Politici otočili, tajné svědectví k mafii vyslechnou

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
16. 9. 2009 15:50
Slibují, že pozvou na utajené zasedání sněmovního výboru bývalého policistu Karla Tichého
Bývalý elitní detektiv, dnes důležitý svědek, chrání svou totožnost.
Bývalý elitní detektiv, dnes důležitý svědek, chrání svou totožnost. | Foto: Jan Langer

Praha - Bezprostředně poté, co se ukázalo, že volby budou až příští rok, poslanci otočili a chtějí předvolat někdejšího elitního detektiva Karla Tichého.

Ten už se rok marně snaží vystoupit ve sněmovně a na utajeném slyšení promluvit o vazbách politiků na zločineckou organizaci kolem zavražděného bosse podsvětí Františka Mrázka.

V obsáhlém rozhovoru pro Aktuálně.cz Tichý minulý týden s Mrázkem spojil například místopředsedu ODS Ivana Langera. O detailech veřejně mluvit nemohl, zbaven mlčenlivosti je pouze pro svědectví před poslanci.

"Když je teď jasné, že volby v dohledné době nebudou, změnila se i situace a pan Tichý by mohl vystoupit. Začnu pracovat na svolání výboru," potvrdil přeseda bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD).

Právě volby poslancům původně posloužily k tomu, aby Tichého svědectví zabránili. Před volbami prostě nestáli o další aféru.

"Teď na to není vhodná doba. Nerad bych, aby výpověď pana Tichého byla předmětem nějakých politických spekulací," tlumočil ještě minulý týden stanovisko vedení výboru Bublan.

Karel Tichý coby policejní důstojník zakládal spis Krakatice, který popisuje vazby Mrázkovy skupiny například na Ivana Langera, poslance Vlastimila Tlustého, někdejšího ministra financí Iva Svobodu či Zemanova důvěrníka Miroslava Šloufa.

Jen Tichý a jeho kolega Kopp, který také žádá o zbavení mlčenlivosti ale mohou říct, jestli politici pomáhali mafii vědomě či je Mrázek jen zneužil.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Chorý se za Waregem trefil potřetí ve čtyřech zápasech

Fotbalista Tomáš Chorý vstřelil v belgické lize třetí gól v posledních čtyřech zápasech. V utkání 14. kola pomohl český útočník Waregemu k výhře 3:0 na hřišti Gentu, čtvrtečního soupeře Liberce v základní skupině Evropské ligy.

Chorý je s třemi brankami druhým nejlepším střelcem 14. týmu tabulky. Jeho moment přišel v 37. minutě, kdy zvýšil na 2:0. Utkání ale nedohrál, v 71. minutě byl střídán.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalisté podlehli Dánsku a potřetí za sebou neuspěli

Čeští basketbalisté podlehli v kvalifikaci mistrovství Evropy ve Vilniusu Dánsku 90:91 a připsali si třetí porážku za sebou. Dánové oplatili výběru trenéra Ronena Ginzburga únorovou prohru z Pardubic 71:75 a po úvodních dvou neúspěších zvítězili podruhé za sebou. Radovali se především díky výkonu Gabriela Lundberga, který nastřílel 38 bodů.

Nejlepší střelcem českého týmu byl s 24 body pivot Martin Peterka, který si připsal i osm doskoků a dvě asistence. Sekundu před koncem měl možnost dát vítězný koš, ale trojkový pokus neproměnil.

Zbývající zápasy kvalifikace o šampionát v roce 2022, na kterém mají čeští reprezentanti díky pořádání jedné ze skupin v Praze účast jistou, čekají Ginzburgův výběr v únoru proti Litvě a Belgii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy