Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř má další důvod k radosti: poté, co jej jihoafrická justice v pátek propustila na svobodu, očekává přísun desítek miliónů korun.
Podle zjištění Aktuálně.cz totiž prodává dům na pražském Karlově náměstí. A české úřady tomu nemohou nijak zabránit.
Smlouvy už jsou připraveny
Krejčíř, který je stíhaný mimo jiné kvůli podezření z rozsáhlých finančních machinací, má obstavený osobní majetek. Na majetek obchodních společností, které Krejčíř ovládá, jsou však úřady podle zákona krátké.
A to je přesně případ domu čp. 31 na lukrativní pražské adrese. Dům nevlastní přímo Krejčíř, ale jeho společnost DKR Invest. V době, kdy podnikatel ještě žil v České republice, tam měl byt a nemovitost současně sloužila jako firemní sídlo.
"Podle nejnovějších informací, které máme, je prodej domu už připravený. Smlouva už je prakticky před podpisem. Za Krejčíře v Praze jednají lidé, které už v minulosti pověřil vypořádáním majetkových záležitostí. Mimo jiné mu vozili peníze v hotovosti v době, kdy se ukrýval na Seychelských ostrovech," uvedl úředník ministerstva vnitra, který má o chystané transakci detailní informace.
Police ani státní zastupitelství nechtějí připravovaný prodej veřejně nijak komentovat. Do doby, než jihoafrický soud rozhodne o žádostí České republiky o Krejčířovo vydání, si české úřady naordinovaly mediální zdrženlivost.
|
Úřady: Nemůžeme nic dělat
Ze zjištění Aktuálně.cz nicméně vyplývá, že dům na Karlově náměstí byl původně na seznamu majetku, který úřady po Krejčířově útěku z republiky obstavily. V katastru nemovitostí byl dokonce "zaplombován", což jeho prodej v podstatě vylučovalo. Nový vlastník by nemohl být zapsaný coby majitel do katastru.
Jenže plomba už byla z katastru odstraněna. Na postup policie a státního zastupitelství si stěžoval tým Krejčířových právníků a uspěl. Nejvyšší státní zastupitelství jim dalo za pravdu v tom, že nejde o Krejčířův osobní majetek a k zajištění domu nebyly úřady oprávněny.
"Obecně musím skutečně konstatovat, že současná právní úprava nedokáže zabránit tomu, aby podezřelý převedl majetek na obchodní společnost a dál s ní libovolně nakládal," uvedl státní zástupce Vladimír Trýzna.
Tento postup už ostatně Krejčíř po svém útěku využil několikrát. Pomocí spřátelených osob rozprodal majetek firem, v nichž měl podíl, a peníze si nechával vozit na Seychely.
|
Plány může zhatit jen zrada
Dům na Karlově náměstí má hodnotu desítek miliónů korun.
Bezpečnostní složky zachytily informaci, že cena k jednání začínala na sedmdesáti miliónech. Nakolik se nakonec vyšplhala bude jasné, až bude nový majitel zapsaný do katastru nemovitostí a bude tam uložena i kupní smlouva.
Policie by mohla Krejčířovy plány překazit jen v případě, že by měla nezpochybnitelný důkaz, že peníze z prodeje směřují k podnikateli. V praxi je to ale nereálné - musel by promluvit někdo z lidí, kterým prodej domu svěřil.