Foto: Ani žena, ani muž. Jsou nebinární. Neexistuje jen jedna nálepka, vysvětlují

Foto: Ani žena, ani muž. Jsou nebinární. Neexistuje jen jedna nálepka, vysvětlují
Autor výstavy s názvem Non-binary Project Parker Hirschmueller pochází z Londýna, ale od mala žije v Berlíně, kde i studuje. Sám se identifikuje jako nebinární. Na tomto projektu pracuje od roku 2016.
"Oblečení nemá pohlaví. Pokud mám náladu na sukni, nosím sukni, pokud chci nosit vysoké podpatky, nosím vysoké podpatky. Vždy jsem si užil hraní s genderovými rolemi," tvrdí Ben.
"Být binárním pro mě znamená neomezovat se myšlenkou, že musím být maskulinní nebo muž. Díky tomu nemusím myslet na genderové role," říká Jake.
"Ženskost nepatří jen ženám a maskulinita nepatří jen mužům," uvádí Angie.
Foto: Parker Hirschmueller
Marie Kolajová
7. 8. 2019 17:27
Nepovažují se ani za ženy, ani za muže. Říkají si nebinární a jedná se o určitou kategorii genderu. U lidí s touto identifikací ale často dochází k překrývání ještě s dalšími kategoriemi. "Je to podobné jako popisování národnosti. Narodil jsem se v Británii, ale odmala žiji v Berlíně. Jsem Němec i Brit. Jsem muž, ale nebinární," říká autor výstavy Non-binary project Parker Hirschmueller, která měla vernisáž během právě probíhajícího Prague Pride festivalu. Fotografie, na kterých autor zachytil lidi s nebinární sebeidentifikací, mají přiblížit tuto LGBT+ problematiku veřejnosti.

Sám autor výstavy se prezentuje jako nebinární muž. V průběhu studia na berlínské univerzitě se proto rozhodl zabývat problematikou genderu. "Dostal jsem možnost pracovat na projektu, který se zabývá genderovou problematikou. Překvapilo mě, kolik lidí se chtělo zapojit," říká autor výstavy Parker Hirschmueller.

"Všiml jsem si, že je o nebinárních lidech málo dostupných informací. Proto se snažím i ve své bakalářské práci prozkoumat to, jak nebinární či trans lidé například používají tetování a piercingy jako vyjadřování svého já," dodává Hirschmueller.

Podle fotografa je největší mystifikací o nebinárních lidech jejich množství ve společnosti. V lidech je totiž podle něj zaryto, že každý může mít pouze jednu "nálepku". Pravdou však je, že se můžete identifikovat jako žena a zároveň nebinární nebo jako trans muž a také nebinární.

"Člověk může mít několik genderových identit, protože mnoho z nich se překrývá. Je to podobné jako popisování své národnosti. Já jsem například Brit i Němec. Neexistuje jen jeden způsob, jak být gay, trans nebo nebinární," tvrdí Hirschmueller.

V letošním programu Prague Pridu se organizátoři snaží být více inkluzivní. "Zařadili jsme proto do festivalu i akce pro pansexuály (nerozlišují pohlaví a jsou schopni navázat vztah úplně se všemi, pozn. red.), bisexuály, asexuály a nebinární lidi, aby každý mohl najít svoji komunitu," uvádí kurátorka výstavy Ella Einhornová.

O nebinární identifikaci se v Česku zatím moc nemluví, a proto organizátoři považují za důležité ukázat především mladým lidem, že v rámci genderu neexistují jenom dva směry, tedy muž a žena. Hranice nebinarity je ale těžké určit. Sami členové  LGBT+ komunity si tímto označováním nejsou jistí. Vzhledem k tomu, že člověk může být nebinární žena, nebinární muž nebo prostě jen nebinární, je v označování zmatek. "Každý sám nejlíp ví, jak se cítí," dodává Einhornová.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy