se už věřit nedá. Každý den říká něco jiného. Zatím ale neudělal vůbec nic," dodal Kubek.

Odboráři podle Engela trvají na zvýšení platu na trojnásobek příjmu v zemi. Peníze chtějí okamžitě. Ke konci roku bylo v celé republice podáno podle údajů ministerstva 3772 výpovědí. Pokud je lékaři nestáhnou, nepřijdou 1. března do práce.

 

Právě se děje

Další zprávy