České úřady proto podle zjištění Aktuálně.cz plánují Krejčířův výslech. Budou si ale muset za ním zajet na Seychelské ostrovy, kde se podnikatel ukrývá před obviněním z plánované vraždy a finančních machinací.
O plánovaném výslechu Krejčíře se zmiňuje soudní rozhodnutí, kterým senát v prosinci zamítl žádost Starky a spol. o propuštění z vazby. Starka je spolu s dalšími lidmi stíhaný pro podezření, že před čtyřmi lety nechali unést Krejčířova otce (ten během únosu zemřel).
Soud odmítl Starku a spol. pustit na svobodu mimo jiné kvůli obavě, že by mohli ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky.
"Z nich má soud na mysli zejména svědka Ing. Radovana Krejčíře bez ohledu na skutečnost, že tento se v současné době na území České republiky nenachází," stojí v soudním rozhodnutí.
Normálně bych přišel, ale nemůžu
Sám Krejčíř Aktuálně.cz sdělil, že se výslechu nebrání a hodlá vypovídat.
"Za normálních okolností bych na výslech normálně přišel. Takhle si ale budou muset zajet za mnou, já se rozhodně nemíním vracet," prohlásil Krejčíř.
Seychelská policie krátce zadržela uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře. Ten Aktuálně.cz řekl, že byl jen na výslechu, po kterém byl bez jakéhokoli obvinění propuštěn. |
Krejčířovo svědectví je pro Starku mimořádně důležité. Policie totiž na základě svědectví Krejčířovy matky tvrdí, že Starka měl k únosu Krejčíře staršího motiv: peníze, které dlužil jeho synovi.
Naděžda Krejčířová při výslechu uvedla, že její muž sháněl peníze na kauci pro svého syna a obrátil se mimo jiné i na Starku jako na dlužníka. Krejčířová tvrdí, že se muž vrátil ze schůzky velmi rozezlen, protože se se Starkou nepohodli. Starka dodnes odmítá, že by Krejčířovi dlužil a tvrdí, že je vše vyrovnáno.
Krejčíř: Starka mi stále dluží
Pokud Radovan Krejčíř při plánovaném výslechu policii zopakuje to, co nyní řekl Aktuálně.cz, Starkovi příliš nepomůže. Krejčíř totiž podpořil svědectví své matky a hlavně: dluhy prý dodnes nejsou vyrovnány.
"Řekněme, že to nebylo vyřešeno," prohlásil Krejčíř. "O rozepřích mezi otcem a Starkou jsem slyšel. Ale nebyl jsem u toho, byl jsem ve vazbě."
Na přímou otázku, zda si myslí, že Starka sehrál roli v únosu jeho otce, Krejčíř řekl: "Nechci to pro média komentovat."
Jaroslav Starka i další obvinění jakýkoli podíl na únosu Lamberta Krejčíře striktně popírají.
Cesta na Seychely, riskantní podnik
Ze soudního usnesení vyplývá, že úřady v tuto chvíli považují Krejčířovo svědectví za nezbytné. Pokud se na tom nic nezmění a policie skutečně za podnikatelem vycestuje, stejně to bude velmi riskantní akce.
Nikde totiž není záruka, že si Krejčíř svůj postoj na poslední chvíli nerozmyslí a výpověď neodepře. V takovém případě by to znamenalo zbytečně statisícové výdaje z rozpočtu státu. Kromě policistů by totiž na Seychely museli odcestovat advokáti všech šesti obviněných včetně Starkova právníka. A ti by pak podle zjištění Aktuálně.cz požadovali proplacení cesty od státu.
Policie zatím okolnosti plánovaného výslechu Krejčíře na Seychelách nekomentuje. "Vyšetřovací postupy do médii nesdělujeme," uvedla mluvčí útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.
Radovan Krejčíř je na Seychelách od léta 2005, kdy utekl policii během domovní prohlídky v jeho domě v Černošicích. České úřady se snažily Krejčíře dostat zpět do země, ale bezvýsledně. Seychelské úřady nemají s Českem dohodu o vydávání obviněných osob.