Je to dehonestace, hájí se šéf vyšetřovatelů. Měl podvádět s proplácením cest "zeti"

Jan Horák Jan Horák
10. 7. 2019 19:03
Šéf pražských vyšetřovatelů zabývajících se vraždami či loupežemi Ladislav Novák před soudem odmítl, že by podváděl se schvalováním cestovních výdajů svého podřízeného. Při svém postavení neměl nic takového zapotřebí, prohlásil. Spolu s ním usedl na lavici obžalovaných zmíněný podřízený Martin Beck, který žije s Novákovou dcerou. Hlavní líčení začalo ve středu. Oběma v případě uznání viny hrozí až dva roky vězení.
Ladislav Novák (druhý zleva) vede pražské vyšetřovatele od roku 2008. Martin Beck působí na stejném odboru poslední čtyři roky.
Ladislav Novák (druhý zleva) vede pražské vyšetřovatele od roku 2008. Martin Beck působí na stejném odboru poslední čtyři roky. | Foto: Jan Horák

"Považuji to za konstrukci, která je dehonestací mé osoby, práce a společenské pověsti," začal důrazně svou obhajobu Novák. U policie slouží 38 let, od roku 2008 vede v pražské policii odbor obecné kriminality. Jeho velení podléhají všichni vyšetřovatelé vražd, násilných trestných činů či loupeží. "Ctím etický kodex policie. Nemám a nikdy jsem neměl v úmyslu podvádět a někomu přilepšovat," řekl.

Podle státního zástupce schválil Beckovi - příteli své dcery - devět cestovních náhrad, které zahrnovaly proplacení výdajů na desítky výprav za matkou a otčímem do Havířova. Policii tím měl Novák připravit o 25 885 korun. Dohromady Beck požádal o proplacení čtrnácti náhrad v celkové výši 36 465 korun. Podvodně měl Novákův podřízený čerpat peníze na cesty za rodinou od jara 2014 do dubna 2018.

"Obžalovaným osobám je kladeno za vinu, že jedna z nich vědomě, s cílem neoprávněně získat finanční prostředky, v rozporu s ustanovením zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, neoznámila služebnímu funkcionáři změnu svých rodinných poměrů mající vliv na poskytování náhrad cestovních výdajů," přiblížil už dříve podstatu podvodu Aleš Cimbala, mluvčí pražského městského zastupitelství, které policisty poslalo k soudu.

Proplácení cest za rodinou popsal Novák jako benefit, jímž policie zlepšuje svým lidem podmínky služby. "Je to jedna z variant, kterými se nám daří policisty udržet, jinak bychom přišli asi o 500 příslušníků," zmínil.

Podle obžaloby však neměl Beck na čerpání náhrad nárok, protože vzhledem k jeho vážné známosti s Novákovou dcerou, ze vztahu vzešlo v srpnu 2015 dítě, přestala být pohledem předpisů jeho rodinou matka s otčímem. Rodinu tvořila právě Novákova dcera s potomkem, kteří žijí v jedné středočeské obci v okrese Praha-východ. Beck si měl proto cesty do Havířova platit sám, Novák mu zase náhrady neměl schválit.

Školení o proplácení náhrad nebylo

Soudce Dušana Doubka především zajímalo, do jaké míry je Beckův vztah s partnerkou funkční. Sledoval tím, zda pár lze považovat za rodinu. Z výpovědí obžalovaných, Novákovy dcery, Beckovy matky a otčíma či jeho kamaráda, plných osobních detailů vyplynulo, že v klíčovém období spolu pár nežil. Beck měl jeden čas nájem v Praze, spíše ale přespával v práci či po kamarádech. Dvojice spolu žije hlavně kvůli dceři až od dubna loňského roku.

"Sedli jsme a řekli si, jestli chceme fungovat jako partneři. Hlavně kvůli dítěti jsem ustoupil a vyhověl jejím požadavkům," mluvil o své partnerce Beck. Klíčové pro něj prý bylo, že dítě začalo v obci nedaleko Prahy chodit do mateřské školy. Beck proto vzdal plán odstěhovat se zpět do Havířova, kam za matkou a otčímem jezdil údajně jednou až dvakrát za měsíc. Než se s partnerkou loni sestěhoval, docházel za ní zhruba jednou či dvakrát týdně.

Ladislav Novák (druhý zleva) a Martin Beck (první zprava) zůstávají v aktivní službě.
Ladislav Novák (druhý zleva) a Martin Beck (první zprava) zůstávají v aktivní službě. | Foto: Jan Horák

Při výsleších se soudce zaměřil i na to, zda se Novák i Beck, jenž na odboru působí jako vrchní komisař, vyznají v předpisech o cestovních náhradách. Jejich výpovědi odhalily minimálně ne zrovna důslednou praxi při jejich proplácení. "Žádné školení jsem o těchto předpisech neabsolvoval, spíš jsem se to tak nějak od někoho dozvěděl, třeba ze sekretariátu," líčil Beck.

Nezašli jsme spolu ani na pivo, řekl Novák

Vyšlo třeba najevo, že náhrady se proplácejí i klidně rok nazpět. Beck navíc přiznal, že není výjimkou hrazení výprav uskutečněných v jiném termínu, než jak mu ho nadřízený původně schválil. Plukovník Novák zase přiznal, že kontrola absolvovaných cest je prakticky nulová. "Pokud si to někdo nechává schvalovat třeba rok nazpět, nemám šanci zjistit, jestli tu cestu skutečně vykonal. Není síla to zjistit," řekl.

"Jízdenky na vlak jsem dokládat nemusel. Bylo mi řečeno, abych uváděl, že jsem jezdil autem, že je to prý na vyřízení jednodušší," popsal Beck další rozměr toho, jak se na odboru hlídají cestovní výdaje. 

Oba muži nepřímo vyloučili, že Novák podepisoval Beckovi cestovní náklady z důvodu osobní blízkosti. Svůj vztah v klíčovém období popsali jako chladný. "Znal jsem se s ním v podstatě jenom ze služby, vztah jsme udržovali v profesní rovině," zmínil Beck. "V rozhodné době byly naše vztahy chladnější, nezašli jsme spolu ani na pivo," přitakal Novák.

Navzdory obžalobě zůstává Novák aktivní ve své pozici, stejně tak slouží bez omezení i Beck. Vedení pražské policie nicméně od června rozhoduje, zda je postaví mimo službu, případně je rovnou propustí. "S oběma policisty v současné době probíhá řízení ve věcech služebního poměru," informovala mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Podle informací Aktuálně.cz řízení stále běží. Po středečním soudním líčení se kauza bude dál projednávat v srpnu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy