Lánskou schůzku zkoumá krajská hygiena, potvrdil Švejdar pro Český rozhlas

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2020 20:58
Hygienici zkoumají sobotní schůzku prezidenta Miloše Zemana s jeho expertním týmem v Lánech, řekl ve čtvrtek v Českém rozhlasu Radiožurnálu policejní prezident Jan Švejdar. Podle fotografie ze schůzky, kterou zveřejnil Pražský hrad, víc než deset přítomných sedělo blízko sebe kolem stolu, měli sice na tváři roušky, ale na stole před nimi bylo jídlo.
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech
Fotografie z jednání Zemanova expertního týmu v Lánech | Foto: Twitter.com/Jiří Ovčáček

"Ten okamžik nebyl úplně šťastný, v současné době je celá věc předmětem jednání správního orgánu krajské hygienické stanice, počkám si na závěr," cituje Český rozhlas Švejdara. Podle média policejní prezident nevyloučil, že padnou tresty za porušení vládních opatření. Hned po schůzce Švejdar uvedl, že neúspěšně prosazoval jednání online.

Jako jedno z vládních opatření proti šíření koronaviru je nyní v Česku pro lidi mimo jejich bydliště povinné zakrývat si nos a ústa. Podle vyjádření zástupců vlády tak lidé chrání před nákazou své okolí, pokud by sami koronavirus měli. Podle doporučení by proti šíření nákazy měli lidé také dodržovat odstup alespoň dva metry.

Zeman ke schůzce uvedl, že její účastníci si mohli občerstvení podstrkovat pod roušku. Zdůraznil, že kvůli koronaviru na jednání expertní skupiny poprvé zakázal oběd. Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), která v Lánech také byla, přítomní předem podstoupili test na koronavirus na příkaz prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Zeman sám podle svých slov testován nebyl.

Sobotní schůzka prezidentova expertního týmu v Lánech se věnovala šíření epidemie koronaviru a jejím dopadům. Podle fotografie zveřejněné Zemanovým mluvčím Jiřím Ovčáčkem se jí vedle Švejdara a Benešové zúčastnil také ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelské letouny pálily na cíle v centrální Sýrii, tvrdí Damašek

Syrská protiraketová obrana reagovala na izraelský útok v blízkosti města Masjáf v provincii Hamá. Rozsah škod je zatím nejasný a nejsou informace o možných obětech. Slyšet ale byly výbuchy a na místě propukl požár. S odkazem na syrskou státní agenturu SANA to napsala agentura AP.

Obyvatelé sousedního Libanonu uvedli, že slyšeli hluk z izraelských bojových letounů, které přelétaly nízko nad zemí.

Agentura AP píše, že jde o nejnovější ze série izraelských útoků v Sýrii za poslední týdny, které se uskutečnily navzdory koronavirové pandemii a přichází ve chvíli rostoucího napětí mezi Izraelem a ozbrojenci z militantní libanonské skupiny Hizballáh v Sýrii a na hranici s Libanonem. Damašek tvrdí, že Izrael podnikl v uplynulých dvou měsících nejméně sedm náletů. Terčem měli být íránské síly a jejich spojenci, kteří stojí na straně syrské vlády.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
Další zprávy