Analýza - Topolánkova vláda zůstane a nevymění Jiřího Čunka na místě vicepremiéra. Politici k tomu nemají jediný praktický důvod.
Ještě minulý týden se zdálo, že se pozice předsedy KDU-ČSL ve vládě bortí. Jeho protiromské výroky kritizoval prezident Václav Klaus. Strana zelených pohrozila, že začne uvažovat o odchodu z vlády, pokud Čunek neodstoupí z funkce. Premiér Mirek Topolánek připustil, že uvažuje o jeho odvolání, a svého předsedu k odstoupení nepřímo vyzvali lidovečtí poslanci Vlasta Parkanová a Pavel Severa.
Test končí s tím, že Čunkova pozice ve vládě je neotřesitelná.
Dobrý křesťan, navíc z Moravy
Klíčem je situace u lidovců. Většina straníků podporuje předsedu, který pochází z významné katolické rodiny. Jeho dva bratři zastávají významné pozice v řádech salesiánů a jezuitů. Proto strana věří jeho slovům, že nebere úplatky. S tvrzením, že Romové zneužívají sociální dávky, souhlasí podle průzkumu STEM naprostá většina lidoveckých voličů.
Nejpevnější je předsedova pozice na Moravě, kde má KDU-ČSL svou hlavní základnu. Tamní straníci jsou nespokojeni, že z pěti ministerských míst dostala Morava pouze jedno právě pro Čunka. Také proto nepřipadá jeho rezignace vůbec v úvahu.
Proti většinovému hlasu straníků se odvažují vystoupit jen méně významní politici. O případu mlčí vlivné osobnosti, jakými jsou místopředseda sněmovny Jan Kasal a ministr financí Miroslav Kalousek.
Proto si kroky proti Čunkovi musí důkladně rozmýšlet i Topolánek. Moravští poslanci KDU-ČSL v čele s olomouckým Tomášem Kvapilem už upozornili, že nepodpoří ekonomické reformy, pokud Čunek nezůstane ve vládě. Do kategorie nesmiřitelných patří celkem šest lidí z třináctičlenného klubu.
Topolánek a Bursík: jen slova
Topolánek si může vybrat: buď vzít reformu s Čunkem a pevným šikem lidovců, anebo zůstat bez Čunka i bez reformy.
"Kdyby Topolánek odvolal vicepremiéra, dlouhodobě by se zhoršily vztahy s lidovci," doplnil důvody opatrnosti ODS jeden z členů nejužšího vedení.
Podobné dilema řeší zelení při svých úvahách o vystoupení z vlády. Otázka pro ně nestojí: buď zůstaneme ve vládě my, anebo Čunek. Přesnější je říct: buď se svými šesti poslanci prosadíme ekologické daně, sepíšeme energetickou politiku a udržíme se ve středu zájmu médií, anebo se vzdáme jakéhokoli vlivu na vládní politiku i na veřejné mínění.
Předsedové Topolánek a Bursík s odpovědí nemusí dlouho váhat.
Případný odchod zelených navíc vládu ani neohrožuje. Teoreticky by oslabení koalice o šest poslanců mohlo způsobit pád vlády, opozice však nemá zájem vyvolat hlasování o nedůvěře.
"Teď nevím, jestli by touto cestou chtěla sociální demokracie jít. O tom by bylo potřeba vést v rámci ČSSD diskusi," odmítl předseda Jiří Paroubek dotaz Práva, jestli by po pádu Topolánkovy vlády opět navrhl občanským demokratům velkou koalici. Opakovaně pochybuje o smyslu předčasných voleb ještě letos.
Proč ČSSD mlčí
Větším nebezpečím pro vládu a její reformy je z pohledu Topolánka revolta bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého. Ten může se svými spojenci v klubu ODS (k nejbližším patří poslanci Eva Dundáčková, Aleš Rádl a Michal Doktor) bez problémů zrušit vládní většinu ve sněmovně, pokud vláda nepřistoupí na jeho úpravy reforem.
Ani takové oslabení Topolánkovy pozice v parlamentu však nepřiměje sociální demokraty k činu. Fakt, že také ODS má několik nejistých poslanců, z jejich pohledu jen vyrovnává reálné poměry ve sněmovně.
"Ani my přece nemáme jistých 72 poslanců, kteří v klubu zůstali po odchodu Melčáka a Pohanky," sdělil Aktuálně.cz jeden z významných sociálních demokratů.
Mezi méně jisté se řadí například někteří zástupci severní Moravy. Třeba Petr Wolf, který údajně omylem nehlasoval proti Topolánkově vládě, nebo původně "provizorní" předseda sněmovny Miloslav Vlček, jehož současná pozice záleží víc na toleranci ODS než na podpoře vlastní strany.