Kvůli vedru uhynulo přes sedm tisíc slepic

17. 7. 2007 10:04
Nejen ptačí chřipka, ale i vedra kosí slepice
Nigérie je nucená Spojenými státy kontrolovat drůbež kvůli ptačí chřipce.
Nigérie je nucená Spojenými státy kontrolovat drůbež kvůli ptačí chřipce. | Foto: Reuters

Pardubicko/Blanensko - Tisíce slepic umírají kvůli vlně veder ve velkochovech po celém Česku. Ventilace drůbežáren totiž nestačí uzavřené haly s desetitisíci zvířat odvětrávat.

První případ se stal o víkendu v Holicích na Pardubicku, v místním velkochovu uhynulo tisíc brojlerů. Další se objevily na Blanensku v Jihomoravském kraji. Ve velkochovu v Brťově uhynulo kolem 4000 kuřat, v Lysicích pak 2300.

Ptačí chřipka vyloučena, jde o vedro

"Jde o úhyn kvůli horku, ptačí chřipku jsme vyloučili," potvrdil Aktuálně.cz ředitel jihomoravské veterinární správy Jaroslav Salava. "Není to nic ojedinělého, bude to běžné také v dalších místech," dodal Salava.

40 stupňů ve stínu dnes naměřil teploměr na Malé straně v Praze.
40 stupňů ve stínu dnes naměřil teploměr na Malé straně v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Na Pardubicku podezření na ptačí chřipku ještě prošetřují. "Definitivní výsledky budeme mít v úterý, uhynutí z horka je ale velmi pravděpodobné," sdělil ČTK ředitel krajské Veterinární správy Josef Boháč.

Kuřata ve velkochovech se při vysokých teplotách udusí. "Když je venku přes 30 stupňů, tak v halách s desetitisíci zvířaty je teplota ještě vyšší. Pro kuřata je přitom kritických právě už 30 stupňů," řekl Aktuálně.cz veterinář Ivan Přikryl, který vyšetřoval úhyn kuřat v Brťově.

Velkochovům chybí ventilace

Hospodářství v Holicích chová asi 80 000 brojlerů, v této době se měli vyskladňovat na jatka. Chovy na jihu Moravy jsou menší, mají kapacitu kolem 20 000 zvířat.

Zabránit úhynu ve velkochovech se podle veterinářů nedá. "Majitele nijak pokutovat nebudeme. Je to prostě vyšší moc, které se těžko brání. Při stavbě drůbežáren se s takovými vedry nepočítalo," říká Jaroslav Salava.

Ochránci zvířat s tím nesouhlasí. "Majitel velkochovu je zodpovědný za to, aby zvířatům zajistil dobré podmínky. S vedrem se počítat dá, počet ventilátorů se může zvýšit, existují i klimatizace," říká Martin Hyťha z organizace Děti Země.

"Změnit se může také vyhláška, která stavbu objektů pro hospodářská zvířata upravuje," dodává Hyťha. Ta v současnosti teplotu ve velkochovech explicitně neupravuje.

Stanovuje pouze počet ventilátorů na kubické metry prostoru a dává majitelům za povinnost, aby teplota byla pro zvířata přijatelná. Jaká je tato teplota, však neuvádí.

ČTĚTE VÍCE: 

Pro ministerstvo je problém nový

Podle Hyťhy by bylo řešením také snížení kapacity velkochovů. "Zvířata se ve velkochovech mačkají, nemají prostor, který k životu potřebují. A jejich počet má samozřejmě vliv i na teplotu v halách," říká Hyťha.

S případnou změnou vyhlášky nesouhlasí veterinář Salava. "Bylo by to příliš nákladné. Kvůli vedru, které přijde jednou za pět deset let se to nevyplatí," říká.

O případné změně vyhlášky zatím nepřemýšlí ani ministerstvo zemědělství. "Je to zcela nový problém, takže k tomu ještě nic není," řekla Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ilona Chalupská.

 

Právě se děje

Další zprávy