Rozhovor - Před dvěma měsíci dosedl Libor Vrba do "horkého" křesla šéfa protikorupční policie, tedy útvaru, který vyšetřuje ty nejzávažnější hospodářské delikty, často s politickým přesahem.
Dosud žádný z jeho předchůdců ovšem na této pozici nevydržel příliš dlouho. "Samozřejmě, to jsou věci, se kterými musí člověk při nástupu na takto exponovanou funkci počítat. Že to není na dožití," řekl v prvním obsáhlém rozhovoru, který poskytl médiím.
"Věřím tomu, že až nadejde doba, kdy nadřízení zjistí, že mě tady nechtějí, tak se to dozvím. Rád se pak vrátím k té základní policejní práci."
Protikorupční policie se již třetím rokem potýká s nedostatkem detektivů. V současnosti jich chybí bezmála devadesát. "Myslím si, že lidé budou odcházet dál," řekl v interview pro Aktuálně.cz.
Na druhou stranu by prý policii mohla pomoci současná finanční krize. "Máme víc a víc zájemců. Lidé se hlásí na řadové funkce a mohou tak nahradit ty zkušené funkcionáře, kteří mohou přejít výš," domnívá se šéf elitních kriminalistů.
Aktuálně.cz: Myslíte si, že bývalý ředitel Jiří Novák odešel dobrovolně?
Nevím, proč by měl na práci náměstka pro ekonomiku odejít nedobrovolně.
A.cz: De facto je to povýšení, ale bude odříznut od veškerých kauz.
Já si myslím, že kdyby nechtěl, tak tu funkci nepřijme. O tom jsem přesvědčen.
A.cz: Kolik lidí v současnosti protikorupčnímu útvaru chybí?
Osmdesát osm. Je to dlouhodobá záležitost a je to fakt.
A.cz: Jak z toho ven?
Je to velice jednoduché: nabrat kvalitní lidi, kteří jsou schopni tu práci dělat. Na druhou stranu je třeba si přiznat, že lidi prostě nejsou. Preferujeme kvalitu nad kvantitou.
Začal platit nový služební zákon, spousta policistů toho z výhodných důvodů využila a odešla do civilu. A zcela jistě toho spousta policistů využije. Je to záležitost na velmi dlouhou dobu. Musí se podařit vytvořit takové klima ve společnosti, aby ti lidé věděli, že když ponesou svou kůži na trh a budou se zabývat negativními jevy společnosti, tak nebude ta jejich práce mnohdy chápána špatně.
A.cz: A zlepší se to podle vás? Tři roky vám pořád chybí okolo osmdesáti lidí.
Myslím si, že lidi budou odcházet dál, protože teď ke konci roku skončí takzvané přechodné období, kdy mohou odejít se slušnou rentou (V roce 2007 byl přijat nový služební zákon, který změnil dobu, po níž mají policisté nárok na odchodné. Zvýšil ji z deseti na patnáct let. Do roku 2010 platí, že policisté mohou odejít ještě za starých podmínek - pozn. red.).
Nechci věštit z křišťálové koule
A.cz: Ale teď jste mi řekl, že policie ke konci roku přijde o další elitní policisty.
To ne. Řekl jsem, že se dá předpokládat, že budou odcházet pořád. Spousta lidí prostě čeká až do posledního dne roku 2010.
A.cz: Kdy se tedy policii podaří doplnit řady, když vám zřejmě další detektivové odejdou?
Zcela jistě to skončí, ale bude to trvat ještě dlouho. Kdybychom chtěli, máme tabulky naplněné už dnes. Uchazečů je spousta - na našem útvaru jsou pozice nejvyšší platové třídy, které může řadový policista získat. Ale není smyslem naší práce naplnit tabulky.
A.cz: Jaký je váš soukromý odhad, kdy se to zlepší?
To je hádání z křišťálové koule. Nedotlačíte mě k tomu, abych řekl nějakou dobu. Nechci být nezodpovědný. Já vám nejsem schopen říct, jak lidé budou reagovat do budoucna, jak se do toho promítne současná finanční krize.
A.cz: Jak to myslíte?
Máme víc a víc zájemců. Lidé se hlásí na řadové funkce a mohou tak nahradit zkušené funkcionáře, kteří mohou přejít výš. Policie je státní instituce, finanční prostředky jsou na poměrně slušné úrovni a každý hledá, kde je to pro něj nejvýhodnější.
Korupce v politice? Kolonku "politik" nemáme
A.cz: Nedostatek lidí se ale přeci nutně musí projevit na objasňování případů.
Víme, co musíme dělat, co musíme stihnout. Samozřejmě to vede k tomu, že lidé dělají více, než by dělali, kdyby tabulky byly plné. Nějakým způsobem zvládáme.
A.cz: Někteří vaši kolegové nebo bývalí policisté hovoří o neúnosných politických tlacích. Nemáte z toho strach?
To je otázka, kterou dostávám pořád. My tady děláme trestní věci. Jsou tu různé pozice: pozice podezřelého nebo obviněného a pozice poškozené strany. Pokud ten člověk má ještě jiné napojení, tak to je věc jiná, ale takhle k tomu nelze přistupovat. My se řídíme trestním řádem. O politických tlacích jsem slyšel pouze z doslechu. A doufám, že to jinak ani nepoznám.
A.cz: Takže na vás zatím nikdo žádný tlak nevyvíjel?
Ne a přiznám se, že ani nevím, co si pod tím představujete.
A.cz: Třeba když detektiv odhalí v kauze propojení na politiku, nadřízený mu tu kauzu vezme a dá někomu jinému. Prostě vyřešit spis podle toho, jak se to někomu hodí.
S takovým požadavkem za mnou nikdy nikdo nepřišel.
A.cz: Kde je pro vás hranice, kterou nejste ochoten překročit? Kde vidíte hranici a řeknete si: tak dost, tohle já už dělat nebudu?
Nemůžu říct, kde je ta hranice, dokud se s tím nepotkám. Na to nedokážu odpovědět. Navíc musím říct, že spisy fyzicky nezpracovávám. Dělá na nich zpracovatel, který má nad sebou na svém pracovišti minimálně dva stupně řízení. Pak je nad ním náměstek a pak jsem teprve já. A současně tam je dozorový státní zástupce. Já skutečně démonizaci toho, jak může někdo něco ovlivňovat, nechápu a odmítám.
A.cz: Jak si tedy vysvětlujete to, že už několik let protikorupční neobvinilo z korupce žádného politika z korupce. Znamená to, že korupce v politice neexistuje?
Přiznám se, že o této otázce jsem vůbec nepřemýšlel. Nemůžu přemýšlet o tom, zda z korupce nebo z jiného trestného činu byl obviněn politik. Já tu osobu vnímám jako osobu obviněnou nebo podezřelou a neřeším, jestli je to politik. A chtěl bych, aby to neřešil ani nikdo z mých podřízených. Buď tam ta korupce je, nebo tam není.
A.cz: Z výsledků vyšetřování tedy vyplývá, že korupce v politice není.
Nevím, z jakých statistik vycházíte. Pokud vím, není statistika, kde by byla kolonka "politik". A nejsem si zcela jistý, že to, co říkáte, je pravda. Pokud vím, tak i tento útvar dělal nějakého lokálního politika v severních Čechách.
A.cz: No dobře, ale nikdo z vrcholných politiků za poslední roky obviněn nebyl.
Neměli jsme žádné takové podklady, abychom na někoho takového mohli podat návrh na podání obžaloby. Na druhou stranu, dokazovat korupci zpětně je velice složité.