Komise povolila Tereze změnu pohlaví. Donutili mě ke změně jména, říká transsexuálka

Barbora Němcová Barbora Němcová
13. 3. 2019 15:49
Komise ministerstva zdravotnictví schválila transsexuálce Tereze Španihelové finální změnu pohlaví. V říjnu loňského roku jí komise operaci změny pohlaví zamítla kvůli tomu, že neměla změněné jméno z mužského na neutrální (například Alex Nováků). Španihelová si proto kvůli komisi změnila jméno na neutrální Tores Gorgeous.
Tereza Španihelová bývala dříve Jakubem.
Tereza Španihelová bývala dříve Jakubem. | Foto: Archiv Terezy Španihelové

"Potvrdili mi komisi, takže 10. dubna mám termín operace," oznámila Španihelová na svém Instagramu, kde vystupuje jako Tores Gorgeous.

Tores Gorgeous je nyní i její oficiální - neutrální jméno. "Změnila jsem si jméno z donucení, jen kvůli komisi. Po operaci si ho budu opět měnit," řekla Španihelová s tím, že kvůli naplnění podmínky neutrálního jména musela vyřídit změnu dokladů a nespočet dokumentů.

Španihelová dodala, že s neutrálním a velmi nezvyklým jménem Tores Gorgeous jí na matrice problémy nedělali. "Dodala jsem jim soudní znalecký posudek, který jméno uznával," doplnila. 

Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous.
Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous. | Foto: Instagram Tores Gorgeous

Španihelové, která se živí natáčením a focením svateb a dalších akcí, posunutí operace z podzimu na jaro zkomplikovalo také pracovní život. "Musím rušit některé zakázky, protože jsem už na duben měla nasmlouvané natáčení dvou svateb," doplnila. O odložení operace ale neuvažuje. 

Nejvíc se Španihelová těší, až po operaci půjde již bez obav na koupaliště nebo do sauny. 

Tereza Španihelová se narodila jako muž, od dětství ale cítila, že je ženou. Poslední čtyři roky prochází přeměnou pohlaví, užívá hormony, podstoupila odstranění vousů nebo plastickou operaci prsou. 

Španihelová, která pod dívčím jménem Tereza vystupuje už čtyři roky, dříve uvedla, že je pro ni neutrální jméno ponižující. "Pro mě je neutrální jméno ponižující, mně by spíše uškodilo na psychice. Mé mužské jméno Jakub pro mě nikdy překážkou nebylo," řekla dříve Aktuálně.cz Španihelová.

Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous.
Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous. | Foto: Instagram Tores Gorgeous

Zákon přitom podmínku o neutrálním jméně nestanovuje, vyžaduje pouze, aby "byla jednoznačně stanovena porucha sexuální identifikace a prokázána schopnost žít trvale jako osoba opačného pohlaví". Někteří transsexuálové tak komisí prošli s původním jménem. Komisí prošla s původním jménem například modelka Peťa Nitka.

Dáša je víc žena než já, víc si to užívá. Prsa jsem měla z ponožek, říká Stárková:

Dáša se nebojí být sama sebou a neutíká, dává transsexuálům odvahu. Seriál Most! jde s pravdou ven skrz humor, nastavuje zrcadlo společnosti | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy