Praha - Čeští lékaři se postavili proti novým povinnostem, které na ně chce nahrnout ministerstvo vnitra.
Úřad sociálnědemokratického ministra Milana Chovance navrhuje v novém zákonu o střelných zbraních a střelivu, aby lékaři u všech svých pacientů zkoumali, jestli vlastní zbrojní průkaz. A pokud pacient zbraň má a mohl by podle lékaře ohrozit své okolí, měl by doktor předat informaci policii.
Lékaři ale takovou změnu odmítají. "Nebudeme plnit povinnosti, se kterými by si měla poradit sama policie," reaguje na návrh zákona šéf České lékařské komory Milan Kubek. Opatření je podle něj absurdní a nepřijatelné.
Místo toho lékaři ministerstvu navrhují, aby zkrátilo lhůty mezi povinnými prohlídkami držitelů legálních zbraní. Vyšetření by se měla konat alespoň jednou za pět let, dnes je lhůta dvojnásobná. "Sebedůkladnější kontroly sice tragédiím zcela nezabrání, mohou ale jejich pravděpodobnost alespoň výrazně snížit," vysvětluje Kubek.
Lékaři mají hlídat pacienty a policie lékaře
Připomínky od lékařské komory sice vnitro zatím neobdrželo, podle mluvčí Petry Kučerové se ale dalším úpravám nebrání. "Návrh novely je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení. Veškeré zaslané připomínky budou standardně projednány," slíbila Kučerová.
Prozatím novela obsahuje několik nových opatření: kromě toho, že si budou muset lékaři o všech svých pacientech zjišťovat, jestli nejsou v centrálním registru zbraní, bude moci lékaře kontrolovat také policie. Kriminalisté budou moci prověřovat, ke kterému lékaři konkrétní držitel zbraně chodí.
Lékaři také budou muset být víc ve střehu. Pokud nabudou dojmu, že by mohl jejich pacient ohrozit své okolí nebo sám sebe, budou muset předat informaci policii. Současně s tím vypracují i nový posudek. "Lékaři policii oznámí i to, jestli je potřeba dalších odborných vyšetření," popisuje Kubek.
Střelba v Uherském Brodě
Ministerstvo vnitra sepsalo novelu zákona v reakci na události, které se staly v únoru letošního roku v Uherském Brodu. Do místní restaurace tehdy vtrhl šílený střelec Zdeněk K. a začal pálit. Zavraždil osm lidí.
Vyšetřování ukázalo, že střelec měl platný zbrojní průkaz a legálně vlastnil dvě zbraně. I když podle některých zdrojů trpěl závažnou duševní chorobou, lékařské osvědčení dostal. Dokonce jen necelý měsíc před vraždou.
V současnosti totiž lidé prochází lékařským vyšetřením jen na začátku, když o zbrojní pas žádají. A potom každých deset let při prodloužení průkazu. Podle vrchního rady policejního Ředitelství služby pro zbraně Zdeňka Bambase je přitom na každém lékaři, jak svého pacienta vyhodnotí a zda si vyžádá zprávu od dalších odborníků.
Lékaři jen musí respektovat vyhlášku, která vyjmenovává nemoci znemožňující získání zbrojního průkazu. Na seznamu jsou mimo jiné závažná psychiatrická onemocnění. Podle připravené novely zákona by byl pacient pod kontrolou prakticky nepřetržitě.