Léčených transsexuálů přibývá. Přeměn z ženy na muže je dvakrát víc než naopak

Helena Havranová
20. 12. 2019 17:58
Přestože pacientů, kteří se s transsexualitou léčí, je v porovnání s jinými diagnózami jen malý zlomek, za posledních sedm let jich výrazně přibylo. Podle sexuologů neroste ani tak počet lidí s poruchou pohlavní identity, jako spíš těch, kteří se i díky postojům společnosti rozhodnou začít léčit. Také díky tomu začínají transsexuálové v posledních letech často problém řešit už v brzkém věku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

V roce 2012 odborná komise podle údajů ministerstva zdravotnictví doporučila k operaci celkem 12 lidí. Loni už jich bylo 117 a letos se jejich počet opět o několik navýšil. S rostoucím počtem operací se zvyšuje také počet lidí, kteří se s diagnózou zatím léčí a k operaci ještě nemuseli dojít. Například na sexuologickém oddělení brněnské Fakultní nemocnice vzrostl počet pacientů od roku 2012, kdy lékaři léčili 118 pacientů, na loňských 156.

Počty žádostí o změnu pohlaví.
Počty žádostí o změnu pohlaví. | Foto: Ministerstvo zdravotnictví

Podobný trend vnímá také sexuoložka a psychoterapeutka Hana Fifková, v jejíž ordinaci se počet pacientů jen za poslední čtyři roky více než zdvojnásobil. Nárůst pacientů je podle ní daný především dobrou osvětou a pozitivními postoji české společnosti, což potvrzuje také sexuolog Pavel Turčan.

"Není to tím, že by se zvyšovalo procentuální zastoupení transsexuálních lidí v populaci. Pouze se zvyšuje procento těch, kteří najdou odvahu se k tomu otevřeně přiznat a řešit to," vysvětluje lékař, který se problematice věnuje už více než 15 let.

U dětí se může jednat jen o dočasné zmatení

Podle primáře Sexuologického ústavu Iva Procházky přibývá také transsexuálů, kteří s léčbou začínají v mladším věku. Stejnou zkušenost má z vlastní praxe také sexuoložka Fifková, která začala první pacienty přijímat už v 90. letech. "Za největší posun v posledních pětadvaceti letech považuji to, že kvůli dobré osvětě se mnoho lidí rozhodne svůj problém řešit už v mladším věku a že v drtivé většině případů nacházejí pochopení a pomoc u svých blízkých," říká Fifková.

Operativní změnu pohlaví mohou zájemci podstoupit až po dovršení 18 let. Podle Turčana ale často přicházejí lidé, kteří ještě plnoletí nejsou, nejčastěji se jedná o děti ve věku 16 až 18 let. U nich se pak oficiálně nejedná o transsexualitu, ale o diagnózu poruchy pohlavní identity v dětství a dospívání.

"Pokud je u dítěte už docela brzo jasná identifikace s opačným pohlavím, je to určitě lepší. Změnu mohou sice podstoupit až po osmnáctém roku, ale u dětí jsme schopni nasadit léky, které na přechodnou dobu zastaví vývoj sekundárních pohlavních znaků. Jedná se tedy o vratný stav, kdy po vysazení opět vše pokračuje dále," vysvětluje Turčan, podle kterého navíc včasné zahájení léčby vytvoří lepší podmínky pro případnou pozdější operaci.

Turčan nicméně upozorňuje, že se může jednat také pouze o dočasné zmatení, kdy se v sobě dítě nedokáže zorientovat. I přesto ale vidí v dočasném podávání léků smysl. "I takovému dítěti by mělo být umožněno žít život v opačné roli, neměli bychom mu to zakazovat. Měli bychom jej oslovovat v rodu a jménem, jak si samo přeje, aby mělo možnost si vše jakoby 'nanečisto' vyzkoušet. Pokud to je jen součást hledání sebe sama a nejedná se o vrozenou záležitost, pak to vše odezní a má možnost se vrátit zpět," uvedl.

Že objevení transsexuality u dětí ještě nemusí znamenat skutečnou poruchu pohlavní identity, potvrzuje také primářka brněnského sexuologického oddělení Petra Sejbalová. "Pokud se projevuje porucha pohlavní identity v dětství a dospívání, neznamená to ještě, že daná osoba bude v dospělosti transsexuálem a že se rozhodne pro přeměnu pohlaví. Z výzkumů vyplývá, že většina z těchto dětí či dospívajících v dospělosti žije jako bisexuálové nebo homosexuálové," říká.

Ženy transsexuálky začínají s léčbou dříve než muži

Co se naopak příliš nemění, je poměr pohlaví - žen, které se chtějí stát muži (FtM), je téměř dvakrát více než mužů, kteří se chtějí stát ženami (MtF). Například v letošním roce zatím komise doporučila k operativní změně pohlaví z muže na ženu 42 lidí, ke změně z ženy na muže pak 95 lidí.

Podle Fifkové je to způsobeno tím, že lidé s transsexualitou MtF dokáží žít déle, často celý život, v adaptaci na své biologické pohlaví. "U MtF se také stává, že jsou v mladším věku diagnostikováni jako transvestité a teprve později se ukáže, že jde o skutečnou transsexualitu," dodává.

Muži transsexuálové podle Fifkové také obvykle přicházejí na svou diagnózu dříve než ženy. "Lidé s transsexualitou FtM přicházejí v současné době nejčastěji mezi patnáctým a dvacátým rokem věku. Transsexuálním dívkám a ženám, tedy MtF, proces sebeuvědomění trvá déle. Výjimečně přicházejí v adolescenci, častěji mezi dvacátým a třicátým rokem věku, ale i o mnoho let později," uvádí lékařka.

Proces přeměny pohlaví trvá minimálně dva roky

Změna pohlaví podle českého občanského zákoníku "nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů." Celý proces má čtyři základní fáze, kdy po počátečním určení diagnózy následuje hormonální terapie a poté případně operativní zákrok a pooperační péče.

"Pacienta vyšetří sexuolog, psychiatr, psycholog, endokrinolog či další specialisté a chodí na pravidelné kontroly na sexuologické oddělení. Hormonální změna může být ale zároveň provázena celou řadou negativních efektů a vedlejších příznaků léčby. Kromě hormonální substituční léčby může být rizikem i samotný operační výkon, který je značně komplikovaný a někdy vyžaduje několik operací," upozorňuje primářka brněnského sexuologického oddělení Petra Sejbalová.

Podle Turčana i Fifkové chce nicméně kompletní proměnu včetně operativního zákroku podstoupit většina transsexuálů. Pro absolvování operace musí pacient podat žádost, na základě které je pozván na jednání odborné komise pro provádění změny pohlaví transsexuálních pacientů. 

Mezi požadavky komise jsou kromě věku také například schopnost žít alespoň 12 měsíců v opačné pohlavní roli nebo užívat alespoň 12 měsíců hormonální léky. "Ke kladnému stanovisku s provedením změny pohlaví je zapotřebí souhlasu všech členů odborné komise," uvádí mluvčí ministerstva zdravotnictví David Šíma.

Zákroky, které komise schválí, pak kompletně hradí zdravotní pojišťovny. Podle Turčana ale ke komplikacím s pojišťovnami často dochází po zákroku, a to především u případů přeměny z muže na ženu.

"Těmto původně biologickým mužům i po změně pohlaví nadále zůstává prostata. Po operační a matriční změně pohlaví se z nich stanou ženy, tudíž mají i ženský formát rodného čísla a takto je vnímá i systém zdravotního pojištění. Protože mají prostatu, měli by pravidelně docházet na její vyšetření v rámci prevence proti rakovině prostaty. Pokud ale takovému člověku v ambulanci odebereme krev na vyšetření prostatického antigenu, většina zdravotních pojišťoven nám to vyškrtne a odmítne uhradit," popisuje své zkušenosti doktor.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy