Králová může opět soudit. Její nadřízení nepřesvědčili kárný senát, že už na funkci nestačí

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 4. 2018 17:56
Kárná žaloba podaná vedením Městského soudu v Praze vyčítala Králové změnu názoru na zákonnost odposlechů. Králová se hájila, že šlo o nedorozumění a to nevyloučil ani kárný senát. Ten nicméně dodal, že doufá, že kárná řízení ji ponaučí a přivedou k větší profesionalitě.
Soudkyně Helena Králová.
Soudkyně Helena Králová. | Foto: ČTK

Brno - Nejvyšší správní soud (NSS) zprostil pražskou soudkyni Helenu Královou kárné žaloby kvůli jejímu postupu v kauze "trafik" pro poslance ODS. Králová bude opět soudit, hned ve čtvrtek se může vrátit do práce. Dosud byla dočasně zproštěná funkce.

Kárný senát jí již pro jiná pochybení snížil plat na jeden rok o 15 procent. Předseda kárného senátu Karel Šimka doufá, že obě kárná řízení ji ponaučí a přivedou k větší profesionalitě.

Ve středu projednávaná kárná žaloba sepsaná vedením Městského soudu v Praze vyčítala Králové změnu názoru na zákonnost odposlechů v kauze trafik. Králová pochybení popírala, šlo podle ní o nedorozumění, což v podstatě potvrdil i kárný senát.

Sedmašedesátiletá Králová je sice již několik let papírově v důchodu, ale funkci soudce může podle zákona vykonávat až do sedmdesáti. A pokud neodejde sama do důchodu, zbavit taláru ji může právě jen kárný senát. 

Lhala a snažila se zakrýt chybu, tvrdila žaloba

Nadřízení ve středu trvali na odvolání Králové z funkce. Místopředseda městského soudu Jan Kadlec při jednání uvedl, že Králová už na svou funkci nestačí.

"Nehodnotíme to, jak paní doktorka rozhodla, nehodnotíme její právní názor. Podstatou kárné žaloby je to, že padlo rozhodnutí, které paní doktorka pak úplně otočila," uvedl Kadlec. Podle něj Králová později lhala o tom, jak rozhodla v soudní síni. Snažila se tak nejspíš zakrýt svou chybu a nepochopení situace v jednací síni, míní Kadlec.

Po jednání Kadlec řekl, že rozhodnutí kárného senátu respektuje. Senát ale podle něj připustil, že se vážné pochybení stát mohlo, ale nepodařilo se ho bez pochybností prokázat.

Při hlavním líčení v listopadu 2017 Králová dala podle zvukového záznamu zapravdu námitce obhajoby, že odposlechy v kauze jsou nezákonné, a tedy nepoužitelné jako důkazy. Přítomní to tehdy pochopili tak, že hovoří o všech odposleších. Později ale prostřednictvím mluvčí soudu a také při následujícím hlavním líčení upřesnila, že se nezákonnost podle jejího názoru týká jen jedné konkrétní SMS.

Mohlo to být nedorozumění, soudí kárný senát

Z vyjádření Králové vyplynulo, že interpretaci svého výroku při hlavním líčení považuje za výsledek hlubokého nedorozumění. "Nebyla žádná změna názoru," uvedla Králová. Její obhájci spíše poukazovali na pochybení tiskové mluvčí a místopředsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 1. Obě prý v komunikaci s médii postoj Králové zkreslily. Králová sama tehdy s novináři nekomunikovala.

Předseda kárného senátu Karel Šimka připustil, že příčinou sporu může být nedorozumění. "Aktérky si nebyly schopny důkladně vysvětlit, co je za problém a na co se média ptají," uvedl Šimka. Zlý úmysl Králové se podle něj nepodařilo prokázat.

Na základě dřívější kárné žaloby podané ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (ANO) kárný senát v březnu snížil Králové plat po dobu jednoho roku o 15 procent.

Pelikán soudkyni vyčetl, že dělala hrubé chyby a nerespektovala nejméně v pěti případech pokyny nadřízeného soudu, takže jí musely být odebrány. Kárný senát nakonec nalezl jen jedno závažné pochybení, za  které jí o 15 procent snížil plat. V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství totiž nereagovala na změny výpovědi bývalého předsedy vlády Petra Nečase.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nedostal z Hradu pozvánku na 28. října

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím nedostal pozvánku na slavnostní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě 28. října. Pozvání nedostal ani loni. Nejvyšší žalobce se zhruba před dvěma lety odmítl dostavit na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem v době, kdy státní zastupitelství dohlíželo na vyšetřování kauzy v Lesní správě Lány.

"Od té doby, kdy pan nejvyšší státní zástupce odmítl schůzku s panem prezidentem za situace, kdy bylo Nejvyšší státní zastupitelství činné v kauze Lesní správy Lány, pan nejvyšší státní zástupce žádné pozvání na Hrad nedostal a s žádným už ani nepočítá," řekl tehdy mluvčí nejvyššího žalobce Petr Malý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy