Praha - Čerstvě zveřejněná data VZP odhalila nejen to, kde se platí za zdraví nejvíc, ale také kde jsou lidé nejvíc nemocní. Nebo si to o sobě myslí.
Statistika VZP počítá se "standardizovaným pojištěncem", a ruší tak vliv zdravotního stavu a stáří obyvatelstva v jednotlivých regionech. Přesto zcela průměrně zdraví občané spotřebují za návštěvy u lékaře či v nemocnici nejvíc v regionech, kde je víc nemocí.
"Někde jsou prostě zvyklí častěji chodit k lékařům," potvrzuje ředitel pro strategii VZP Pavel Vepřek rozdílné chování v jednotlivých krajích a okresech.
Tím se zřejmě vysvětluje, proč jsou častěji léčeni lidé na Ostravsku, Karlovarsku nebo Prachaticku. To může být také důvod, proč v posledních třech letech roste poptávka po zdravotní péči vedle Prahy nejrychleji na Karlovarsku, Ústecku a Liberecku.
Dále čtěte:
Zdrženliví při čerpání zdravotní péče jsou naopak lidé ze "zdravých" regionů na jihovýchodě republiky.
Návyk přehánět může pojišťovna odstranit osvětou. Pomoci mohou i poplatky u lékaře.
Nezávislý expert Petr Fiala však upozorňuje, že není jisté, jestli Češi zdravotní péči zneužívají i v nejvíc "hypochondrických" regionech.
"Srovnání s Evropskou unií pro nás není možné. U nás se sice vykazuje až patnáct návštěv u lékaře ročně, v Evropě ale nepočítají vyšetření kvůli práci či úřadům ani telefonické konzultace, také vydávají opakované recepty."
Cesta vede na pobočky
Vyšší výdaje v jednotlivých regionech mohou způsobit podle expertů VZP přechody k jiným pojišťovnám, které prý lákají mladé a zdravé lidí. Tento efekt může vysvětlovat, proč má VZP vysoké výdaje mezi pojištěnci na Ostravsku, kde platí léčení jen u 40 procent populace. Už ale nefunguje na Olomoucku, kde pod největší pojišťovnu patří jen polovina obyvatel, výdaje za ně však patří k nejnižším.
V ostatních krajích neklesá podíl pojištěnců VZP pod 60 procent.
Ředitel Vepřek předpokládá, že na příliš vysokých výdajích v jednotlivých regionech se mohou podepsat chyby ředitelů krajských nebo okresních poboček. "Z této obecné statistiky ale není možné usuzovat na nedostatky v jednotlivých pobočkách," upozorňuje.
Zvýšit výdaje mohou v jednotlivých regionech také kampaně farmaceutických firem mezi lékaři, kteří pak předepisují drahé léky. I v tom se jednotlivé okresy liší.