Paříž - Herec, filmový a divadelní režisér a spisovatel Patrice Chéreau zemřel v pondělí 7. října ve věku 68 let na rakovinu plic.
Narodil se 2. listopadu 1944 a vyrůstal v Paříži, kde se už v šestnácti letech připojil k jednomu z divadelních souborů. Od devatenácti let pak režíroval činohru i operu.
Když na divadelní scéně získal značné renomé, zkusil to i s filmem. Debutoval snímkem La chair de l'orchidée (Maso orchideje) v roce 1974.
Jako filmař ale na sebe upozornil v roce 1983 v Cannes hodně osobně laděným snímkem Poraněný člověk (L' Homme blessé), jehož hrdina objevuje na pánských záchodcích na pařížském nádraží svou homosexualitu.
Skutečný úspěch u filmu zažil s historickou freskou Královna Margot, adaptací románu Alexandra Dumase o náboženské válce mezi hugnoty a katolíky ve Francii v 16. století. Hlavní roli si ve filmu zahrála Isabelle Adjani.
Další velký rozruch způsobil Chereau otevřenými sexuálními scénami ve snímku Intimita z roku 2001, s nímž získal hned tři ceny z Berlinale včetně Zlatého medvěda.
V českých kinech se promítaly i další Chéreauovy snímky Všichni, kdo mě mají rádi, pojedou vlakem (1998) či psychologický snímku Perzekuce (2009).
Patrice Chéreau předsedal porotě festivalu v Cannes 2003, kde zvítězil Slon od Guse Van Santa.
Za Chéreauovu přelomovou práci v divadelní tvorbě je považována jeho inscenace dramaticko-hudební tetralogie Prsten Nibelungův pro wagnerovský festival v německém Bayreuthu v roce 1976.
Divadelním režisérem by až do konce života. Jeho poslední produkcí byla Elektra od Richarda Strausse na operním festivalu v Aix-en- Provence.
Nadace Leoše Janáčka Patrice Chéreaua před třemi lety ocenila pamětní medailí za nastudování Janáčkovy poslední opery Z mrtvého domu.