Krkolomná cesta Aktuálně.cz za zdi britských ústavů

Eliška Bártová Eliška Bártová
31. 1. 2008 0:00
Britové úzkostlivě střeží svá zařízení
Dům v Crawley, kde žije skupina lidí s postižením
Dům v Crawley, kde žije skupina lidí s postižením | Foto: Ludvík Hradilek

Londýn - Dostat se jako novinář "odkudsi z východu" do ústavu ve Velké Británii není snadné hned ze dvou důvodů. V prvé řadě tu ústavy se stovkami klientů tak, jak je známe z Česka, neexistují.

Velká rezidenční zařízení byla od osmdesátých letech postupně rušena. Místo toho nastoupil trend domácí péče a malých institucí jen pro pár klientů.

Další problém je v tom, že vstup do těchto zařízení si Britové úzkostlivě střeží.

Aktuálně.cz oslovilo pět organizací, které péči v takovýchto zařízení poskytují. Nahlédnout dovnitř a seznámit se s jejich chodem však umožnily pouze dvě z nich. Samotné návštěvě předcházelo několikero diskusí s manažery a tiskovými mluvčími a ujišťování, že jsme opravdu seriózní novináři.

Z cesty po těchto ústavech jsme pro vás připravili několik reportáží.

Podpora doma

Děti s postižením v pobytových zařízeních nežijí ve Velké Británii de facto vůbec. Zůstávají ve vlastních či pěstounských rodinách s tím, že jim je poskytována podpora přímo doma.

Mají možnost navštěvovat denní centra. Rodiče si v případě potřeby mohou odpočinout od zátěže a využít tzv. respitní péče, kde na pár dní mohou své dítě odložit do speciálního zařízení.

Pro mládež a starší lidi existuje řada služeb, od podporované péče v domácím prostředí přes společné bydlení s dalšími lidmi s podporou sociálních pracovníků, nebo v samostatném bytě s určitou mírou podpory.

Takových domů a bytů existují v Británii stovky, jsou vidět téměř v každém větším městě v běžné zástavbě. Stejně tak denní centra, kde se mohou i dospělí učit novým dovednostem.

Mnohem častěji než v Česku lze na ulicích měst i vesnic potkat lidi na vozíčcích či s různým typem postižení.

Bez klecí

Paleta služeb pro takovéto lidi je různorodá, nabídka se však liší podle oblasti, kde člověk žije. V žádném zařízení však nesmí používat restriktivní opatření. Klece i síťová lůžka jsou zakázána. Ve výjimečných případech smějí vyškolení zaměstnanci použít speciální chvaty na zklidnění.

  • ČTĚTE VÍCE: Rozhovor z Británie: Zrušení ústavů se vyplatí všem

Nad dodržováním těchto zásad má veřejnost nepřímou kontrolu. Do pobytových zařízení dochází dvakrát ročně neohlášená inspekce zřízená vládou a prováděná nezávislými experty.

V zařízení kontrolují dodržování řady stanovených standardů kvality péče. Pokud zařízení daný standard nenaplňuje dostane za něj ohodnocení 1, pokud ho naplňuje získá 4.

Výsledky inspekce jsou veřejně přístupné na internetu, každý tak ví, jak je která organizace kvalitní. Vzhledem k tomu, že zde existuje velká konkurence služeb, může špatná inspekční zpráva ovlivnit další osud zařízení. Pokud by přišli o klienty, zastaví se jim i přísun peněz od vlády.

Otevřený Orfeus

Reportéři Aktuálně.cz během své návštěvy Velké Británie oslovili pět zařízení, ve kterých žijí mladí lidé s postižením. "Jsme velmi rádi, že se o naše zařízení zajímáte," začínala většina reakcí na žádost o návštěvu. Tím však ve většině případech vstřícnost končila.

"Nejdříve nám ale prosím napište, co chcete vidět, proč, jaký článek vznikne, zda a co budete fotografovat," reagovalo na dotaz například vedení ústavu v Redhillu. "Ne, kdepak emailem, tu žádost musíte poslat poštou. Za měsíc zavolejte a určitě se dohodneme."

Podobně reagovaly i v ostatních zařízeních. Pouze jedno nehledělo na byrokracii a ze dne na den nás vpustilo za brány.

V The Orpheus Centre žije na 27 klientů. Manažeři centra nám bez problémů a obstrukcí umožnili návštěvu celého zařízení, i komunikaci s klienty.

K otevřenosti měli důvod. Poslední inspekce sociální péče pro ně dopadla velmi příznivě a v zařízení jsou na to pyšní.

Druhá organizace Outreach 3 Way, se návštěvy zahraničních novinářů obávala a zdráhala se reportéry vpustit. Po několika diskusích nakonec návštěvu povolili, předem si však stanovili striktní podmínky autorizovat nejen text, ale i fotografie.

Tato organizace poskytuje na jihu Británie služby denního centra, podporovaného bydlení i rezidenční zařízení.

Reportéři Aktuálně.cz se mohli zúčastnit Akční skupiny a nahlédnout do bytu klientů a podporovaného bydlení.

Třináctá komnata Cherrymead

Kromě inspekce hodnotí kvalitu také klienti
Kromě inspekce hodnotí kvalitu také klienti | Foto: Ludvík Hradilek

Do zařízení, kde žije sedm lidí s těžkým postižením, však novináře Outreach 3 Way nevpustilo.

Důvodem obezřetnosti mohly být na britské poměry velmi negativní výsledky inspekce sociální péče, která v jednom z "ústavů" (Cherrymead) proběhla loni v listopadu.

Inspektoři kriticky poukázali na fakt, že tamní klienti nejsou začleňováni do společnosti a do komunity. Stejně tak jsou zde údajně ohrožena jejich práva rozhodovat se o každodenních činnostech.

Zpráva inspekce také kritizovala fakt, že někteří klienti bývají přes den ponecháni dlouho dobu bez podpory a bez zájmu zaměstnanců.

Také v Británii existují zařízení, která mají ještě daleko k naplnění cílů zapojit lidi s postižením co nejvíce do běžného života společnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy