Schyluje se tak ke kurióznímu soudnímu sporu. Soudy zpravidla řeší žaloby, kterými se věřitelé domáhají peněz od svých dlužníků. V kauze milionů od Krejčíře to bude naopak.
Vrátím ti... Ale já to nechci
Kadlecův právník přitom nechce vracet peníze Radovanu Krejčířovi, ale vyzval k převzetí dvou milionů bývalého obchodního ředitele Čepra Alexandra Houšku. Kadlec totiž tvrdí, že neznal pravý původ peněz, a argumentuje smlouvou o půjčce, kterou uzavřel podle svého tvrzení právě s Houškou.
Jenže ten popírá, že by kdy Kadlecovi půjčil, a peníze odmítá převzít. Svých peněz se nedomáhá ani Krejčíř.
"Pokud se nedohodneme a pan Houška peníze nepřevezme, musí rozhodnout soud, na který se obrátíme. Ten určí, zda je pan Houška naším věřitelem, a tím to pro nás bude vyřešené," uvedl Kadlecův advokát Karel Brückler.
Soudní řízení je přitom skoro jisté. Houškův právník Miroslav Kříženecký prohlásil, že na svém stanovisku nic měnit nehodlají. "Můžu jen zopakovat, že pan Houška panu Kadlecovi nic nepůjčil, tak si nemůže nechat něco vracet," řekl Kříženecký.
Úřady zatím přešlapují
Jak to bylo s penězi pro Kadlece, už několik měsíců vyšetřuje policie a státní zastupitelství. Zatím bez výsledku. Jasný verdikt, jestli lže Kadlec, nebo Houška, je v nedohlednu.
Infobox
ČTĚTE SOUVISLOSTI:
- Vše o unikátním podvodu v Čepru
Projděte si speciál, který vykresluje útoky na strategickou společnost Čepro, která schraňuje státní hmotné rezervy. V materiálu naleznete exkluzivní články Sabiny Slonkové, která jako první zveřejnila, že na účet bývalého šéfa Čepra poslal dva miliony korun uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř.
Kadlec sice odevzdal úřadům údajnou smlouvu o půjčce a doložil ji znaleckým posudkem o pravosti podpisů, Houška ji však spolu s advokátem napadli.
"Klient si není vědom, že by takovou smlouvu podepsal," dodal Houškův advokát Kříženecký.
Kadlec si navíc svou teorii o půjčce sám naboural. Když deník Aktuálně.cz vypátral, že mu peníze vkládal na účet nejbližší spolupracovník uprchlého Krejčíře, Kadlec následně tvrdil, že si půjčil od blíže nespecifikovaného "pana Komárka". Teprve při dalším výslechu označil za svého věřitele svého někdejšího partnera z Čepra Houšku.
Kadlec nadto peníze nesplácel, údajnou půjčku začal řešit až letos, kdy se o případ znovu začaly zajímat úřady. A začaly Kadlece vyšetřovat pro podezření, že dva miliony byl úplatek od Krejčíře. Peníze se totiž na jeho kontě objevily v době, kdy Krejčířova skupina připravovala miliardový útok na Čepro, jež Kadlec právě řídil.
Pokud ani soud nevnese do případu jasno a neřekne, komu má bývalý chráněnec expremiéra Grosse vracet dva miliony, hodlá Tomáš Kadlec věnovat peníze na charitu.
"V žádném případě si je nenechá," tvrdí jeho advokát Brückler.
Potkali se v Čepru, pak na policii
Houška s Kadlecem ještě loni řídili strategickou společnost Čepro. Před pár dny je přitom zatkla policie a následně obvinila kvůli podezření, že společně asistovali podnikateli Krejčířovi v dalším pokusu o vyvedení miliard z Čepra. Houška i Kadlec ale obvinění odmítli a podali si proti němu stížnost.
Výslechy v této kauze současně odhalily, jak se politici zajímali o státní firmu, která mimo jiné schraňuje státní hmotné rezervy. Když měl Kadlec odpovědět na otázku vyšetřovatele, jak se vlastně Houška dostal do jeho managementu v Čepru, řekl: Dosadili mi jej tam lobbisté.
Stejnou verzi o svém nástupu do Čepra pak potvrdil i Houška. Politici, kteří seděli v dozorčí radě firmy a brali za to prémie, o personálním obsazování klíčových pozic podle svých slov neměli tušení.