Politici otočili, tajné svědectví k mafii vyslechnou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 9. 2009 15:50
Slibují, že pozvou na utajené zasedání sněmovního výboru bývalého policistu Karla Tichého
Bývalý elitní detektiv, dnes důležitý svědek, chrání svou totožnost.
Bývalý elitní detektiv, dnes důležitý svědek, chrání svou totožnost. | Foto: Jan Langer

Praha - Bezprostředně poté, co se ukázalo, že volby budou až příští rok, poslanci otočili a chtějí předvolat někdejšího elitního detektiva Karla Tichého.

Ten už se rok marně snaží vystoupit ve sněmovně a na utajeném slyšení promluvit o vazbách politiků na zločineckou organizaci kolem zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

V obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz Tichý minulý týden s Mrázkem spojil například místopředsedu ODS Ivana Langera. O detailech veřejně mluvit nemohl, zbaven mlčenlivosti je pouze pro svědectví před poslanci.

"Když je teď jasné, že volby v dohledné době nebudou, změnila se i situace a pan Tichý by mohl vystoupit. Začnu pracovat na svolání výboru," potvrdil přeseda bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD).

Právě volby poslancům původně posloužily k tomu, aby Tichého svědectví zabránili. Před volbami prostě nestáli o další aféru.

"Teď na to není vhodná doba. Nerad bych, aby výpověď pana Tichého byla předmětem nějakých politických spekulací," tlumočil ještě minulý týden stanovisko vedení výboru Bublan.

Karel Tichý coby policejní důstojník zakládal spis Krakatice, který popisuje vazby Mrázkovy skupiny například na Ivana Langera, poslance Vlastimila Tlustého, někdejšího ministra financí Iva Svobodu či Zemanova důvěrníka Miroslava Šloufa.

Jen Tichý a jeho kolega Kopp, který také žádá o zbavení mlčenlivosti ale mohou říct, jestli politici pomáhali mafii vědomě či je Mrázek jen zneužil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy