Praha - Několik stovek českých starostů se na konci října chystá demonstrovat v pražských ulicích. Nelíbí se jim, že vláda chce přidat peníze krajům, obcím a městům ale navíc nepošle nic.
"Z každého kraje chceme přivézt dvacet až třicet starostů. Pokud se nám nepodaří vládu přesvědčit o našich požadavcích, razantně vystoupíme," tvrdí europoslanec a šéf Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák.
"Nájezd" starostů se plánuje na konec října v souvislosti s projednávaným zákonem o rozpočtovém určení daní. Pokud projde vládní návrh, kraje dostanou od příštího roku 3,5 miliardy korun z vybraného DPH navíc.
Opozice už předložila dva pozměňovací návrhy, které mají obcím pomoct - poslankyně Věra Kovářová (TOP 09 a Starostové) chce, aby už příští rok dostaly dvě miliardy navíc. Poslanec Vladislav Vilímec z ODS zase navrhuje, aby do měst v roce 2017 přiteklo 3,5 miliardy navíc, v roce 2018 pak dokonce 6 miliard.
Podle šéfa rozpočtového výboru Václava Votavy z ČSSD zatím v koalici shoda v této otázce není. Mezi vládními poslanci je řada starostů, kteří by rádi svým obcím přilepšili a chtějí o tom s kolegy ještě jednat. "Byl bych všemi deseti pro. Ale bylo by potřeba přesvědčit ministra financí," uvedl sociálnědemokratický poslanec a starosta Náchoda Jan Birke.
Právě Andrej Babiš ale nechce o dalších výdajích ani slyšet. "Nemůžu to podpořit, protože by došlo ke snížení příjmu z DPH o cca 2 miliardy, tedy zvýšení deficitu, a hrozilo by vrácení rozpočtu Sněmovnou," komentoval to Babiš.
Na obce se dostane příště
Jeho daňový expert, poslanec Jan Volný, změny od příštího roku také odmítá, nevylučuje ale, že by si obce mohly polepšit v příštích letech. "Zvýšení příjmů by obcím velmi pomohlo. Budu podporovat, aby se v tomto směru podnikly kroky v následujícím období," uvedl Volný.
Máte rádi Aktuálně.cz?
Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!
Naposledy se DPH zvyšovalo v roce 2012. Oproti zvyklostem ale ani kraje ani obce nic navíc nedostaly - všechny nově vybrané peníze si nechal stát, aby měl z čeho zaplatit důchodovou reformu. Ta se nyní ruší, kompenzaci však dostanou jenom kraje. Vyšší rozpočty se hodí především sociální demokracii, která ovládá většinu krajů a v příštím roce bude místa hejtmanů obhajovat ve volbách.
Naposledy starostové vyšli do ulic v roce 2011, kdy protestovali proti premiérovi Petru Nečasovi. Dva roky po protestech začalo platit nové přerozdělení daní podle velikosti města, na kterém vydělaly hlavně menší obce.