Lidovci chtějí za eurokomisaře exministra Pavla Svobodu

Simona Holecová
22. 9. 2009 10:25
Lidovci chtějí, aby politici konečně začali jednat, kdo by vystřídal v Bruselu Vladimíra Špidlu
Pavel Svoboda na jednání vlády v lednu 2009
Pavel Svoboda na jednání vlády v lednu 2009 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Lidovci jako první oficiálně řekli jméno člověka, kterého by chtěli vyslat na nejvyšší post do Bruselu.

Přejí si, aby se českým eurokomisařem - tím, kdo vystřídá Vladimíra Špidlu - stal někdejší ministr a předseda Legislativní rady vlády Pavel Svoboda.

Oznámil to šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda. Z jeho projevu bylo patrné, že si uvědomuje, že lidovci svého člověka jen těžko protlačí. "Dospěli jsme k závěru, že se musí zahájit procedura, kdy strany přijdou se svými návrhy a budeme diskutovat. Nakonec přesvědčíme svými argumenty jeden druhého, kdo by byl nejlepší. Nebo rozhodne vláda sama. Ale už je, jak se říká, po dvanácté - předseda Evropské komise už byl zvolen a my bychom měli navrhnout českého kandidáta," řekl Cyril Svoboda.

Návrh ještě neposvětilo širší stranické grémium, bude se jím zabývat Celostátní výbor.

Cyril Svoboda připustil, že lidovci chtěli nejprve přijít se známější tváří: do Bruselu chtěli vyslat někdejšího prezidentského kandidáta, ekonoma Jana Švejnara.

"Jan Švejnar by určitě Českou republiku dobře reprezentoval... Ale nabídku na to, aby byl kandidátem jenom naší strany, nepřijal," řekl Cyril Svoboda. "Oproti tomu jsme přesvědčeni, že Pavel Svoboda by byl dobrým kandidátem a on kandidaturu vlastní strany přijal."

A jaké jsou šance Pavla Svobody, že jej čeští politici do týmu José Barrosa nominují? "Diskutovali jsme různá jména, ale ukazuje se, že širší shoda na nějakém jméně žádná není," řekl Svoboda.

Evropskou praxí nicméně je, že jednotlivé země do Bruselu nominují jen absolutní politické špičky. Většinou jde o bývalé ministerské předsedy. Stejně je to i u šéfa EK, Barroso byl premiérem Portugalska.

 

Právě se děje

Další zprávy