Exministři Ťok a Nováková chtějí do diplomacie. Krnáčová má být velvyslankyní v Řecku

tok tok
23. 5. 2019 17:14
Tři politici hnutí ANO, kteří v posledních měsících skončili ve svých funkcích, míří podle informací týdeníku Respekt do diplomacie. Bývalá primátorka Prahy Adriana Krnáčová by se měla stát velvyslankyní v Řecku, mluví se také o potenciálním angažmá exministra dopravy Dana Ťoka v Indonésii. Místo v diplomacii přislíbil premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš také odvolané ministryni průmyslu Martě Novákové.
Bývalý ministr dopravy Dan Ťok.
Bývalý ministr dopravy Dan Ťok. | Foto: Jakub Plíhal

O případném jmenování Adriany Krnáčové velvyslankyní v Řecku se mluvilo už na podzim loňského roku, kdy skončila v čele hlavního města poté, co se rozhodla neobhajovat primátorské křeslo v komunálních volbách. Podle Respektu se v tuto chvíli finalizuje její nominace, sama Krnáčová se ale k informacím zatím nevyjádřila.

Velvyslancem se chce stát také Dan Ťok. Podle informací Respektu je kandidátem na post velvyslance v Indonésii, který se uvolní letos na podzim. To ovšem bývalý ministr dopravy nepotvrdil. "Tak daleko, že bych si vybíral region, opravdu nejsme," uvedl Ťok s tím, že pokud by taková nabídka přišla, velmi vážně by ji zvažoval. Bývalý šéf dopravy nicméně neodpověděl na dotaz, zda má nějaké předchozí diplomatické zkušenosti.

Další bývalé člence Babišova kabinetu Martě Novákové měl premiér nabídnout místo v diplomacii již po jejím odvolání v dubnu tohoto roku. "Premiér mi řekl, že proti mně nic nemá a ať si řeknu, co chci dělat. Třeba kdybych chtěla do diplomacie, že mě v tom podpoří. Řekla jsem, proč ne, tak diplomacie," sdělila Nováková Respektu.

Konkrétní nabídku ještě ale nedostala a nemá ani představu, v jaké zemi by mohla působit. Na post velvyslankyně se ale podle svých slov cítí být kvalifikovaná, protože se "pracovně dlouhodobě pohybuje v mezinárodním prostředí". Nováková dříve působila ve Svazu obchodu a cestovního ruchu a v Hospodářské komoře.

Petříček žádá diplomatické zkušenosti

Aby se Krnáčová, Ťok a Nováková mohli stát velvyslanci, potřebují být navrženi ministrem zahraničí. K jejich jmenování poté musí dát souhlas premiér a prezident. Výběr ambasadorů probíhá v Česku neveřejně, ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ale uvedl, že jeho resort bude v příštích týdnech "potvrzovat změny na pozicích velvyslanců, kteří se budou střídat letos".

Zatím však neprozradil, zda by měli Ťok a Nováková jeho podporu. "Obecně při výběru velvyslanců považuji za zásadní, aby byly posuzovány diplomatické zkušenosti dotyčného, odbornost a schopnost hájit české zájmy v dané zemi," řekl Respektu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

O funkci rektora Univerzity Karlovy se uchází současná prorektorka a bývalý děkan Filozofické fakulty

O funkci rektora Univerzity Karlovy v dalších letech se ucházejí dva lidé. Současnou hlavu školy Tomáše Zimu, který na začátku příštího roku ve funkci skončí, by mohla vystřídat prorektorka pro studijní záležitosti Milena Králíčková či bývalý děkan Filozofické fakulty Univerity Karlovy Michal Stehlík. Ve středu v 18:00 vypršel termín pro podání návrhů na pozici. Sdělil to předseda Akademického senátu univerzity František Zahálka. Zima řídí univerzitu druhé volební období. Volba nové hlavy školy bude 22. října.

"Můžu konstatovat, že do standardní doby byly podány pouze dva návrhy (na rektora), a to paní profesorka Králíčková a pan profesor Stehlík,“ uvedl Zahálka. I když teoreticky se ještě někdo mohl přihlásit třeba datovou schránkou na poslední chvíli, další kandidáty Zahálka neočekává. "Na podatelně, ve spisové službě a na sekretariát (akademického) senátu nikdo nic dalšího nedoručil," řekl. Kandidáti se představí akademickému senátu 15. října.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Černošický úřad rozhodl v řízení s Babišem. Závěry ale zatím zveřejnit nechce

Černošický městský úřad rozhodl v řízení o přestupku proti zákonu o střetu zájmů, které vede s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Obsah rozhodnutí nezveřejní, informoval dnes na svém webu. Podnět podala organizace Transparency International, podle níž Babiš porušuje zákon tím, že ovládá média. Premiér střet zájmů dlouhodobě odmítá.

Černošický úřad na webu uvedl, že dnes odeslal Babišovu zmocněnci dokument, kterým rozhodl v projednávané věci možného přestupku. "Vlastní obsah rozhodnutí Městský úřad Černošice není oprávněn zveřejnit," dodal. Na rozhodnutí upozornil Seznam Zprávy.

Černošický úřad, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije, vede s Babišem řízení o přestupku kvůli vlastnictví mediálních společností Londa a Mafra. Babiš nařčení z porušování zákona odmítá. Tvrdí, že vložením Agrofertu do svěřenských fondů ztratil vliv na holding i na všechny společnosti do něj začleněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy