Kauza poslaneckých trafik se znovu zdrží. Soud ji Králové nevezme, počká na verdikt kárného senátu

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 18. 12. 2017 17:04
Soudkyně Helena Králová je od minulého pátku mimo službu. Její případy až na ty, kde je někdo ve vazbě, budou muset počkat. Přinejmenším do doby, než o jejím případném definitivním zproštění z funkce rozhodne Nejvyšší správní soud.
Foto: Reprofoto ČT24

Praha - Ačkoliv ministr spravedlnosti Robert Pelikán soudkyni Helenu Královou dočasně postavil mimo službu, medializované kauzy jí zatím zůstávají. Zejména případ poslaneckých trafik. Navzdory tomu, že právě její postup v něm byl jedním z důvodů kárné žaloby, kterou na ni podal předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra.

Předseda Obvodního soudu pro Prahu 1 Michael Princ ale rozhodl, že s definitivním odebráním jejích případů počká, jak kárná žaloba dopadne.

"Jeví se žádoucí vyčkat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu jako soudu kárného," tlumočila jeho stanovisko na dotaz on-line deníku Aktuálně.cz vedoucí oddělení komunikace Obvodního soudu pro Prahu 1 Hana Nová. Králová pouze přijde o případy, které nesnesou odkladu, například když jsou v nich lidé ve vazbě. Ty podle Nové v nejbližších dnech převezmou její kolegové.

Může to změnit jediná věc: Kdyby se sama Králová dobrovolně rozhodla, že se funkce soudkyně definitivně vzdá. Podle zákona přitom stejně bude muset skončit nejpozději za čtyři roky, kdy dovrší hranici 70 let věku.

Nejdříve počátkem března

Kdy kárný senát rozhodne o tom, zda Králová přijde o talár, není zřejmé. Jednání v jejím případě totiž ještě nenařídil. "Nyní ji požádáme o vyjádření k žalobě. Počítám, že po Novém roce nám přijde odpověď a pak nařídíme termín jednání," uvedl soudce Karel Šimka, který kárnou žalobu dostal na stůl. "Už na minulou žalobu ale odpovídala velmi obsáhle," podotkl Šimka, který chce obě kárné žaloby na Královou projednat v jeden den a předpokládá, že to bude na počátku března.

Ještě před Vávrou tetiž podal koncem září jednu kárnou žalobu sám ministr spravedlnosti, který Králové vytkl závažné chyby v dalších pěti případech. I on chce nejvyšší možná trest - zbavení taláru. Vytýká jí mimo jiné to, že opakovaně nerespektovala rozhodnutí nadřízených soudů, takže jí případy musely odebrat a přidělit jiným soudcům.

Jedním z nich byla i případ sledování tehdejší premiérovy manželky Radky Nečasové a zneužití vojenského zpravodajství, který vedl v červnu 2013 k pádu vlády. Králová tři obžalované důstojníky vojenského zpravodajství a současnou manželku bývalého premiéra Janu Nečasovou opakovaně zprostila obžaloby, za což si vysloužila ostrou kritiku nadřízených soudů a odebrání případu.

Kauzu poslaneckých trafik Králová paradoxně odmítla původně soudit a oznámila, že se cítí se podjatá. Argumentovala tím, že jednou z jejích kolegyň na soudu je Kateřina Tluchořová - manželka bývalého poslance Petra Tluchoře, kterého se případ uplácení exposlanců také týká. Navrhovala, aby tuto kauzu dostal zcela jiný soud.

Městský soud v Praze ale rozhodl, že to nebrání tomu, aby případ projednala. Poté naopak proti její podjatosti protestovali žalobci, ale ani ti neuspěli. To vše začátek projednávání celého případu oddálilo o více než rok.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy