Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů.
Kdyby v sobotu delegáti odvolali předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu necelých 16 let, předsedou se stal 1. října 2005.
"Já si myslím, že celé vedení dopadlo přibližně obdobně, to znamená, na tu ztrátu důvěry chybělo od 15 do 20 hlasů, tak si myslím, že ten mandát je docela silný," okomentoval svůj výsledek Filip. Coby úspěch si vytyčil, kdyby strana pod jeho vedením v podzimních volbách neskončila hůře než ve volbách roku 2017. Tehdy pobrala 7,76 procent hlasů voličů.
Nové vedení až po volbách
Nové vedení tedy komunisté volit na řádném sjezdu, jenž by se měl uskutečnit v listopadu po říjnových sněmovnách volbách. Odstoupivší Kateřinu Konečnou už v sobotu nahradil ve funkci místopředsedy KSČM Milan Krajča, hlasováním o tom rozhodli členové ústředního výboru strany.
Očekává se také schvalování kandidátek pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny, největší diskuse se předpokládá kvůli neochotě ústecké regionální organizace zařadit do čela volební listiny místopředsedkyni sněmovního klubu Hanu Aulickou Jírovcovou. Spor přičítají komentátoři souboji mezi stranickými konzervativci a mladším liberálnějším křídlem strany.
Komunisté v úterý rozvázali smlouvu, na jejímž základě podporovali menšinový kabinet ANO a ČSSD. Podle volebních modelů strana osciluje kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do dolní parlamentní komory. V případě neúspěchu by to bylo poprvé, kdy se po vznik České republiky nedostali do sněmovny.