Král hazardu žije v Monaku. Zvedání ruky v Senátu se nebojí

Jan Hejl Jan Hejl
12. 10. 2014 18:30
Miliardář Ivo Valenta vyhrál první kolo senátních voleb v Uherském Hradišti. Jak sledoval průběžné výsledky a co na svůj úspěch říká?
Ivo Valenta.
Ivo Valenta. | Foto: ČTK

Uherské Hradiště - Blonďatá šedesátnice hovoří rázně a bez zaváhání. Stojí na náměstí v Uherském Hradišti a pomalu pokládá kabelku na lavičku.

"Pracuju v hospodě, takže vím, co se povídá. Pan Valenta toho udělal pro Slovácko hrozně moc. Je tady oblíbený," zdůrazňuje.

Po chvilce lituje, že volby kvůli práci nestihla. "Teď když tak o tom mluvím, škoda že jsem nevolila. Určitě bych mu dala hlas," posteskla si.

Sobota ve více než dvacetitisícovém městě na moravském Slovácku nevypadá nijak nezvykle. Pořadatelé na náměstí chystají stánky a na pulty improvizovaných obchůdků vystavují burčák a jiné regionální speciality. Všechno podkresluje cimbálová muzika. Do centra města se pomalu trousí lidé.

Uprostřed náměstí stojí velký válec, který je celý polepený plakáty se sliby a vyretušovanými fotkami kandidátů. Lidé na Uherskohradišťsku volí po šesti letech do Senátu. "V dnešní době není v módě obětavost a pomoc druhým. Já jsem Valentu volil. Dělá do fotbalu a je takový civilní," vysvětluje muž ve středních letech.

Osmapadesátiletý Ivo Valenta. Miliardář, slovácký patriot a bývalý majitel prvoligového fotbalového klubu 1. FC Slovácko. Kandidát do Senátu, který na své voliče shlíží z bezpočtu billboardů a plakátů. "Pomůžeme společně Slovácku". Někteří ho milují, mnohým se nezdá. Valenta totiž podniká v hazardu. Vlastní holding Synot, který mimo jiné provozuje výherní automaty.

Těsný boj o druhé místo

Valentův volební štáb se schází ve velkém moderním komplexu na okraji města. Na parkovišti před stříbřitými budovami stojí černá auta. Jde o sídlo společnosti Synot. Podnikatel přichází okolo šesté hodiny. Ve svetru a šále. Obklopují ho jeho malé dcerky, které neustále švitoří a hrají si.

Valenta působí klidně. Žádné křečovité sledování průběžných výsledků. Několik hodin po skončení voleb je totiž vše jasné. Moravský miliardář suverénně vede. Chvílemi je odstup mezi ním a druhým místem až dvacetiprocentní. "Jsou to velké nůžky. Překvapuje mě špatný výsledek senátorky Doupovcové. Je ale o ní slyšet vždycky až před volbami. Regionu moc nepomáhá," komentuje průběžné výsledky.

Kdo je Ivo Valenta?

Osmapadesátiletý podnikatel, miliardář a majitel holdingu Synot, který působí ve 12 zemích světa. Jeho firma se zaměřuje zejména na oblast výherních automatů. Ivo Valenta v roce 2000 založil Nadaci Synot (dříve Nadace Děti-kultura-sport), která podporuje slovácký region. 

Od roku 1998 je Valenta občanem státu Monako. Jeho jméno figurovalo ve velké korupční aféře ve fotbale. Za účast na podplácení byl odsouzen ke čtyřměsíční podmínce a peněžité pokutě.

Ivo Valenta má pět dětí. V senátních volbách kandidoval jako nestraník navržený Stranou soukromníků České republiky.  

O vítězi voleb je rychle rozhodnuto. Valenta má dostatečný náskok a spíš sleduje těsnou bitvu o druhé místo. Občas ho vyruší děti, které si s ním chtějí hrát. Miliardář působí jako člověk, který je zvyklý vyhrávat. Emoce na sobě nenechá moc znát, mluví rozvážně a nad vyzněním svých slov přemýšlí.

Ze zbytku republiky postupně přicházejí zajímavé výsledky. V Brně nebývale uspělo uskupení Žít Brno. Vede ho aktivista Matěj Hollan, který své síly už několik let soustředí na zákaz hazardu, a je tak přirozeným soupeřem Valenty. V několika volebních obvodech se také rozhoduje o zákazu výherních automatů v obecních referendech.

Když přijde řeč na potírání sázkařství, Valenta zvážní a maximálně uvolněný už není. "Nebudu komentovat ostatní kandidáty. Ani nechci a nemám zájem. Je to rozhodnutí lidí, kteří tam volí a žijí," říká stručně.

Tajemný úsměv pro kritiky

Hazard je Valentovým cejchem, který mu pomohl k úspěchu, ale u řady lidí pošpinil jméno. "Je pro mě člověkem, který vydělává na neštěstí nespočtu rodin. Kandiduje, protože ho naštvalo, že mu stát chce regulovat hazard,“ kritizuje Valentu student Michal Staněk. "Nakonec usoudil, že bude jednodušší nechat se zvolit do Senátu lidmi, které si tady dlouhodobě kupuje pomocí dotací z jeho nadace," dodává.

I lidé, kteří pro Valentu nemají dobrého slova, uznávají jeho oblíbenost v regionu. U voličů zabodoval například projektem uherskohradišťské tržnice, na které by se prodávaly výhradně místní výrobky a potraviny. Navíc vlastnil místní oblíbený fotbalový klub 1. FC Slovácko. Vybudoval ho s otcem, po němž se teď jmenuje místní stadion. Klub ale před několika lety prodal. Letos se pak Valenta k fotbalu vrátil. Jeho firma Synot je hlavním sponzorem první fotbalové ligy.

Miliardář, který paradoxně žije hlavně v Monaku a nemohl v senátních volbách ani volit, je po víkendu překvapivě jednou nohou v Senátu. Sledování výsledků postupně střídá za schůzky se svým volebním týmem. Pravidelně odbíhá do druhého patra, kde se jeho lidé sešli. Pokud by Valenta uspěl i ve druhém kole, bude muset řešit i budoucnost holdingu Synot.

"Na vedení firmy se myslím nezmění vůbec nic. Senátoři se schází několikrát za měsíc. Je důležitá i práce poradců a odborníků. Já je mám a budu mít kolem sebe. Když člověk do Prahy přijede připravený, zvednutí ruky už moc času nezabere," zamýšlí se Valenta. Stále však upozorňuje, že ještě senátorem není. Říká, že své síly v následujícím týdnu upne k přesvědčování svých sympatizantů, aby přišli k volbám. Má na to ještě týden. Ve druhém kole se o víkendu utká s lidoveckým kandidátem Pavlem Botkem.

Pokud bude i podruhé úspěšný a stane se senátorem, ví, že se na jeho hlavu snese kritika kvůli střetu zájmů v hazardním podnikání. Toho se však nebojí. Tvrdí, že je na to zvyklý. "Dočkám se mediálního bombardování, ale na to jsem zvyklý. Já jsem svoje názory dávno řekl. Nepotřebuji je měnit," dodává sebejistě.

 

Právě se děje

Další zprávy