Králová může opět soudit. Její nadřízení nepřesvědčili kárný senát, že už na funkci nestačí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 4. 2018 17:56
Kárná žaloba podaná vedením Městského soudu v Praze vyčítala Králové změnu názoru na zákonnost odposlechů. Králová se hájila, že šlo o nedorozumění a to nevyloučil ani kárný senát. Ten nicméně dodal, že doufá, že kárná řízení ji ponaučí a přivedou k větší profesionalitě.
Soudkyně Helena Králová.
Soudkyně Helena Králová. | Foto: ČTK

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zprostil pražskou soudkyni Helenu Královou kárné žaloby kvůli jejímu postupu v kauze "trafik" pro poslance ODS. Králová bude opět soudit, hned ve čtvrtek se může vrátit do práce. Dosud byla dočasně zproštěná funkce.

Kárný senát jí již pro jiná pochybení snížil plat na jeden rok o 15 procent. Předseda kárného senátu Karel Šimka doufá, že obě kárná řízení ji ponaučí a přivedou k větší profesionalitě.

Ve středu projednávaná kárná žaloba sepsaná vedením Městského soudu v Praze vyčítala Králové změnu názoru na zákonnost odposlechů v kauze trafik. Králová pochybení popírala, šlo podle ní o nedorozumění, což v podstatě potvrdil i kárný senát.

Sedmašedesátiletá Králová je sice již několik let papírově v důchodu, ale funkci soudce může podle zákona vykonávat až do sedmdesáti. A pokud neodejde sama do důchodu, zbavit taláru ji může právě jen kárný senát. 

Lhala a snažila se zakrýt chybu, tvrdila žaloba

Nadřízení ve středu trvali na odvolání Králové z funkce. Místopředseda městského soudu Jan Kadlec při jednání uvedl, že Králová už na svou funkci nestačí.

"Nehodnotíme to, jak paní doktorka rozhodla, nehodnotíme její právní názor. Podstatou kárné žaloby je to, že padlo rozhodnutí, které paní doktorka pak úplně otočila," uvedl Kadlec. Podle něj Králová později lhala o tom, jak rozhodla v soudní síni. Snažila se tak nejspíš zakrýt svou chybu a nepochopení situace v jednací síni, míní Kadlec.

Po jednání Kadlec řekl, že rozhodnutí kárného senátu respektuje. Senát ale podle něj připustil, že se vážné pochybení stát mohlo, ale nepodařilo se ho bez pochybností prokázat.

Při hlavním líčení v listopadu 2017 Králová dala podle zvukového záznamu zapravdu námitce obhajoby, že odposlechy v kauze jsou nezákonné, a tedy nepoužitelné jako důkazy. Přítomní to tehdy pochopili tak, že hovoří o všech odposleších. Později ale prostřednictvím mluvčí soudu a také při následujícím hlavním líčení upřesnila, že se nezákonnost podle jejího názoru týká jen jedné konkrétní SMS.

Mohlo to být nedorozumění, soudí kárný senát

Z vyjádření Králové vyplynulo, že interpretaci svého výroku při hlavním líčení považuje za výsledek hlubokého nedorozumění. "Nebyla žádná změna názoru," uvedla Králová. Její obhájci spíše poukazovali na pochybení tiskové mluvčí a místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1. Obě prý v komunikaci s médii postoj Králové zkreslily. Králová sama tehdy s novináři nekomunikovala.

Předseda kárného senátu Karel Šimka připustil, že příčinou sporu může být nedorozumění. "Aktérky si nebyly schopny důkladně vysvětlit, co je za problém a na co se média ptají," uvedl Šimka. Zlý úmysl Králové se podle něj nepodařilo prokázat.

Na základě dřívější kárné žaloby podané ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) kárný senát v březnu snížil Králové plat po dobu jednoho roku o 15 procent.

Pelikán soudkyni vyčetl, že dělala hrubé chyby a nerespektovala nejméně v pěti případech pokyny nadřízeného soudu, takže jí musely být odebrány. Kárný senát nakonec nalezl jen jedno závažné pochybení, za  které jí o 15 procent snížil plat. V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství totiž nereagovala na změny výpovědi bývalého předsedy vlády Petra Nečase.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy