Kauza lesy v datech
2005
Nastupuje ministr Jan Mládek (ČSSD) a jmenuje ředitelem Lesů ČR Františka Koníčka.
2006
Koníček vyhlašuje soutěž o tříleté smlouvy s Lesy ČR.
2007
Nastupuje ministr Petr Gandalovič (ODS) a jmenuje ředitelem Lesů ČR. Jiřího Holického. Lesy ničí orkán Kyrill a Holický reaguje vyhlášením nové soutěže o tříleté smlouvy s Lesy ČR. Koncem roku nahrazuje Holického ve funkci Jiří Novák.
2008
Lesy ničí orkán Emma. Hypotéční krize snižuje ceny dřeva o 30 procent. Lesy ČR zlepšují smluvní podmínky firmám, které těží v oblastech polomů. Firmy, kterým se nezlepšily smluvní podmínky, obviňují Gandaloviče z tunelování Lesů ČR.
Praha - Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství tvrdí, že stát přišel o téměř 250 milionů korun tím, jak státní lesy zadávaly zakázky po kalamitě, kterou způsobil koncem zimy vichr Emma.
Asociace na počátku týdne ostře vystoupila proti ministrovi zemědělství, pod něhož lesy spadají. Nyní šéf asociace Pavel Indra Aktuálně.cz poprvé řekl, z čeho manažery státních lesů konkrétně obviňuje.
Ministr zemědělství Petr Gandalovič, který podle asociace údajným tunelům nečinně přihlížel, nechce údaje svých kritiků komentovat. Říká, že odpovědnost je na vedení státního podniku Lesy České republiky.
Dále čtěte: Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř
Emma pomohla jen některým
Lesnická asociace hovoří především za největší těžařskou firmu CE Wood. Ta se cítí poškozena tím, jak stát měnil smlouvy s těžaři po orkánu Emma.
K likvidaci kalamity je třeba vytěžit dva miliony kubíků, tedy čtvrtinu ročního plánu. Firmám, které těží na území postiženém orkánem, proto stát zlepšil smluvní podmínky, aby kalamitu zlikvidovaly do konce června.
Ostatní společnosti včetně CE Wood musí ve státních lesích těžit podle střednědobých smluv na léta 2008-2010, které získaly v loňských veřejných soutěžích.
"Ještě nikdy nedošlo k úpravě vysoutěžených podmínek v takovém rozsahu," stěžuje si prezident lesnické asociace Indra.
Ostatní v krizi
Rozhořčení firem je podle expertů pochopitelné. "Všechny lesnické firmy se dostaly počátkem roku do vážných finančních potíží a mnohé z nich přestaly těžit, protože by jenom zvětšovaly ztrátu," potvrzuje analytik Petr Havel.
Příčinou ztrát je pokles cen dřeva v důsledku hypotéční krize, které po Americe zasáhla také Evropu. Na jaře poklesly ceny dřeva o 30 procent, firmám, které těží po kalamitách, se přitom daří ztrátu vyrovnat: "Obecně řečeno, smlouvy se upravovaly v řádech stokorun na kubík, jde tedy o desítky procent," vysvětluje Indra.
Stát tak podle něho jen letos přišel o 247 milionů korun. Tuto částku lze chápat jako dotaci vybraným firmám.
Přitom byly vybrány neprůhledným způsobem. Lesy ČR oslovily v každém ze sedmdesáti neveřejných řízení o nových smlouvách pouze tři firmy a tak se nemohli přihlásit všichni, kdo měli zájem.
Rozhodující byla rychlost
Státní lesy se brání s tím, že nějak proti kalamitě zasáhnout musely a že při svém postupu nepřekročily zákon.
"Lesy České republiky díky jednacím řízením bez uveřejnění zabránily daleko větším škodám, které by vznikly, pokud by kalamita nebyla včas zpracována a kůrovec by se masivně rozšířil," vysvětlil generální ředitel Lesů ČR Jiří Novák. Právě díky neveřejným řízením se podařilo urychlit začátek těžby o několik týdnů.
Je pouze logické, že nové smlouvy přihlížely k aktuální ceně dřeva a daly firmám lepší podmínky.
Tento výklad podporuje i ministerstvo zemědělství: "Prvořadým předpokladem pro zvládnutí hrozby rozšíření kůrovce je především rychlé odklizení kalamitního dříví z lesa, což se s ohledem na stávající stav zvládnutí kalamity s předpokládaným termínem dodržení lhůty 30.6.v současnosti daří," říká Petr Habáň z tiskového oddělení.
Průběh neveřejných řízení nechce ministr Gandalovič komentovat: "Nepřísluší mu, aby se vyjadřoval k záležitostem, týkajícím se realizace konkrétních dodavatelsko-odběratelských vztahů," tvrdí Habáň.
Co je ve smlouvách
Pozice vedení Lesů ČR i ministra se může zhoršit, pokud se nespokojeným lesníkům podaří prokázat, že manažeři státního podniků během neveřejného řízení někoho zvýhodnili.
"Zakázkové řízení na zpracování kalamity Emma proběhlo jako 70 jednacích řízení bez uveřejnění, minimálně v 16 případech došlo k účasti vlastnicky propojených firem v rámci jedné zakázky," vysvětluje Indra.
Analytik Havel upozorňuje, že mohou existovat jiné zásadní argumenty.
"Pokud byla na nějakou ze 70 zakázek nabídnuta nižší cena, budou manažeři státních lesů těžko vysvětlovat, proč nevybrali právě ji. Může se také zjistit, že do území zasažených kalamitou byly započítány porosty, kterým se příliš nestalo a mohly se těžit podle původní smlouvy," říká expert.
Tyto údaje rozzlobení lesníci zatím nemají: "To by bylo možné prokázat pouze v konkrétních případech, jinak bychom se pouštěli do nepodložených domněnek," připouští prezident Indra.
Analytik Havel upozorňuje, že potřebná data o smlouvách Lesů ČR s dřevařskými firmami může v nejbližší době dodat antimonopolní úřad.
"Ústav pro ochranu hospodářské soutěže v současné době řeší zakázky Lesů ČR zadané v jednacím řízení bez uveřejnění po vichřicích. Nyní probíhá prvostupňové řízení," potvrdil Martin Švanda z odboru vnějších vztahů.