Krach voleb: Dalík a Tvrdík tajně řešili osud Topolánka

Utajené jednání v den, kdy padly předčasné volby
Lobbisté Marek Dalík...
Lobbisté Marek Dalík... | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Dva zarytí nepřátelé, jejichž šéfové si rovněž nemohou přijít na jméno, usedli v okamžiku volebního krachu za jeden stůl na utajeném jednání.

Marek Dalík a Jaroslav Tvrdík, důvěrníci předsedů nejsilnějších stran Paroubka a Topolánka, se setkali minulý týden v úterý. Tedy v den, kdy se sociální demokracie postarala o překvapivý obrat politické situace a stopla původně požadované předčasné volby.

...a Jaroslav Tvrdík se prý moc nemusí.
...a Jaroslav Tvrdík se prý moc nemusí. | Foto: Vojtěch Marek

Tvrdík s Dalíkem spolu podle zjištění Aktuálně.cz usedli za jeden stůl hodinu po poledni v italské restauraci La Vita è bella v centru Prahy. Hodinu před tím, než poslanci oproti původnímu scénáři neodhlasovali rozpuštění sněmovny a zavřeli tak cestu k předčasným volbám.

Proč to neobvyklé jednání? Podle informací Aktuálně.cz oba muži řešili mimo jiné to, zda by ČSSD blokovala případnou nominaci Mirka Topolánka na eurokomisaře.

"Ta debata se o tom vedla. Jenže pak se oba předsedové rozhádali v televizi a tím debata na toto téma prozatím skončila," popsal obsah schůzky vysoce důvěryhodný zdroj, který je o jednání informován.

Sešli, nesešli...

Oba hlavní aktéři se o utajeném jednání nechtějí moc bavit. Zatímco Tvrdík schůzku na přímý dotaz redakce potvrdil, Dalík ji popřel. I on ale v SMS zprávě připustil, že spolu oba poradci mluvili.

"Můžu potvrdit, že jsme se na žádost Marka Dalíka potkali. Schůzka měla politicko-diplomatický charakter," prohlásil poněkud tajemně volební manažer Lidového domu Tvrdík.

O čem spolu tedy dva muži, kteří se vzájemně podezřívají ze sledování, odposlouchávání a dalších politických podrazů, mluvili? Oba shodně tvrdí: o politické situaci.

"Ptal jsem se ho, co to dělají a proč. A žádná schůzka nebyla," napsal Dalík.

...jednali, nejednali

Tvrdík je sice o něco málo sdílnější, ale podstatné detaily si také nechává pro sebe. Schůzku charakterizuje jako výměnu vzkazů dvou partajních předsedů přes prostředníky.

"Týkalo se to aktuální politické situace. Marek Dalík považoval za nutné vyřídit přese mě Jiřímu Paroubkovi nějaké věci od Mirka Topolánka, nic víc. Nějaké vyřízení vzkazů. Já sám nemám potřebu se stýkat s Markem Dalíkem," prohlásil Jaroslav Tvrdík.

Na přímou otázku, zda řešili angažmá Mirka Topolánka v Bruselu, ani jeden z mužů neodpověděl. "O čem jsme diskutovali, vám říci nemůžu," uvedl Tvrdík.

Sám Mirek Topolánek od minulého týdne tvrdí, že do Bruselu zcela určitě namířeno nemá: "Varianta, o které se spekuluje, že bych šel do Bruselu, je vyloučená. Myslím si, že jestli si s tím někdo hraje, tak to dělá proto, aby mne poškodil."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy