"Prodám televizi." Zemanův účet slouží jako bazar i nástěnka. Banka mu poplatky strhávat nebude

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
Aktualizováno 4. 9. 2017 20:36
Tým prezidenta Miloše Zemana před víkendem zprovoznil transparentní účet k volební kampani. Oba hlavní konkurenti současné hlavy státu, podnikatel Michal Horáček a akademik Jiří Drahoš, mají účet už delší dobu. Zemanův účet se hned po zprovoznění stal terčem stovek kritiků, kteří prezidentovi posílají haléřové částky a mnohdy nevybíravé vzkazy. Přicházejí už ale i příspěvky v řádu desítek tisíc.
Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman byl poslední z trojice mužů s více než 50 tisíci podpisy, umožňujícími kandidaturu na Hrad, který dosud neměl transparentní volební účet.

Od pátku už to neplatí, odkaz na účet se objevil na Zemanových volebních stránkách. Výpis ale rychle zaplavily stovky haléřových příspěvků od lidí, kteří se mezi Zemanovy stoupence očividně nepočítají. Poznámky u transakcí jako "Proč není tento účet veden v rublech?" nebo "Na popelníček" patřily mezi ty slušnější. Některé příspěvky byly i vulgární a odkazovaly na prezidentovo známé vystoupení v Českém rozhlase.

Z větších, vážně míněných příspěvků pak Zeman k pondělnímu poledni měl na kontě jeden padesátitisícový dar, další ve výši třiceti tisíc korun a tři desetitisícové. Celkem měl prezident na účtu v pondělí odpoledne přes 160 tisíc korun.

Zaslané eurocenty Zemanovi ubraly dvacetikoruny

Příležitost zviditelnit se využili i ti, kteří skrze veřejně přístupný výpis propagují webové stránky nebo firmy. Někteří lidé dokonce využívají prezidentův účet jako bazar, a tak se ve výpisu objevují inzeráty "Prodám televizi". Další "přispěvatelé" účet používají jako virtuální nástěnku či diskusní fórum, na němž si navzájem odpovídají.

Prezidenta stovky haléřových darů na účtu nestojí nic, protože Fio banka nezpoplatňuje příchozí platby. Na účtu se nicméně objevily i dva dary ve výši 25 haléřů, za které si banka strhla po dvacetikoruně - podle všeho to byly zaslané částky ve výši jednoho centu. Příchozí platby z jiné banky v cizí měně totiž byly zpoplatněné právě dvacetikorunou (stejně jako odeslání takové platby), s výjimkou eur poslaných ze Slovenska. Později odpoledne "mínusové" dvacetikoruny z výpisu zmizely.

Fio banka reagovala v pondělí podvečer. "V posledních dnech došlo ke zneužívání poplatkové politiky Fio banky úmyslným zasíláním malých částek, kdy naúčtovaný poplatek za příchozí platbu převýšil zaslanou částku," potvrdil obchodní ředitel Jan Bláha s tím, že banka nově nebude účtovat poplatky za příchozí zahraniční platby.

Před pěti lety dokázal tým Miloše Zemana, tehdy ještě vedený lobbistou Miroslavem Šloufem, zmobilizovat četné podnikatele, kteří na kandidátův účet běžně posílali statisícové částky. Ve výsledku pak Zemanova kampaň patřila k těm nejdražším, byť zůstaly pochybnosti o tom, kdo všechno Zemanův nástup na Hrad platil.

Textař a podnikatel Michal Horáček zřídil svůj transparentní účet tak, že na něj může přispívat jen on sám. Od zřízení účtu do konce srpna si poslal téměř 15 milionů korun. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš dosud pracoval podle výpisu ze svého účtu se srovnatelnou částkou.

Nepravý facebookový účet, vydávající se za mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka, o víkendu vybídl ke sběru peněz pro současného prezidenta, připojil k tomu ale odkaz na transparentní účet Jiřího Drahoše. Skutečný mluvčí Hradu to označil za "trestný čin podvodu", poté příspěvek z profilu "falešného" Ovčáčka zmizel.

Překonání potřebných 50 tisíc podpisů oznámili postupně Michal Horáček, Miloš Zeman a Jiří Drahoš, další uchazeči usilující o občanskou nominaci na tuto metu zatím výrazně ztrácejí. Lékař Marek Hilšer se nyní blíží 20 tisícům podpisů, bývalý šéf automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek naposledy ohlásil získání deseti tisíc jmen.

Z politických stran zatím svého kandidáta nenominovala žádná. Partaje většinou tvrdí, že dávají veškerý důraz na blížící se říjnové sněmovní volby. ODS ale svého kandidáta usilovně hledá, přičemž rostou šance senátora Jaroslava Kubery, uvedly Hospodářské noviny.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 12. a 13. ledna, případné druhé kolo o čtrnáct dní později. Registrace se na ministerstvu vnitra podávají do 7. listopadu.

Zemanová na tiskové konferenci 16. srpna ukázala podpisy pro prezidenta:

Zemanová ukázala 59 tisíc podpisů pro prezidenta a odešla. Tisková konference trvala jen 2 minuty | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy