Přechod je uzavřen, přejděte o 50 metrů dál. Se Zemanem na "nekampani" v Moravskoslezském kraji

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 5. 9. 2017 20:12
Zdroj foto: Tomáš Škoda Zdroj foto: Tomáš Škoda
Prezident Miloš Zeman v úterý vyrazil na svou první regionální cestu od oficiálního začátku kampaně před prezidentskými volbami. Kvůli sporu o to, zda výjezdy do krajů jsou kampaní, se napjatě čekalo, jak cestu pojme on i hostitelé v Moravskoslezském kraji. Jakékoliv známky agitace ale první den "trumfla" bezpečnostní opatření.
Při diskuzi s občany se Zeman vyjádřil k těžbě lithia a migrantům | Video: Tomáš Škoda

Ostrava - Dvě různé tváře ukázal prezident Miloš Zeman během své návštěvy Moravskoslezského kraje. První, mentorská byla určena krajským zastupitelům, tu přívětivější si nechal pro voliče.

Se zastupiteli se prezident setkal hned na začátku návštěvy. "Jen úplný blbec může postavit elektrárnu u lignitového dolu a neověřit si, zda tamní kotle mohou uhlí spalovat," tepal problematický jedenáctimiliardový projekt elektrárny, kterou v Turecku stavěla firma Vítkovice Power Engineering. Kvůli problémům se zprovozněním se dostala do konkurzu.

Zeman také nabádal krajské zastupitele, aby podpořili splavnění Odry v úseku Koźle-Ostrava, část jeho vysněného průplavu Dunaj-Odra-Labe. A nevynechal svůj oblíbený terč: "Nechápu, proč jste se nepřidali k trestnímu oznámení na Zdeňka Bakalu, když jste ho nechali krást a tunelovat, vždyť vám tady plundruje region," vyčítal prezident zastupitelům kauzu OKD. Pak lobboval za čínské investory, kteří v kraji mají postavit továrnu na pneumatiky a přinést práci 1500 lidí.

Hejtman Ivo Vondrák, bývalý rektor Vysoké školy báňské, si to nenechal tak úplně líbit. Vysvětloval, že kraj nemá přímou vazbu na OKD, proto neuvažuje o trestním oznámení. Čínský výrobce pneumatik podle něj zatím požaduje rozlehlý prostor, který v lokalitách přicházejících v úvahu není.

Vlídnou tváří k lidu

Odpoledne má prezident na programu setkání s občany. Vybral si obec Větřkovice, v roce 2016 vesnici roku Moravskoslezského kraje.

Větřkovice, obývané necelými osmi stovkami lidí, jsou upravené, ale nijak zvlášť nazdobené, což ostatně platilo i pro krajský úřad v Ostravě.

Všude je plno policistů - byli na mostech a benzinkách podél silnice, jsou samozřejmě i ve vsi. "Nemůžu vás pustit přes přechod," kroutí hlavou slušný, ale neústupný muž zákona. "Pojede tudy prezidentská kolona". Přechod je přehledný, je vidět z daleka.

Kulturní dům je hned přes ulici. Strážce přechodu nakonec s omluvným pohledem bizarní zádrhel ukončuje: "Tamhle, padesát metrů od přechodu, přejít můžete."

Na všechny, kdo chtějí do kulturního domu, čeká důkladná prohlídka "Ukažte, že ten přístroj opravdu fotí," namíří nesmlouvavá policistka prstem na fotoaparát. Ověřuje, zda se v něm neskrývá výbušnina či zbraň.

Do nekuřáckého sálu přijde kolem dvou set převážně starších lidí. Prezident ukazuje vlídnější tvář: "Roste vám počet dětí ve školkách, ve školách, roste tedy počet obyvatel, to je dobře." A dodává, co lidé na vsi rádi slyší - že tady k sobě sousedi mají blíž než ve městech.

Publikum je stydlivé, starosta Miroslav Černoch se tedy ujímá slova a nahrává na smeč otázkou, jaký má prezident vztah ke svátku svatého Václava. Miloš Zeman má 28. září narozeniny. Ale hlava státu si vybírá jiné téma a lituje půl procenta, o které podle něj dnem pracovního volna klesá HDP.

Miloš Zeman při návštěvě Ostravy dostal košík, který ozdobil autista | Video: Jan Wirnitzer

Otázky jsou nekonfliktní, jak lze od příznivců prezidenta čekat: lidé se ptají na těžbu lithia, chválí Zemana za názor na migranty. Jeden tazatel říká, že k růstu rozdílů mezi chudými a bohatými přispěla i Zemanova vláda. Starosta Černoch mu rychle bere slovo: "Je to otázka toho, kdo chce a kdo nechce pracovat." Zeman pak dodává, že průměrný plat v kraji je 25 tisíc a že pracovat nechtějí nepřizpůsobiví. Lidé tleskají.

Starosta závěrem přeje Zemanovi hodně úspěchů v prezidentské volbě, což je jednou z mála připomínek, že se Zeman má za několik měsíců utkat v obhajobě svého postu s Michalem Horáčkem, Jiřím Drahošem a možná i dalšími vyzyvateli. Následuje loučení, minutovník je neúprosný a na prezidenta už čekají ve Studénce další potenciální voliči. Prezident s pomocí zdolává sedm schůdků a mizí v limuzíně.

Portrétů s retušovanými oficiálními prezidentskými snímky z roku 2013, na nichž stojí slovo Děkuji a Zemanův podpis, rozdaly nakonec dámy u vchodu do sálu hodně. Muž, kterého lidé viděli na pódiu a kterého fotili novináři, byl po téměř pěti letech zřetelně starší a unavenější. Ale lidé dostali, co chtěli. Vyprovázejí ho máváním vestoje.

Poznámka: Podnikatel Zdeněk Bakala, zmíněný ve zprávě, vlastní mimo jiné i společnost Economia, která vydává Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

před 1 hodinou

Vrtulník zasahoval u nehody na dálnici D11. Úsek už je průjezdný

Nákladní vůz najel odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě zasahoval vrtulník. Dálnice byla v místě nehody asi 30 minut uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová. Provoz byl obnoven před 17:00.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Nehoda se stala krátce po 16:00. Pětatřicetiletý muž utrpěl středně těžká zranění nohou a hlavy, letecky byl po ošetření převezen do královéhradecké nemocnice, řekla mluvčí záchranářů Petra Homolová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy