Krach voleb: Dalík a Tvrdík tajně řešili osud Topolánka

Sabina Slonková, Kateřina Eliášová
22. 9. 2009 0:00
Utajené jednání v den, kdy padly předčasné volby
Lobbisté Marek Dalík...
Lobbisté Marek Dalík... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Dva zarytí nepřátelé, jejichž šéfové si rovněž nemohou přijít na jméno, usedli v okamžiku volebního krachu za jeden stůl na utajeném jednání.

Marek Dalík a Jaroslav Tvrdík, důvěrníci předsedů nejsilnějších stran Paroubka a Topolánka, se setkali minulý týden v úterý. Tedy v den, kdy se sociální demokracie postarala o překvapivý obrat politické situace a stopla původně požadované předčasné volby.

...a Jaroslav Tvrdík se prý moc nemusí.
...a Jaroslav Tvrdík se prý moc nemusí. | Foto: Vojtěch Marek

Tvrdík s Dalíkem spolu podle zjištění Aktuálně.cz usedli za jeden stůl hodinu po poledni v italské restauraci La Vita è bella v centru Prahy. Hodinu před tím, než poslanci oproti původnímu scénáři neodhlasovali rozpuštění sněmovny a zavřeli tak cestu k předčasným volbám.

Proč to neobvyklé jednání? Podle informací Aktuálně.cz oba muži řešili mimo jiné to, zda by ČSSD blokovala případnou nominaci Mirka Topolánka na eurokomisaře.

"Ta debata se o tom vedla. Jenže pak se oba předsedové rozhádali v televizi a tím debata na toto téma prozatím skončila," popsal obsah schůzky vysoce důvěryhodný zdroj, který je o jednání informován.

Sešli, nesešli...

Oba hlavní aktéři se o utajeném jednání nechtějí moc bavit. Zatímco Tvrdík schůzku na přímý dotaz redakce potvrdil, Dalík ji popřel. I on ale v SMS zprávě připustil, že spolu oba poradci mluvili.

"Můžu potvrdit, že jsme se na žádost Marka Dalíka potkali. Schůzka měla politicko-diplomatický charakter," prohlásil poněkud tajemně volební manažer Lidového domu Tvrdík.

O čem spolu tedy dva muži, kteří se vzájemně podezřívají ze sledování, odposlouchávání a dalších politických podrazů, mluvili? Oba shodně tvrdí: o politické situaci.

"Ptal jsem se ho, co to dělají a proč. A žádná schůzka nebyla," napsal Dalík.

...jednali, nejednali

Tvrdík je sice o něco málo sdílnější, ale podstatné detaily si také nechává pro sebe. Schůzku charakterizuje jako výměnu vzkazů dvou partajních předsedů přes prostředníky.

"Týkalo se to aktuální politické situace. Marek Dalík považoval za nutné vyřídit přese mě Jiřímu Paroubkovi nějaké věci od Mirka Topolánka, nic víc. Nějaké vyřízení vzkazů. Já sám nemám potřebu se stýkat s Markem Dalíkem," prohlásil Jaroslav Tvrdík.

Na přímou otázku, zda řešili angažmá Mirka Topolánka v Bruselu, ani jeden z mužů neodpověděl. "O čem jsme diskutovali, vám říci nemůžu," uvedl Tvrdík.

Sám Mirek Topolánek od minulého týdne tvrdí, že do Bruselu zcela určitě namířeno nemá: "Varianta, o které se spekuluje, že bych šel do Bruselu, je vyloučená. Myslím si, že jestli si s tím někdo hraje, tak to dělá proto, aby mne poškodil."

 

Právě se děje

před 25 minutami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byl v březnu 2018 otráven bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy