Kšeft ukrytý za boj s Romy: Kriminálka šetří ceny tepla

Tomáš Netočný
6. 9. 2011 5:30
Kriminalisté zjišťují, zda firmy ve Šluknově nepodvádějí při obchodování s teplem
Za bydlení na sídlišti ve Šluknově zaplatí nájemníci částky, které by dali ve velkých městech. Téměř polovinu dělají náklady na teplo a teplou vodu.
Za bydlení na sídlišti ve Šluknově zaplatí nájemníci částky, které by dali ve velkých městech. Téměř polovinu dělají náklady na teplo a teplou vodu. | Foto: Jan Langer

Šluknov - Zatímco davy lidí v nejsevernějším regionu Česka útočí na Romy a viní je z kriminality a zneužívání sociálního systému, přímo ve Šluknově se válčí o peníze, které stát sociálně slabým posílá.

Kriminalisté prošetřují podezření, že majitelé šluknovského sídliště podvádějí při účtování tepla, které místní teplárna prodává nájemníkům panelových domů.

Právě tři z těchto domů přitom obývají většinou Romové, závislí téměř výhradně na sociálních dávkách a podpoře od státu. Další část z tisícovky lidí na sídlišti tvoří důchodci, kteří se bez státní podpory bydlení často také neobejdou.

Situace je zatím nepřehledná a není ještě úplně zřejmé, kdo na ní vydělává. Jisté však je, že lidé v jedné z nejodlehlejších a nejchudších lokalit v zemi platí za bydlení tolik, jako by žili v některém z velkých měst.

Měsíční náklady za byt 2+1 v panelovém domě ve Šluknově se pohybují okolo devíti tisíc korun. A více než polovinu tvoří právě cena tepla a teplé vody, která je dvojnásobně vyšší, než jsou ceny obvyklé v jiných regionech.

"Mohu potvrdit, že naši kriminalisté se takovým případem zabývají. Je však zatím v šetření, a není proto možné sdělit podrobnosti," odpověděl mluvčí policie v Děčíně Vojtěch Haňka na otázku Aktuálně.cz, zda policie skutečně vyšetřuje podezření z podvodu při obchodování s teplem ve Šluknově.

Drahota, lichva, kriminalita

Pokud by se prokázalo, že podnikatelé s bydlením v sociálně slabém regionu spekulují a nepřiměřeně vydělávají, potvrdily by se informace o tom, že na nepokojích v severozápadních Čechách mohou mít podíl.

Chudé rodiny by jednak odčerpávaly ze státního sociálního systému neúměrně vysoké částky, navíc se dostávají do rukou lichvářů, kteří chybějící peníze půjčují na vysoký úrok a vedou své dlužníky ke krádežím a dalším trestným činům.

Válka o milionové částky za teplo se odehrává mezi dvěma privátními firmami. Majitelem domů je společnost Šluknov Appartements, teplárna patří firmě Solo Sport TUV.

A právě teplárna společně s některými nájemníky viní majitele domu, že lidem účtuje až dvojnásobek původní ceny, za kterou teplárna na sídliště teplo dodává. Podle platných předpisů si majitel domů nesmí k ceně, za kterou teplo odebírá, přirazit ani korunu.

"Majitelé sídliště hrají svou hru, vlastníci teplárny také," sdělila starostka Šluknova Eva Džumanová. "Jednoznačně na to doplácejí nájemníci a stát, který jim na bydlení přispívá."

Tyto domy na okraji Šluknova má vládní Agentura pro sociální začleňování na své mapě českých ghett.
Tyto domy na okraji Šluknova má vládní Agentura pro sociální začleňování na své mapě českých ghett. | Foto: Jan Langer

Ano. Dvakrát tolik

Správce domů a zaměstnanec firmy Šluknov Appartements, které sídliště patří, potvrdil, že lidé ve Šluknově platí 785 korun za gigajoule tepla. Průměrná cena v jiných regionech je kolem 400 korun za gigajoule.

"Teplárna nám dodává nejdražší teplo v republice," řekl správce sídliště Michal Onufer.

Jenže jednatel a vlastník firmy Solo Sport, které teplárna patří, Karel Sommer, tvrdí něco jiného. "Majitel sídliště účtuje nájemníkům vyšší cenu, než za kterou od nás teplo odebírá. To je nepřípustné," uvedl Karel Sommer.

Také advokátka Michaela Pretschová, která zastupuje část nájemníků, uvedla, že má indicie, která svědčí o nesprávném vyúčtování tepla majitelem domů.

"Máme podezření, že lidé, kteří jednají za Šluknov Appartements, nesprávně vyúčtovali dodávky tepla za rok 2009, aby nájemníkům nemuseli vracet přeplatky ze záloh," řekla Pretschová. "Podle mých informací navíc majitel domů stále ještě nevyúčtoval teplo za rok 2010, přestože termín byl do konce letošního dubna."

Jednatel Šluknov Appartements se však brání a tvrdí, že ze strany teplárny jde o konkurenční boj. "Dostali jsme povolení k vybudování vlastních plynových kotelen. To je ten hlavní důvod, proč na nás majitel teplárny útočí," uvedl jednatel Pavel Zeithammer ve Šluknovských novinách.

Samotný Šluknov viníkem

Vládní Agentura pro sociální začleňování má část Šluknovského sídliště na své mapě českých ghett.

V polovině devadesátých let prodala šluknovská radnice sídliště i s teplárnou soukromé firmě za 3,3 milionu korun.
V polovině devadesátých let prodala šluknovská radnice sídliště i s teplárnou soukromé firmě za 3,3 milionu korun. | Foto: Jan Langer

Tři panelové domy na okraji města obývají téměř výhradně Romové, kteří většinou nemají práci a náklady za bydlení hradí ze sociálních dávek.

Starostka Eva Džumanová připustila, že do značné míry způsobilo současnou situaci samotné město Šluknov. V polovině 90. let totiž radnice prodala sídliště i s teplárnou soukromé firmě Lužická stavební za 3,3 milionu korun.

Domy i teplárna postupně měnily majitele a město nad nimi úplně ztratilo vliv. "Dnes sklízíme problémy, které tahle privatizace přinesla. Kdyby město před patnácti lety sídliště neprivatizovalo, určitě by teď v takové situaci nebylo," uvedla starostka Džumanová.

Situace na Šluknovsku se viditelně vyhrocuje od poloviny srpna, kdy začalo růst napětí mezi Romy a bílými obyvateli.

K největším nepokojům došlo o tomto víkendu, kdy několik stovek lidí útočilo na ubytovnu pro chudé ve Varnsdorfu. Část protestujících napadla i speciální policejní jednotky, 14 lidí policie předvedla. Jednu dívku vyšetřovatelé obvinili z trestného činu popírání holocaustu, 3 lidé čekají na obvinění z trestných činů útok na veřejného činitele a poškozování cizí věci.

Zda bude někdo obviněn také v souvislosti s machinacemi s teplem ve Šluknově, není zatím jasné.

Podle mých informací by kriminalisté mohli případ uzavřít během několika dnů," sdělila advokátka Michaela Prestchová.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy