Co je to dnes s námi? Je to drastický teplotní šok

Josef Tuček
15. 7. 2007 0:00
Rady jak přežít náhlá tropická horka
Voda ve vedrech chladí
Voda ve vedrech chladí | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Polední teploty v porovnání s pátkem stoupají místy výš až o deset stupňů Celsia. Například v Řeži u Prahy v pátek ve 12 hodin naměřili 21 stupňů, včera tam bylo v poledne 30 stupňů. Další oteplení přijde dnes.

Lékaři říkají, že to je pro lidské zdraví drastický šok.

"Vedro je pro Středoevropany nepříjemné, zvláště když přijde takhle rychle, takže se mu organismus nestačí postupně přizpůsobovat. Adaptace na vysoké teploty je totiž složitý, a tudíž snadno zranitelný mechanismus," vysvětluje profesor Jindřich Mourek z Fyziologického ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který přednáší také na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

ČTĚTE VÍCE:

Meteorologové dnes vydali speciální varování
Jaké je horko a jaké skutečně cítíme?

Až křečovité vedro

Rady lékařů
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rady lékařů

JAK SI CHRÁNIT ZDRAVÍ V HORKU:

  • Vyhýbat se nadměrné námaze
  • Nepobývat dlouho na přímém slunci.
  • Pít hodně tekutin.
  • Nosit vzdušné a dobře prodyšné oblečení.
  • Jíst lehká jídla, zejména saláty

ZDRAVOTNÍ POTÍŽE HROZÍ ZEJMÉNA:

  • Starším lidem
  • Dětem
  • Osobám s onemocněními srdce
  • Obézním
  • Lidem s poruchou štítné žlázy nebo nadledvin
  • Cukrovkářům
  • Osobám s cévními chorobami

Lidské tělo neustále vyrábí teplo. Přitom si však potřebuje udržet vnitřní teplotu lehce nad 36 stupňů Celsia. "Při ní například nejlépe působí enzymy, které ovlivňují činnost lidských buněk, zejména nervových. Když jejich teplotní regulace nefunguje správně, může mít člověk třeba křeče z vedra," líčí profesor Mourek.

Lidské tělo se ochlazuje pocením a také přímým vyzařováním tepla (mimochodem: tento mechanismus využívají například vojenské zaměřovače, které člověka najdou i v noci podle tepelného vyzařování jeho těla).

Zápřah pro srdce

Teplo z těla do kůže, odkud se vyzařuje nebo vypařuje, přenáší krev. Vyšší teplota tedy klade vyšší nároky na činnost srdce, které musí krev pohánět intenzivněji.

"Proto mají ve vedrech zdravotní potíže zejména osoby s chorobami srdce, ale také lidé starší, jejichž srdce je sice zdravé, ale už přece jen unavené," popisuje profesor Mourek.

K tomu se přidává požadavek na dobré fungování cévní soustavy. Při kornatění tepen a dalších poruchách tělo nemůže dobře přivádět krev k pokožce, takže se tělo nemůže dobře ochlazovat.

Větší problémy mívají také lidé s nadváhou, protože jejich srdce je více namáháno už samotnou obezitou. A činnost organismu komplikuje i cukrovka.

Vedro představuje pro lidské tělo stres, s nímž se musí vyrovnat. K tomu pomáhají "protistresové" hormony vznikající ve štítné žláze a nadledvinách. Když má tedy člověk například narušenou činnost štítné žlázy, vedro mu více vadí.

Pozor: děti také v ohrožení

Přestože lékařská varování obvykle směřují ke starším či nemocným lidem, profesor Mourek připomíná, že ohroženy jsou i děti.

"Jednak děti ještě nemívají zralý regulační mechanismus pro reakci na horko, ale hlavně: Děti mají vyšší poměr povrchu těla k tělesné hmotnosti než dospělí. Proto se na sluníčku snadněji přehřejí. Na to musí rodiče dávat pozor!"

Pijte vodu a nebalte se do nylonu

Pobyt na přímém slunci by neměl trvat příliš dlouho...
Pobyt na přímém slunci by neměl trvat příliš dlouho... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Profesor Mourek doporučuje, aby se lidé, zejména z popsaných více zdravotně ohrožených skupin, v době veder vyhýbali zvýšené námaze.

Druhým doporučením je pít hodně vody: "I v zimě, když si myslíme, že se vůbec nepotíme, tělo odpaří půl až tři čtvrtě litru vody. V horku pak vypotíme třeba až devět litrů!"

Z toho také vyplývá, že kdo si v horku oblékne oděv z nylonu či jiných neprodyšných materiálů, znemožňuje dostatečné odpařování potu a přehřívá si organismus.

Horku svědčí salátová jídla

Před dlouhým pobytem na přímém slunci varují onkologové, protože takto vznikají nádory kůže. Profesor Mourek dodává, že pobytem na sluníčku roste i množství volných kyslíkových radikálů. To je reaktivní formy kyslíku, jež poškozuje buňky mimo jiné způsobem, který vede k jejich stárnutí.

A ještě poslední rada profesora Mourka: "Když se nacpete vepřovou pečení nebo jiným těžkým jídlem, zvýšíte produkci energie a tedy i tepla v těle. Což je přesně to, co byste v horku určitě neměli dělat!"

 

Takto by mělo vypadat přistání sondy Phoenix na povrchu Marsu. V závěru ji budou brzdit přistávací motory.
Takto by mělo vypadat přistání sondy Phoenix na povrchu Marsu. V závěru ji budou brzdit přistávací motory. | Foto: NASA
Článek o sondě, která poletí hledat život na Marsu, a další texty z rubriky věda najdete ZDE.

 

 

Právě se děje

Další zprávy