Ladronka, Milada či Klinika. Připomeňte si známé squaty a jejich neslavné konce

Jakub Heller Jakub Heller
9. 1. 2019 10:35
Ve čtvrtek 10. ledna má na dveře nejznámějšího stále fungujícího českého squattu Klinika zaklepat exekutor. Po více než čtyřech letech, co centrum funguje, se má pokusit o jeho vystěhování. Zřejmě za podpory policie. Klinika ale není prvním zařízením svého druhu. Squaty či autonomní kulturní a sociální centra, jak je vždy nazývali jejich obyvatelé, začaly vznikat v Praze hned po sametové revoluci. Mají jedno společné, volnomyšlenkářský způsob života a vzdor jejich obyvatel proti tomu, jak stát nakládá s opuštěnými domy, vždy zpečetili až úředníci a následně policie.
Squatteři obsadili dům v Hybernské ulici.
Squatteři obsadili dům v Hybernské ulici. | Foto: ČTK

Protestní obsazení domů v Hybernské ulici

V červnu 2017 obsadili squateři dvě budovy na rohu pražských ulic Hybernská a Senovážná. Na místo dorazila policie, ale ani přes její výzvy aktivisté nechtěli stavbu opustit, z oken vystřelili několik rachejtlí a vyvěsili transparenty s nápisy jako "Bydlení je právo". Svou akcí chtěli podle svých slov upozornit na to, že stát přehlíží krizi v dostupnosti bydlení. Kolem půlnoci vnikli do objektu těžkooděnci a 27 squaterů vyvedli ven.

Několik dalších aktivistů ale vylezlo na střechu, kterou odmítali opustit. Policisté je nechali, aby tam strávili noc, z obavy, že by je nedokázali ze střechy dostat, aniž by riskovali jejich zranění. Zbývající squateři opustili budovu následující ráno.

V domě po nich zůstala spoušť, posprejované zdi a poškozený nábytek.

 

Právě se děje

Další zprávy