Výstraha před horkem. Bude až 37°C. Cítit budeme 40

Dagmar Honsová (Meteopress), Zdeněk Mihalco
13. 7. 2007 14:05
Následující čtyři dny budou tropické
Foto: Michal Pařízek

Praha - Přicházejí vedra, v pondělí hlásí meterorologové místy až 37 stupňů celsia. A naše tělo to bude snášet ještě hůř, než by podle teploměru mělo.

Je to dáno hlavně vysokou vlhkostí vzduchu, kterou meteorologové očekávají v následujících dnech. "V pondělí a v úterý naměříme na teploměru až 36 °C, ale kvůli vysoké vlhkosti vzduchu a slabému větru bude naše pocitová teplota až kolem 40 °C," říká Dagmar Honsová z Meteopressu.

Důležitá je totiž právě takzvaná "pocitová teplota".

Varování před horkem

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu, vysoké teploty podle stupnice rizika nicméně dosáhnou nízkého stupně nebezpečí. Výstraha platí pro Čechy pro období od neděle do úterý, pro Moravu až do středy.

Jak bude

Den Teplota (°C)
Neděle 30-34
Pondělí 32-36, místy až 37
Úterý 32-36, na západě 30
Středa nad 30 hlavně na východě

Největší vedro cítíme v pralese

Počasí můžeme cítit jinak, než jak ukazuje teploměr. Ne vždy teplota, kterou objektivně změříme na teploměru, odpovídá tomu, jak teplo a chlad vnímáme na vlastní kůži.

Vliv ostatních faktorů na vnímání teploty  meteorologové vyjádřují takzvanou "pocitovou teplotou". "Ta je v horkých dnech zvyšována větší vlhkostí vzduchu, lidé říkají, že je dusno," vysvětluje meteoroložka Honsová. "Pro středoevropana je snesitelnějších suchých 37 °C v poušti než stejných, ale vlhkých 37 °C v tropech."

Je to dáno tím, že ochlazování odpařováním kapiček potu na povrchu kůže je účinnější v suchém vzduchu než ve vlhkém, který již další pot není schopen pojmout. Pot tak zůstává na těle a pocitově zvyšuje pocit horka.

Naopak vítr pocitovou teplotu výrazně snižuje, což je asi nejcitelnější při nízkých teplotách blízko 0 °C.

Vítr spaluje

"S podobným efektem se můžete setkat za horkých dnů na pláži u moře, kdy takzvaná bríza, tedy místní vítr vyrovnávající rozdíly teploty mezi mořem a pevninou, snižuje pocit účinku slunečních paprsků na organismus a člověk se velmi snadno spálí," vysvětluje Dagmar Honsová z Meteopressu.

Napřílad ve Spojených státech je podle ní pocitová teplota poměrně běžným údajem uváděným v meteorologických předpovědích. Její přesné určení není snadné, vypočítává se ze vzorců, do nichž se dosazuje právě rychlost větru nebo vlhkost vzduchu.

Teplomilní a zimomřiví

Vnímání počasí ovlivňují i další faktory.

Například meteorology udávané teploty se vztahují ke standardnímu měření v meteorologických budkách. Tedy v zastíněném, před větrem chráněném místě 2 metry nad travním povrchem. Přitom na asfaltovém dvoře na přímém slunci je teplota výrazně vyšší.

Navíc každý lidský organismus vnímá teplotu jinak. Tento faktor je vysoce individuální, někdo má rád teplo, jiný chodí i v zimě v krátkých kalhotách.

 

Právě se děje

Další zprávy