Praha - Z Česka mají zmizet kožešinové farmy, kde se chovají například lišky nebo norkové. Skupina dvaceti poslanců představila zákon, který příští týden předloží ve Sněmovně.
"Chovat a usmrcovat zvířata primárně za účelem získávání kožešin je v 21. století těžko přijatelné. Druhy jako norek americký nebo liška polární nelze úspěšně domestikovat," vysvětlil jeden z předkladatelů zákona, poslanec a předseda Výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD).
"Často jsme svědky debaty o velikosti klecí, nechceme zabředávat do diskusí, zda má být klec o pár centimetrů větší, či menší," doplňuje poslanec. Pokud tedy zákon úspěšně projde Sněmovnou i Senátem, má začít platit od příštího roku.
Pro podnikatele, kteří chovají zvířata výhradně pro zisk z kožešin, by to znamenalo, že do konce roku 2018 budou muset svůj byznys ukončit. Böhnish ale upozorňuje, že pokud firmy například investovaly do větších klecí a mají různé peněžní závazky, zákon počítá s tím, že jim stát vyplatí před ukončením činnosti jednorázovou kompenzaci. A doplňuje, že se zákon netýká například chovatelů králíků nebo nutrií, kde se kožešina využívá jako vedlejší produkt.
Za politiky, kteří předkládají zákon, stojí i europoslanec Jiří Pospíšil. "Už Lisabonská smlouva konstatuje, že zvířata jsou vnímající živé bytosti. A nakládání s nimi má tomu odpovídat," říká Pospíšil. Debata, která startuje na půdě Poslanecké sněmovny, podle něj probíhá i v jiných zemích. Ve Velké Británii například úplně zakázali kožešinové farmy už v roce 2000, v Rakousku o čtyři roky později. V Německu je zákon v běhu.
"Když jedna země zakáže chov kožešinové zvěře, přesouvá se do jiné. Proto chci s kolegy iniciovat písemnou deklaraci, která by vedla k tomu, že by o zákazu chovu a zabíjení kožešinových zvířat jednal Evropský parlament," doplňuje europoslanec, který k tomu nyní sbírá podpisy poslanců. Svůj podpis už připojil například předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
V Česku je dnes devět registrovaných kožešinových farem, kde je každoročně plynem nebo elektrickým proudem zabito asi 20 tisíc norků a lišek. Pro zákaz takových farem se v nedávném průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyslovilo 70 procent dotázaných lidí.