Komise povolila Tereze změnu pohlaví. Donutili mě ke změně jména, říká transsexuálka

Barbora Němcová Barbora Němcová
13. 3. 2019 15:49
Komise ministerstva zdravotnictví schválila transsexuálce Tereze Španihelové finální změnu pohlaví. V říjnu loňského roku jí komise operaci změny pohlaví zamítla kvůli tomu, že neměla změněné jméno z mužského na neutrální (například Alex Nováků). Španihelová si proto kvůli komisi změnila jméno na neutrální Tores Gorgeous.
Tereza Španihelová bývala dříve Jakubem.
Tereza Španihelová bývala dříve Jakubem. | Foto: Archiv Terezy Španihelové

"Potvrdili mi komisi, takže 10. dubna mám termín operace," oznámila Španihelová na svém Instagramu, kde vystupuje jako Tores Gorgeous.

Tores Gorgeous je nyní i její oficiální - neutrální jméno. "Změnila jsem si jméno z donucení, jen kvůli komisi. Po operaci si ho budu opět měnit," řekla Španihelová s tím, že kvůli naplnění podmínky neutrálního jména musela vyřídit změnu dokladů a nespočet dokumentů.

Španihelová dodala, že s neutrálním a velmi nezvyklým jménem Tores Gorgeous jí na matrice problémy nedělali. "Dodala jsem jim soudní znalecký posudek, který jméno uznával," doplnila. 

Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous.
Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous. | Foto: Instagram Tores Gorgeous

Španihelové, která se živí natáčením a focením svateb a dalších akcí, posunutí operace z podzimu na jaro zkomplikovalo také pracovní život. "Musím rušit některé zakázky, protože jsem už na duben měla nasmlouvané natáčení dvou svateb," doplnila. O odložení operace ale neuvažuje. 

Nejvíc se Španihelová těší, až po operaci půjde již bez obav na koupaliště nebo do sauny. 

Tereza Španihelová se narodila jako muž, od dětství ale cítila, že je ženou. Poslední čtyři roky prochází přeměnou pohlaví, užívá hormony, podstoupila odstranění vousů nebo plastickou operaci prsou. 

Španihelová, která pod dívčím jménem Tereza vystupuje už čtyři roky, dříve uvedla, že je pro ni neutrální jméno ponižující. "Pro mě je neutrální jméno ponižující, mně by spíše uškodilo na psychice. Mé mužské jméno Jakub pro mě nikdy překážkou nebylo," řekla dříve Aktuálně.cz Španihelová.

Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous.
Tereza Španihelová na sociálních sítích vystupuje jako Tores Gorgeous. | Foto: Instagram Tores Gorgeous

Zákon přitom podmínku o neutrálním jméně nestanovuje, vyžaduje pouze, aby "byla jednoznačně stanovena porucha sexuální identifikace a prokázána schopnost žít trvale jako osoba opačného pohlaví". Někteří transsexuálové tak komisí prošli s původním jménem. Komisí prošla s původním jménem například modelka Peťa Nitka.

Dáša je víc žena než já, víc si to užívá. Prsa jsem měla z ponožek, říká Stárková:

Dáša se nebojí být sama sebou a neutíká, dává transsexuálům odvahu. Seriál Most! jde s pravdou ven skrz humor, nastavuje zrcadlo společnosti | Video: Emma Smetana, DVTV
 

Právě se děje

před 10 minutami

Prezident Zeman se příští týden setká s polským protějškem Dudou

Prezident Miloš Zeman se příští týden na Pražském hradě setká s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Budou jednat o tématech Evropské unie či o visegrádské spolupráci. Na webu Pražského hradu to dnes uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák řekl, že se setkání uskuteční na žádost Polska. "Polská strana chce konzultovat aktuální věci kolem Evropské unie a polského předsednictví Visegrádu," uvedl. Konkrétní témata se podle něj teprve dojednávají, předpokládá ale projednávání právě evropské a visegrádské agendy, mohla by být i příležitost probrat bilaterální témata.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Za zbití a upálení bezdomovce uložil soud útočníkovi 13 let vězení

Za zbití a následné upálení bezdomovce v pražském Trojmezí potrestal soud Jiřího Málka 13 lety vězení. Uznal ho vinným z vraždy, z pokusu o těžké ublížení na zdraví a také z výtržnictví. Vyšetřovatelé činu uváděli, že muž vraždil, protože nesnáší sociálně vyloučené skupiny lidí. To se však nepodařilo prokázat a Málek to výslovně popřel. Uvedl také, že na útok si nepamatuje. Verdikt není pravomocný.

Třiapadesátiletý bezdomovec uhořel loni 6. července v přístřešku, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

Málek připustil, že na místě činu byl, protože přišel na Trojmezí popíjet se svým známým z ubytovny. Podle rozsudku pak v opilosti napadl tamního bezdomovce, kterého předtím neznal, a to po sporu o víno. Zaútočil na něj údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně skočil snožmo na hlavu. Poté odešel, za několik desítek minut se ale vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy