Praha - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů v úterý těsným hlasováním rozhodla o tom, že včele Ústavu stane historik Jiří Pernes, který v únoru vyhrál výběrové řízení.
Předsedkyně rady Naděžda Kavalírová sice jmenovací dekret odmítla podepsat, ale členové si odhlasovali změnu jednacího řádu a Pernesův nástup do funkce ředitele k 1. dubnu tak mohla posvětit řadová členka Petruška Šustrová.
Únorový výsledek výběrové řízení, ve kterém Jiří Pernes zvítězil v poměru čtyř hlasům ku třem, byl kritizován kvůli historikově nevyjasněné minulosti.
Kavalírová, která je zároveň předsedkyní Konfederace politických vězňů, například upozornila na to, že Pernes studoval večerní univerzitu marxismu-leninismu, známou pod zkratkou VUML. Tato informace se navíc objevila až po skončení řízení. Sám Pernes to v životopisu zatajil a později se hájil tím, že to považoval za "oslovinu."
Kavalírová chtěla, aby rada Jiřího Pernese požádala o doplňující informace. Zajímalo jí například, zda byl v kontaktu s komunistickou Státní bezpečností nebo proč vlastně VUML studoval. (Pernes v médiích prohlásil, že šlo o daň režimu)
Členové rady si ale odhlasovali, že o další informace kandidáta na ředitele Ústavu žádat nebudou.
Proti Pernesově jmenování se vyjádřila i část zaměstnanců Ústavu, kteří mimo jiné poukazovali na formální nedostatky výběrové řízení. Jedná se chybu v prohlášení o spolehlivosti. Budoucí ředitel Ústavu navíc neumí anglicky, což byla jedna z podmínek účasti ve výběrovém řízení.
Iniciativa zaměstnanců neUSTRčených rovněž tvrdí, že Pernesova kniha Až na dno zrady: Emanuel Moravec by mohla být plagiát, Pernes prý částečně opsal diplomovou práci Josefa Vytlačila.
Jiří Pernes, kterého rada ústavu pustila i přes nesplnění kritérií do druhého kola výběrového řízení, porazil předchozího ředitele Pavla Žáčka.