Kde jste to vzal? Generální inspekce zjišťuje, jak policejní spis unikl k advokátovi

Jan Horák Jan Horák
19. 7. 2019 18:22
Trestní kauza šéfa pražských vyšetřovatelů vražd či loupeží Ladislava Nováka a jeho podřízeného Martina Becka se rozvinula v další možný případ. Generální inspekce bezpečnostních sborů objasňuje, jak se jednomu z advokátů dostal do rukou policejní spis z jiného případu. Tento spis chtěl právní zástupce navrhnout coby důkaz ve prospěch svých klientů, podle všeho ho ale neměl mít vůbec k dispozici.
Policejní spis navrhl předložit advokát Miroslav Tenkl (druhý zprava).
Policejní spis navrhl předložit advokát Miroslav Tenkl (druhý zprava). | Foto: Jan Horák

Byl to nejpřekvapivější moment z úvodního hlavního líčení, v němž se vedoucí prvního odboru pražské kriminálky Ladislav Novák a kapitán Martin Beck zpovídali z možného podvodu. Státní zástupce je posadil na lavici obžalovaných kvůli tomu, že měli na neoprávněném čerpání cestovních náhrad připravit sbor o desítky tisíc korun. Když chtěl Beckův advokát Miroslav Tenkl vylepšit pozici svého klienta, navrhl jako důkaz uzavřený policejní spis.

"Můžete mi říci, kde jste to vzal? To je policejní spis, advokátní spis nebo jaký?" ptal se zaskočený soudce Dušan Doubek na fascikl, který advokát Tenkl třímal v rukou. Spis pojednával o obdobném případu, kdy jiný policista údajně neoprávněně inkasoval peníze z cestovních náhrad. Jeho případ neskončil ani kázeňským trestem. Tím chtěl Tenkl argumentovat, že jeho klient se trestného činu nedopustil.

Problém je, že se ke složce neměl Tenkl podle všeho dostat. Zvlášť, když soudci odpověděl, že jde o vyřazený policejní spis. Takové fascikly má sbor po nějakou dobu archivovat, poté se skartují. Zmíněný spis pochází z pražské policie, původem je z roku 2017. Sbor z hlavního města začal krátce po zmíněném líčení, jež proběhlo minulý týden ve středu, zjišťovat, odkud spis k advokátovi doputoval.

Nebudu se vyjadřovat, říká advokát

"Na základě provedeného šetření odborem vnitřní kontroly byla věc předána Generální inspekci bezpečnostních sborů," potvrdila deníku Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Vzhledem k angažmá inspekce, vyšetřující trestné činy policistů, hasičů či příslušníků vězeňské služby, je zřejmé, že v první řadě se v možném podezření z protiprávního činu ocitl policista, který advokátu Tenklovi zmíněný spis postoupil.

"Mohu potvrdit, že se tím zabýváme. Více v tuto chvíli nebudeme sdělovat," sdělila deníku Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Deník Aktuálně.cz se s advokátem Tenklem spojil. Jakým způsobem spis získal, ale nevysvětlil. "Nebudu se vyjadřovat k něčemu, co není pravomocně skončené. Ani nejsem domluvený s klienty, abych podával informace," řekl advokát s odvoláním na probíhající hlavní líčení.

Kvůli obžalobě z podvodu skončili před soudem vedoucí odboru obecné kriminality pražské policie Ladislav Novák (druhý zleva) a jeho podřízený Martin Beck (první zprava).
Kvůli obžalobě z podvodu skončili před soudem vedoucí odboru obecné kriminality pražské policie Ladislav Novák (druhý zleva) a jeho podřízený Martin Beck (první zprava). | Foto: Jan Horák

Nakládání se spisy upravuje zákon o archivnictví a spisové službě. U policejních fasciklů je praxe taková, že se po uzavření případu fyzicky uloží do archivu příslušného oddělení, odboru či útvaru. Doba uložení je odvislá od toho, o jak závažný případ šlo. Nejdéle setrvává taková složka v archivu deset let, poté se skartuje.

Ke spisu by se neměl civilista dostat

"Pokud se spis týká řízení ve věcech služebního poměru nebo kázeňského řízení, jde o neveřejné řízení. K takovému spisu by se civilista neměl dostat," řekl deníku Aktuálně.cz Zdeněk Drexler, předseda Unie bezpečnostních sborů, druhé nejsilnější odborové organizace svého druhu u nás. "Aby vyřazený spis pendloval na veřejnosti (hlavní líčení je veřejné, pozn. aut.), k tomu by docházet nemělo," dodal.

Existuje legitimní možnost, jak může spis advokát získat. Když zastupuje klienta, udělá si kopii spisu, kterou si může ponechat i po uzavření kauzy. To by ale neměl být Tenklův případ, protože na otázku soudce jasně odpověděl, že jde o policejní spis. Na každý pád i s případnou kopií spisu musí zacházet mimořádně zdrženlivě. "Pořád jde o neveřejné řízení, takže argumentovat spisem u soudu, je divné," míní Drexler.

V případu policejních důstojníků Nováka a Becka soud zjišťuje, zda nespáchali podvod. V letech 2014 a 2018 si Beck podle žalobce nechal proplatit za cestovní výdaje více než 36 tisíc korun, aniž by na ně měl nárok. Novák mu z toho měl schválit výdaje za 26 tisíc. Oběma v případě uznání viny hrozí až dva roky vězení. "Považuji to za konstrukci, která je dehonestací mé osoby, práce a společenské pověsti," hájí se Novák. Líčení pokračuje v srpnu.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy