Téměř čtvrtina Čechů očkování odmítá. Nemají v něj důvěru a bojí se vedlejších účinků

Přenos skončil
Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění to na začátku června uvedlo 23 procent občanů. Postupně jich ubývá, v únoru vakcínu nechtělo 33 procent lidí, v dubnu 26 procent. Očkovat se naopak nechá 35 procent lidí, sedm procent váhá. Ostatní už v době průzkumu měli alespoň první dávku očkování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil

Přehled pátečních událostí:

 • Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 potvrzených případů koronaviru. Je to o 29 nakažených méně než minulý týden. Poprvé za tři týdny klesl nárůst nakažených ve všední den pod hranici dvou set.
 • Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění to na začátku června uvedlo 23 procent občanů. Podíl lidí, kteří očkování odmítají, se postupně změnšuje.
 • Proticovidová vakcína od americké firmy Moderna může být podle nového doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) podávána i dětem a mladým lidem ve věku od 12 do 17 let.
 • Na hromadných akcích nebo ve službách se již nejde prokázat pouze čestným prohlášením nebo potvrzením o testu ze zaměstnání. Toto pravidlo bylo vázáno na povinné testování ve firmách, které skončilo začátkem července. Při kontrolách již platí pouze odborně provedené testy.
 • Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí - Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie.
22:54

Slovenský parlament se na dnešní mimořádné schůzi nedostal k hlasování o novele zákona, která má zajistit výhody již očkovaným proti covidu-19. K projednávání se poslanci sejdou také sobotu, uvedl server Aktuality.sk. Podle něj vládní koalice ztratila pro návrh většinu poté, co se strana Jsme rodina po protestech veřejnosti rozhodla normu nepodpořit.

21:35

Ministr Kikilias dnes rovněž řekl, že lékařům zvýší platbu za každé podání vakcíny v ordinaci ze tří na 20 eur a za aplikaci vakcíny lidem upoutaným doma na lůžko dá 50 eur.

21:30

Řecká vláda přišla s dalším nápadem, jak naočkovat více lidí proti covidu-19. Lékařům a lékárníkům, kteří přesvědčí někoho k očkování, zaplatí za každého zaregistrovaného deset eur (256 Kč). Podle deníku Kathimerini to dnes řekl v televizi řecký ministr zdravotnictví Vassilis Kikilias.

V Řecku stejně jako jinde v Evropě rostou počty nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v souvislosti se šířením nakažlivější varianty delta. Za poslední den se v téměř jedenáctimilionovém Řecku potvrdilo 2854 nových případů nákazy, začátkem týdne to bylo i 3565, což je údaj blízký vrcholu epidemie v zemi, který Řecko zažilo letos v dubnu.

19:24

Izraelské zdravotnické úřady registrují pokles účinnosti vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která je hlavní používanou vakcínou v Izraeli. Ochrana proti nakažení koronavirem je nyní 37 procent. Ochrana ale zůstává relativně vysoká proti závažnému průběhu onemocnění covidem-19 a také proti hospitalizaci.

18:34

Francouzské Národní shromáždění v pátek schválilo návrh zákona, který mimo jiné upravuje podmínky zavedení kontroverzních zdravotních pasů nebo povinné očkování proti covidu-19 veškerého zdravotnického personálu. Schvalování právní normy, která nyní míří do Senátu, předcházela dlouhá a prudká debata.

18:01

Také Německo, podobně jako to učinila Česká republika, nově považuje Španělsko a Nizozemsko za vysoce rizikové oblasti kvůli vysokému počtu nakažených covidem-19. Oznámil to Institut Roberta Kocha. Mimo jiné to bude od příštího úterý znamenat, že turisté vracející se z těchto zemí musí po návratu strávit nejméně pět dní v karanténě, pokud nejsou plně očkovaní nebo vyléčení. Německý svaz cestovního ruchu podle listu Die Welt kritizoval, že rozhodnutí zhatí uprostřed prázdninového období mnoha cestujícím a zejména mnoha rodinám s dětmi plány na dovolenou.

16:57

Chorvatsko se rozhodlo prodloužit z 210 na 270 dnů platnost potvrzení o vakcinaci či o prodělání nemoci covid-19. Přijet tak do země mohou bez problémů i lidé, kteří podstoupili úplné očkování nebo se uzdravili z covidu už v lednu. Změnu v zemi hojně navštěvované českými turisty dnes oznámil na twitteru i šéf české diplomacie Jakub Kulhánek. "Dobrá zpráva pro naše turisty mířící do Chorvatska. I díky naší iniciativě Chorvaté prodloužili dobu platnosti očkování ze sedmi na devět měsíců po druhé dávce. Češi naočkovaní mezi prvními na začátku roku tak budou moci nadále cestovat do Chorvatska s očkovacím certifikátem," napsal ministr.

Kvůli nárůstu počtu nakažených na jadranském pobřeží Chorvatsko na druhé straně zpřísnilo některá protiepidemická opatření v nejvíce postižených župách této oblasti země. Ministr vnitra Davor Božinović - jenž rovněž stojí v čele úřadu civilní ochrany, který rozhoduje o opatřeních proti šíření koronaviru - mimo jiné sdělil, že se zavádí zákaz akcí, při nichž je na jednom místě přítomno více než 50 osob nemajících "covidové" potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci. I s tímto potvrzením se však může sejít nejvýše tisíc lidí.

16:38

Medička a anesteziolog odpovídali čtenářům Aktuálně.cz na otázky ohledně covidu-19. Nejčastěji čelili dotazům souvisejícím s pochybami o očkování:

16:11

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se pokusí vyvolat mimořádnou schůzi sněmovny kvůli postoji ministerstva zdravotnictví ohledně protilátek po prodělání nemoci covid-19. Sdělila to mluvčí SPD Barbora Šťastná. Ministerstvo ve čtvrtek uvedlo, že na uznávání hodnoty protilátek není shoda mezi odborníky, takže ho nezařadí mezi kritéria prokazování bezinfekčnosti.

15:45

Proticovidová vakcína od americké firmy Moderna může být podle nového doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) podávána i dětem a mladým lidem ve věku od 12 do 17 let. Experti EMA dnes v Amsterodamu vyhodnotili data z příslušných studií jako příznivá a otevřeli cestu ke schválení vakcíny pro tuto věkovou skupinu. Potvrdit to ještě musí Evropská komise, což je ale pokládáno za formalitu.

15:14

Téměř čtvrtina Čechů se nenechá očkovat proti covidu. V průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění to na začátku června uvedlo 23 procent občanů. Postupně jich ubývá, v únoru vakcínu nechtělo 33 procent lidí, v dubnu 26 procent. Očkovat se naopak nechá 35 procent lidí, sedm procent váhá. Ostatní už v době průzkumu měli alespoň první dávku očkování. Podle dvou třetin občanů by antigenní testování mělo být i nadále pro všechny hrazeno každé tři dny.

Lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, jako nejčastější důvod uváděli nedůvěru k očkování jako takovému. Dalším důvodem je to, že vakcína podle nich byla vyvinuta příliš rychle a není tak dostatečně otestovaná. Mají také obavy z vedlejších účinků očkování nebo dlouhodobých následků. Rozhodně se nenechá očkovat desetina lidí, 13 procent uvedlo, že se spíše nenechá.

14:41

Vědci z německé univerzity ve Würzburgu a její univerzitní kliniky došli k závěru, že rychlé antigenní testy odhalí koronavirovou nákazu jen v necelých 43 procentech případů. Informoval o tom dnes server Business Insider. Vědci přitom analyzovali přes 5000 výsledků testů u lidí, kteří si nechali provést jak antigenní, tak PCR test.

14:26

První očkovací centrum v Ústeckém kraji, kam se nebudou muset lidé předem registrovat, se otevře v úterý v Ústí nad Labem v obchodním domě Forum v centru města. Společnost Krajská zdravotní, která má provoz očkovacích míst na starost, to dnes uvedla v tiskové zprávě.

14:22

Od středy spouští Jihočeský kraj očkování bez registrace v očkovacím centru na Výstavišti České Budějovice. Očkovat se bude vakcínou Janssen od společnosti Johnson&Johnson. 

13:43

Praha se rozhodla naočkovat lidi bez domova a drogově závislé, kterým pomáhá nezisková organizace Drop In. V prvním kole dostalo jednodávkovou vakcínu Janssen 106 zájemců. Podívejte se, jak očkování na dvou místech probíhalo:

13:19

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí - Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V tiskové zprávě o tom v pátek informovalo ministerstvo zdravotnictví, jehož informace se týkají příjezdů z daných zemí.

12:51

Lidé ve Středočeském kraji se budou očkovat proti kononaviru bez registrace ve čtyřech městech. Možné to bude v předem ohlášených termínech v očkovacích místech v Kolíně, Kutné Hoře, Nymburce a Rakovníku, informovala mluvčí hejtmanství Martina Kemrová.

12:47

Slovenská policie použila slzný plyn poté, co se demonstranti z řad odpůrců očkování proti covidu-19 pokusili vtrhnout do sídla parlamentu:

12:18

Od soboty budou zdravotníci v očkovacím místě bez registrace v obchodním centru Nový Smíchov podávat vakcíny společnosti Moderna i Pfizer/BioNTech.

12:18

Chorvatsko prodloužilo dobu uznání očkování ze sedmi na devět měsíců po druhé dávce, píše ministr zahraničí Jakub Kulhánek.

12:06

Na Vysočině se mohou lidé nechat očkovat proti covidu-19 bez registrace poprvé příští týden v úterý ve velkém očkovacím centru v Jihlavě - Hruškových Dvorech. Očkovaní budou jednorázovou vakcínou Johnson & Johnson (Janssen). Očkovat bez registrace se v Jihlavě bude ve vyhrazených hodinách i ve čtvrtek a o víkendu. Vedení kraje s týmem centra pak tento zkušební režim vyhodnotí a termíny upraví, aby odpovídaly skutečnému zájmu. V tiskové zprávě to v pátek uvedl hejtman kraje Vítězslav Schrek (ODS a STO).

11:53

Ministerstvo zdravotnictví upozorňuje, že na hromadných akcích nebo ve službách se již nejde prokázat pouze čestným prohlášením nebo potvrzením o testu v zaměstnání. Toto pravidlo bylo vázáno na povinné testování ve firmách, které skončilo prvního července. Při kontrolách již jsou uznávány pouze odborně provedené testy.

"Možnost prokázat se pro vstup do některých vnitřních a venkovních prostor nebo pro účast na hromadných akcích čestným prohlášením nebo potvrzením od zaměstnavatele bylo vázáno k povinnému testování zaměstnanců stanoveného jiným mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví - nicméně dané mimořádné opatření k testování zaměstnanců bylo zrušeno. Proto byla zrušena také možnost prokazovat se potvrzením od zaměstnavatele či čestným prohlášením," píše ministerstvo s tím, že z budoucích úprav nařízení bude toto pravidlo pro svou nadbytečnost vyňato.

11:00

V Moravskoslezském kraji bylo za uplynulý týden na covid-19 pozitivně testováno 95 lidí. V předchozím týdnu jich bylo o 16 více, tedy 111 lidí.

10:51

V Ústeckém kraji přibylo podle ministerstva zdravotnictví za uplynulých sedm dní 52 nákaz koronavirem, tedy stejně jako minulý týden.

10:39

Nový Zéland nejméně na osm týdnů zcela pozastaví takzvanou cestovní bublinu s Austrálií, která od dubna umožňovala cestovat mezi oběma zeměmi bez povinnosti nastoupit karanténu. Podle agentury AP je důvodem pro toto rozhodnutí zvětšující se ohnisko covidu-19 v australském Sydney.

10:00

Epidemie covidu v Libereckém kraji stagnuje. Od konce června týdně přibývá kolem 40 případů, za poslední to bylo 41. Plně očkováno je 40 procent lidí.

09:55

Na Vysočině se v posledním týdnu covidem-19 nakazilo 33 lidí, nejvíc na Havlíčkobrodsku. Nikdo nezemřel. O týden dřív přibylo v kraji 59 nakažených.

09:54

Epidemie koronaviru v Královéhradeckém kraji v posledních týdnech stagnuje. Za sedm dní přibylo 34 nákaz, za stejnou dobu o týden dříve 40, předtím 28.

09:52

Na očkování bez registrace čekalo před otevřením očkovacího místa v Plzni 20 lidí, pak chodili průběžně. Bez registrace v kraji dnes očkuje devět míst.

09:41

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 260 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 34 nových případů méně.

09:32

V Olomouckém kraji za týden přibylo 39 nákaz, v mezitýdenním srovnání jde o nárůst o 9 případů. Aplikováno bylo už přes půl milionu vakcín.

08:51 Ilustrační foto.

V Praze za posledních 7 dní přibylo 504 případů covidu, o 50 méně než předchozí týden. Na každých 100 000 obyvatel bylo za týden 38 nově nakažených.

08:36

Za poslední týden přibylo podle hygieniků v Jihočeském kraji 56 případů koronaviru. Je to o dva nakažené víc než za stejné období o týden dříve.

08:32

Ve čtvrtek přibylo v Česku 197 potvrzených případů koronaviru. Je to o 29 nakažených méně než minulý týden. Zároveň poprvé za tři týdny klesl nárůst nakažených ve všední den pod hranici dvou set. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo na 0,93. Je nejnižší od konce června. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání klesají počty nově nakažených pět dní po sobě. V uplynulých sedmi dnech připadá v Česku na 100 000 obyvatel přibližně 14 případů covidu. Takzvané incidenční číslo se snižuje šestým dnem. Reprodukční číslo je pak pět dní nižší než jedna, což je hranice pro zpomalování epidemie.

08:09

V Německu se nově prokázalo 2089 případů koronaviru, informovala agentura DPA s odvoláním na Institut Roberta Kocha. Jde o mírný nárůst oproti předchozímu dni, kdy země registrovala 1890 nových koronavirových infekcí, a výraznější oproti minulému pátku, kdy úřady ohlásily 1456 nakažených. Za posledních 24 hodin zemřelo 34 pacientů s covidem a ve čtvrtek úřady informovaly o 42 mrtvých.

V Německu dál roste klíčový epidemický ukazatel, který uvádí počet nových případů v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 000 obyvatel. Zatímco ve čtvrtek byla takzvaná sedmidenní incidence na hodnotě 12,2, dnes se zvýšila na 13,2. Ukazatel byl naposledy nejnižší 6. července, kdy činil 4,9.

07:59

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává nejhorší situace ze zemí Evropské unie na Kypru (1484 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem to bylo 1068 případů). Druhou nejpostiženější zemí je nyní Nizozemsko (670 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem čtvrté s 304), následuje Španělsko (624 případů, před týdnem 377 případů a druhé místo).

V České republice, která byla nejhorší od počátku února do poloviny března, počty případů mírně rostou, s 27 případy je ovšem až na 21. místě (před týdnem byla s 24 případy osmnáctá). 

Srovnání zemí EU podle počtu nákazy covidem a úmrtí s touto nemocí za 14 dní (období od 5. do 18. července; řazeno podle počtu nakažených):

ZeměPočet nakažených za 14 dní na 100.000 obyvatelPočet úmrtí za 14 dní na milion obyvatel
Kypr1483,556,76
Nizozemsko670,401,21
Španělsko624,043,91
Portugalsko407,639,52
Malta379,350,00
Řecko292,4610,54
Lucembursko275,993,19
Irsko204,943,63
Dánsko193,890,86
Belgie146,971,82
Francie121,104,62
Finsko66,840,90
Estonsko50,790,75
Itálie40,483,66
Slovinsko38,603,34
Litva34,503,22
Chorvatsko33,695,17
Švédsko32,590,19
Rakousko30,793,26
Lotyšsko27,687,86
ČR27,530,19
Německo16,963,99
Bulharsko13,1212,95
Slovensko10,592,57
Maďarsko6,162,15
Rumunsko3,6214,54
Polsko3,123,42
21:29

Německá vláda chce nasadit šlágr německého zpěváka jihoafrického původu Howarda Carpendalea do kampaně na podporu očkování proti covidu-19. Přetvořená verze písně Hello again podkresluje spot, který bude k vidění v televizích a na streamingových službách od pátku a který má přesvědčit co nejvíce lidí, aby se nechali očkovat. Oznámilo to dnes německé ministerstvo zdravotnictví.

21:07

Italská vláda schválila nová koronavirová opatření, která mimo jiné zahrnují vstup do vnitřních prostor restaurací, kin či sportovišť pouze s covidovým pasem. Nový dekret, který má platit od 5. srpna a ještě ho musí schválit parlament, rovněž předpokládá další prodloužení nouzového stavu v zemi vyhlášeného kvůli pandemii. Ten platí v Itálii od loňského ledna po několika prodlouženích zatím do konce července. Nově by měl být prodloužen do konce roku. Informovala o tom televize Rai.

20:34

Nakažlivější koronavirová mutace delta má až tisíckrát větší virovou zátěž, tedy množství viru v organismu infikovaného, než původní varianta koronaviru, která v roce 2020 odstartovala celosvětovou pandemii. Vyplývá to ze studie publikované na odborném diskuzním serveru Virological.org.

Její autoři uvádějí, že lidé, kteří se deltou nakazí, jsou pro své okolí nejspíš infekční dříve než nakažení původní variantou koronaviru. V průměru trvá přibližně čtyři dny, než mutace delta dosáhne v lidském organismu detekovatelné hladiny, ve srovnání se šesti dny u původní varianty koronaviru, napsal na svém webu americký veřejnoprávní rozhlas NPR.

Vědci ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí v čínské provincii Kuang-čou uvedli, že mutace delta se šíří dýchacími cestami rychleji a v daleko větším množství než původní varianta. V průměru je virová dávka delty asi tisíckrát větší, což podle autorů studie vysvětluje, proč je dosud nejnakažlivější variantou koronaviru. Množství viru v těle podle odborníků obvykle určuje, jak moc je dotyčný nakažlivý.

19:44

Počet obyvatel Evropské unie s ukončeným očkováním proti covidu-19 dosáhl 200 milionů. Podle agentury AFP to ve čtvrtek oznámila mluvčí Evropské komise Dana Spinantová. Dodala, že plně naočkovaná je více než polovina dospělých obyvatel unie.

"Ke dnešku bylo v Evropské unii plně naočkováno 200 milionů lidí," řekla Spinantová na tiskové konferenci. V EU se může očkovat dvoudávkovými vakcínami od firem Pfizer, Moderna a AstraZeneca a preparátem společnosti Johnson & Johnson podávaným v jediné dávce, přičemž AFP s odvoláním na oficiální data uvádí, že od počátku vakcinační kampaně se v bloku aplikovalo něco přes 440 milionů dávek.

18:44

Silniční cyklista Michal Schlegel je čtvrtým českým sportovcem, který měl na olympijských hrách v Tokiu pozitivní test na koronavirus. Již dříve odhalily testy pozitivní nález u plážových volejbalistů Ondřeje Perušiče a Markéty Nausch Slukové a stolního tenisty Pavla Širučka. Všichni přiletěli do Japonska leteckým speciálem. První neprošel testem na covid-19 hned po sobotním příletu speciálu z pražských Kbel jeden z lékařů výpravy Vlastimil Voráček. Informaci zveřejnil Český olympijský výbor.

18:35

Teplický soudce Miroslav Čapek čelí kárnému řízení kvůli účasti na lednové nelegální oslavě v teplickém hotelu podnikatele Petra Bendy. Uvedl to ve čtvrtek Český rozhlas - Radiožurnál na základě vyjádření předsedy Okresního soudu v Teplicích Jana Tichého. Čapek účast na oslavě popírá.

Narozeninová oslava někdejšího vlivného politika ČSSD Bendy v teplickém hotelu Prince de Ligne se konala za účasti desítek lidí v době, kdy byly kvůli šíření nemoci covid-19 uzavřeny hotely a byly omezeny hromadné akce. Někteří účastníci akce již dostali pokuty za porušení protiepidemických opatření.

18:12

Velkokapacitní očkovací centrum na výstavišti v Brně nabídne od pondělí možnost nechat se očkovat proti nemoci covid-19 i neregistrovaným lidem. K dispozici pro ně bude několik stovek vakcín denně. Stačí mít kartičku pojišťovny a očkovací průkaz, uvedl na webu nemocnice její ředitel Jaroslav Štěrba. Na výstavišti se očkuje po předchozí registraci, to i nadále zůstane.

18:02

Pro vydání evropského certifikátu jsou potřeba dokumenty, které však někteří očkovaní Češi v zahraničí nedostali. Jezdí proto do Německa, kde je proces vydání certifikátu jednodušší: 

17:19

Lékař Vlastimil Voráček letěl do Tokia nenaočkovaný a jako první z české výpravy měl pozitivní test na koronavirus. Postupně se nákaza prokázala u dalších čtyř členů výpravy, kteří s ním letěli do Japonska vládním speciálem. Nakažení sportovci tak na olympiádě vůbec nebudou moci soutěžit.

17:11 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Okolnosti nákazy některých členů české olympijské výpravy v Tokiu prošetří podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) hygienici. Vojtěch na Twitteru rovněž uvedl, že je smutný z toho, že na tak zásadní akci se sportovci cestoval neočkovaný lékař.

16:19

V Japonsku se používají PCR testy na covid-19 od totožných výrobců jako v EU. Je prakticky vyloučeno, aby laboratoře v ČR, které mají povolení PCR testy provádět, používaly méně citlivé testy. Uvedla to ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková. Poté, co pět účastníků české olympijské výpravy mělo v Japonsku pozitivní testy na covid-19, se objevila informace, že za pozitivním výsledkem může být vyšší citlivost japonských testů.

15:57

Kvůli nárůstu počtu nakažených na pobřeží Chorvatsko zpřísňuje koronavirová opatření. Turistům z Británie, Kypru a Ruska nově uloží povinnost předkládat při vstupu do země negativní test na koronavirus. Restrikce začnou platit v pondělí, uvedla dnes agentura Hina.

Nová omezení týkající se shromažďování lidí budou platit pouze na jaderském pobřeží, které se už před několika dny ocitlo v oranžové barvě na mapě Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

14:55

Přehled hlavních čtvrtečních událostí:

 • Ve středu v Česku testy potvrdily 235 případů koronaviru, o 25 méně než o týden dřív. Počty nových nakažených jsou v mezitýdenním srovnání nižší čtvrtý den po sobě.
 • Od počátku týdne zpomalilo očkování proti nemoci covid-19, denní počty dávek jsou nižší než o týden dřív. Ve středu jich zdravotníci rozdali 80 420, před týdnem to bylo téměř 95 000 vakcín.
 • Očkování proti koronaviru nebude za současné vlády povinné. Při návštěvě náchodské nemocnice v Královéhradeckém kraji to ve čtvrtek prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Stejný názor má ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
 • Otevírají se další očkovací centra bez registrace, nově budou bez objednání očkovat ve Fakultní nemocnici na Bulovce, Janáčkově divadle v Brně nebo v náchodské nemocnici.
 • Voliči, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si budou moci vybrat poslance v říjnových volbách, schválil to Senát. Hlasy vhodí do přenosné schránky nebo přijedou autem k volebnímu sanovišti.
14:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Zavést povinné očkování je poměrně významný krok, pravděpodobně by kvůli tomu musel být změněn i zákon o veřejném zdraví. Jestli se někdy dostaneme s očkováním proti covidu k té povinnosti, samozřejmě možné to je v budoucnu, ale nemyslím si, že je to otázka současné doby. Tato otázka nyní na stole není," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

14:35

Bez předchozí registrace se lidé mohou nechat nově naočkovat proti nemoci covid-19 také v pražské Fakultní nemocnici Bulovka. Nemocnice tuto možnost nabízí ode dneška do neděle a na každý den vyčlenila pro očkovací centrum ve svém areálu 100 volných míst. Zároveň rozšířila možnost nechat se naočkovat proti koronaviru pro samoplátce starší 18 let v očkovacím místě, které od minulého týdne provozuje na pražském hlavním nádraží. Nemocnice to uvedla na twitteru.

14:13 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Očkování proti koronaviru nebude za současné vlády povinné. Při návštěvě náchodské nemocnice v Královéhradeckém kraji to ve čtvrtek prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Stejný názor má ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sněmovní volby v ČR budou v říjnu.

"Za této vlády nebude nikdy žádné povinné očkování, ani zdravotníků, aby to bylo jasné. To je debata, nechť si ji příští vláda vede, ale já to tak nevidím, zkrátka není důvod. Jdeme metodou přesvědčování," řekl Babiš. Podle něj je nutné co nejvíce zpřístupnit očkování veřejnosti, odstranit bariéry a vyslat do terénu mobilní očkovací týmy.

13:48

Od počátku týdne zpomalilo očkování proti nemoci covid-19, denní počty dávek jsou nižší než o týden dřív. Ve středu jich zdravotníci rozdali 80 420, před týdnem to bylo téměř 95 000 vakcín. Dosud lidé dostali 9,78 milionu dávek, většina vakcín je dvoudávková.

13:44

V pondělí 26. července začne v náchodské krajské nemocnici fungovat očkovací místo bez předchozí registrace. Novinářům to ve čtvrtek řekl při návštěvě Královéhradeckého kraje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj je cílem vlády očkování lidem více zpřístupnit.

12:41

Letos v květnu svět vyděsily záběry hromad lidských těl spalovaných na otevřených hranicích během vrcholící pandemie v Indii. Ale v posledních dvou týdnech jsou to Indonésie, Malajsie a Barma, které překonaly indické rekordní počty obětí v poměru k počtu obyvatel, zatímco nová vlna koronaviru poháněná nakažlivější variantou delta zesiluje tlak na tuto oblast. K jejímu šíření přispívá i únava či existenciální potřeby lidí, kteří přestávají dodržovat preventivní opatření proti šíření covidu-19, stejně jako nízká proočkovanost v této části světa.

12:41

V Barmě lidé čekají celé hodiny ve frontách na kyslík a těžce nemocní umírají doma, protože se bojí jít do špatně vybavených nemocnic, které nemají dostatek lůžek ani personálu. Zpravodajský server CNN s odvoláním na lékaře a dobrovolníky napsal, že armáda používá pandemii jako zbraň proti lidem.

Barmská armáda podle CNN omezila prodej kriticky nezbytného kyslíku veřejnosti a odmítá přijímat nakažené pacienty do armádních nemocnic. Covid-19 se rozšířil také do věznic včetně hlavní rangúnské věznice Insein, kde jsou lidé zadržení za protesty proti vojenskému převratu.

12:39

Malajsijské ministerstvo zdravotnictví ve středu ohlásilo 199 nových obětí, což je nejvyšší počet za jediný den od začátku pandemie. Přibylo také téměř 12 000 nakažených a celkový počet případů nákazy v této zemi s 32 miliony obyvatel se blíží k miliónu; od 13. července denní nárůst nových případů neklesl pod 10 000.

12:39

V Indonésii, která má 170 milionů obyvatel, denně přibývá více než 50 000 nově nakažených a za posledních 24 hodin úřady ohlásily rekordních 1449 mrtvých. Křehký zdravotní systém země je zoufale přetížený. Navíc se tu provádí relativně málo testů, a proto odborníci předpokládají, že skutečné počty nakažených jsou vyšší. Indonésie přeměnila prakticky celou svou produkci kyslíku jen na lékařské využití, aby splnila poptávku pacientů s covidem-19, kteří mají problém s dýcháním. 

12:01

Německá kancléřka Angela Merkelová s ohledem na současné rostoucí počty nových případů koronaviru vyzvala občany, aby se nechali očkovat. Všichni chceme návrat k normalitě, řekla v Berlíně na své tiskové konferenci k domácí i zahraniční politice. Lidé by podle ní měli svým působením na ostatní přispět k vyšší proočkovanosti obyvatelstva.

"Čím více bude naočkovaných, tím svobodnější budeme," řekla kancléřka s tím, že lidé by měli přesvědčovat o přednostech vakcinace své soukromé i pracovní okolí. "Každá vakcína se počítá. Každá vakcína je malým krokem k návratu k normalitě pro všechny," dodala.

Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, se za posledních 12 dní v Německu zdvojnásobila. Tento "exponenciální" růst je podle Merkelové znepokojivý.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
11:41

V Janáčkově divadle v Brně se mohou dát ode dneška očkovat proti covidu lidé bez registrace. Divadelní očkovací centrum nese název Bohéma.

10:19

Austrálie zažívá neustálý nárůst počtu nakažených koronavirem. Navzdory tomu, že je více než polovina z 25 miliónů australských obyvatel už několik týdnů pod přísnou uzávěrou, nedaří se zemi dostat pod kontrolu šíření nakažlivější varianty delta. Australský premiér Scott Morrison se dnes omluvil za pomalé očkování proti covidu-19.

10:18

Čína dnes odmítla plán Světové zdravotnické organizace (WHO) na druhou fázi vyšetřování původu koronaviru. Peking rozhořčilo, že plán obsahuje i hypotézu, podle níž mohl virus SARS-CoV-2 uniknout z čínské laboratoře. Informovaly o tom tiskové agentury.

WHO tento měsíc navrhla druhou fázi studie původu koronaviru v Číně, zahrnující audity laboratoří a tržiště ve městě Wu-chan. Vyzvala přitom čínské úřady k otevřenosti.

11:05

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a místopředseda Filip Šuman začali vyšetřovat události ve speciálu, kterým v pátek odletěli do Tokia Češi, u nichž se objevil koronavirus. Zatím se jedná o čtyři případy, počínaje lékařem Vlastimilem Voráčkem. Premiér Andrej Babiš považuje za skandální, že na OH do Tokia letěl s českou výpravou doktor neočkovaný proti covidu-19.

 

10:17

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 1890 případů koronavirové nákazy. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI), který před týdnem ohlásil 1642 infikovaných. Počty nových výskytů nákazy rostou již více než dva týdny.

09:08

Ve středu v Česku testy potvrdily 235 případů koronaviru, o 25 méně než o týden dřív. Počty nových nakažených jsou v mezitýdenním srovnání nižší čtvrtý den po sobě. Stejně tak už čtyři dny se reprodukční číslo drží těsně pod hodnotou jedna, což znamená zpomalování epidemie. Výrazně se nezměnilo ani incidenční číslo, počet nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden zůstává nižší než 15. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:30

Šéf WHO také připomněl, že covid-19 stále působí značné ztráty na životech.

07:16

Voliči, kteří budou na podzim v karanténě kvůli koronaviru, si budou moci vybrat poslance v říjnových volbách. Hlasovat budou podobně jako při loňských krajských a senátních volbách například do přenosné schránky nebo z auta na volebních stanovištích. Senát tuto úpravu podle očekávání schválil beze změn ve středu na závěr jednacího dne. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

06:56

Jižní Korea a Thajsko dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky infekcí koronavirem od začátku pandemie. Soul informoval o 1842 infikovaných lidech za poslední den a Bangkok ohlásil 13 655 prokázaných případů koronaviru za uplynulých 24 hodin, informovala agentura Reuters. Příčinou rychlejšího šíření viru v obou zemích je nakažlivější varianta delta, která se poprvé objevila v Indii.

Koronavirus v jihokorejské metropoli Soulu, snímek z července 2021
Koronavirus v jihokorejské metropoli Soulu, snímek z července 2021 | Foto: Reuters
06:30

Policie v Peru oznámila, že rozbila údajný zločinecký gang, jenž si účtoval až 21 000 amerických dolarů (zhruba 457 000 korun) za lůžko pro vážně nemocné pacienty s covidem-19 ve státní nemocnici v Limě. Bezpečnostní složky zatkly devět lidí včetně pracovníků zdravotnického zařízení, informovala agentura Reuters.

06:17

Americký prezident Joe Biden přesvědčoval skeptické nebo váhající Američany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. V diskusním pořadu televize CNN mimo jiné uvedl, že většina nakažených, kteří v nedávné době s touto nemocí ve Spojených státech zemřeli, nebyli vakcinováni.

20:48

Pobřeží Jaderského moře na konci minulého týdne přišlo o zelený, tedy z pohledu šíření koronaviru nejbezpečnější status, chorvatští hoteliéři a provozovatelé restaurací mají obavy z osudu letošní sezóny: 

20:34

Policie v Aténách ve středu použila slzný plyn a vodní děla proti demonstrantům, kteří před řeckým parlamentem protestovali proti covidovému očkování. Informovala o tom tisková agentura DPA s odvoláním na místní televizi Skai. Podle ní použila policie vodní děla proto, že řada demonstrantů se dostala velmi blízko parlamentu. Ten začal projednávat vládní návrh zákona o povinném očkování pro zdravotníky a zaměstnance pečovatelských domů.

Na aténské demonstraci se podle DPA sešly asi 3000 lidí, z nichž někteří, podobně jako minulou středu, drželi dřevěné kříže či náboženské obrázky. Jiní mávali řeckými vlajkami. Na dva tisíce lidí dnes proti povinnému očkování demonstrovalo v Soluni, druhém největším řeckém městě.

20:27

Ve Zlínském kraji dostalo během dne bez předchozí registrace očkování 137 lidí, sdělila mluvčí hejtmanství Soňa Ličková. Služba byla ode dneška v regionu k dispozici na třech místech, ve zlínské PSG aréně, ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a ve zdravotnickém zařízení Medical Plus v Uherském Hradišti.

20:03

Protesty na slovenských hranicích s Českem skončily před 19:00. Rozsáhlé kolony se podle slovenských médií vytvořily na dálnici D2 z Bratislavy směrem do Maďarska, i tam už se ale protestující rozešli.

Asi 50 protestujících zablokovalo přechod Čunovo-Rajka, kde vytvořili lidský řetěz a skandovali hesla jako "hanba" a "testovat se nedáme". Policie upozorňovala řidiče, aby se oblasti vyhnuli a využili jiné přechody, po sedmé hodině večer již nicméně hlásila konec blokády.

19:33

Šéf thajského národního očkovacího institutu se ve středu veřejně omluvil za pomalou a nedostatečnou distribuci vakcíny proti nemoci covid-19. Zároveň slíbil, že se jeho země přidá k mezinárodnímu programu pro sdílení vakcín COVAX. První dávky z programu by do země měly dorazit v prvním čtvrtletí příštího roku, informovala agentura AP.

Thajsko v posledních dnech prakticky denně překonává rekordy v počtu nově nakažených i zemřelých za posledních 24 hodin. Panují také obavy, že čísla nadále porostou právě kvůli nedostatku vakcín. Vláda čelí kritice, že očkovací látky včas nezajistila. Kvůli omezeným prostředkům se vláda snaží nakoupit zejména přípravky od čínských firem Sinovac a Sinopharm a také lokálně vyráběnou vakcínu AstraZeneca, píše AP. Pozici vládě ztížily i nedávné studie, které ukázaly, že čínské vakcíny jsou výrazně méně účinné než přípravky Pfizer a Moderna.

18:43

Na přechodu Lanžhot-Brodské policie otáčela vozy. Kolony se ale netvořily. Auta původně mohla přejet nedaleký hraniční přechod na D2 Břeclav-Kúty. Část protestujících z přechodu Lanžhot-Brodské ale později na slovenské straně zablokovala i tento dálniční přechod, a to ve směru na Slovensko. Šlo o několik desítek lidí. V místě se začala tvořit kolona. Směr do Česka zůstal průjezdný.

18:17

Protesty na slovenské straně hranice znovu komplikují dopravu a příjezd k hraničnímu přechodu v Mostech u Jablunkova na Frýdecko-Místecku. Osobní automobily tak policisté musejí opět posílat na hraniční přechod Šance/Čadca-Milošová. Kamiony a další nákladní automobily ale na místě čekají na ukončení blokády. Řekla to policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Protesty začaly okolo 17:00 a podle dostupných informací by blokáda mohla trvat přibližně tři hodiny. Blokádu některých hraničních přechodů s Českem, Maďarskem a Rakouskem připravili slovenští pendleři na protest proti vládním opatřením proti koronavirové nákaze. Podle nich jsou nepřiměřená.

17:50

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn ve středu varoval před dramatickým nárůstem sedmidenní incidence. Už v září by podle něj mohla být překročena hranice 400 a v říjnu 800, pokud bude pokračovat stávající vývoj. Spahn rovněž varoval před vyvozováním falešných záběrů z nynějších dosud nízkých počtů. "Teď v červenci se rozhodne, jaká bude situace na podzim," upozornil Spahn a vyzval mimo jiné k důslednému nošení roušek.

Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se za tuto dobu v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, se podle institutu za poslední dva týdny téměř zdvojnásobila. Od šestého července stoupla ze 4,9 na dnešních 11,4.

17:43

Slováci protestující proti vládnímu zpřísnění opatření pro překročení hranic země zablokovali přechod Lanžhot-Brodské mezi Českem a Slovenskem. Informovala o tom Česká televize.

17:36

Kuba zažívá nejhorší měsíc v pandemii covidu-19, od počátku července se potvrdilo na sto tisíc případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je zhruba třetina nákaz evidovaných na tomto karibském ostrově od začátku pandemie. Informovala o tom agentura AP.

Tento měsíc už na Kubě přibylo téměř o 50 000 nákaz více než úřady zaznamenaly v červnu. Od 1. do 19. července se potvrdilo 100 504 nákaz a 717 úmrtí spojených s covidem-19. Dosud tato jedenáctimilionová země registrovala téměř 300 000 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, který se poprvé objevil koncem roku 2019 v Číně. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje Kuba 2019.

I kubánská vláda spoléhá na zlepšení situace díky očkování. Podle AP zhruba 30 procent obyvatel Kuby dostalo nejméně jednu dávku vakcíny; dokončené proticovidové očkování má asi 19 procent lidí.

17:35

Zakázku na dodání 4,2 milionu antigenních testů na koronavirus, kterými se budou školáci testovat v září na začátku školního roku, vyhrála firma Batist Medical. Řekl to předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Společnost z Červeného Kostelce na Náchodsku podala podle něj nejvýhodnější z deseti nabídek, které správa obdržela. Uvedl, že cena jednoho testu bude činit asi 18,87 koruny bez DPH. Podle informací ČTK dodá Batist Medical testy od čínské společnosti Genrui Biotech v celkové hodnotě zhruba 80 milionů korun.

17:05

Mezinárodní měnový fond nadále předpokládá, že světová ekonomika v letošním roce vzroste o zhruba šest procent, tedy stejným tempem, které předpověděl ve své dubnové prognóze. Uvedla to ve středu výkonná ředitelka fondu Kristalina Georgievová. Varovala však, že hospodářské oživení zpomalí, pokud se nezvýší tempo očkování proti covidu-19.

Při současném tempu očkování se podle Georgievové nepodaří dosáhnout cíle ukončit pandemii covidu-19 do konce příštího roku, napsala agentura Reuters.

16:40

Spojené státy ve středu prodloužily na další měsíc uzavírku své pozemní hranice s Kanadou pro všechny cesty, jež nejsou považovány za nezbytné. USA ke kroku přistoupily i přes pondělní oznámení kanadských úřadů, že od 9. srpna umožní vstup do země všem naočkovaným Američanům.

Nejdelší pozemní hranice na světě mezi USA a Kanadou je zavřená od loňského března. Ačkoliv Kanada od začátku letošního roku zaostávala za USA s tempem očkovací kampaně kvůli nedostatečným zásobám vakcín, nyní již svého jižního souseda předehnala. Ve Spojených státech je plně naočkovaných přes 48 procent obyvatelstva, zatímco Ottawa hlásí 52procentní proočkovanost.

16:28

Vietnamská farmaceutická společnost Vabiotech vyrobila první testovací várku ruské proticovidové vakcíny Sputnik V, oznámila dnes společnost spolu s Ruským fondem přímých investic (RDIF), který se na výrobě podílí. Kvalitu vyrobené vakcíny teď na základě zaslaných vzorků posoudí ruské orgány pro kontrolu kvality, uvedla agentura Reuters. 

16:41

Někteří prodejci po znovuotevření obchodů, které vláda po více než čtyřměsíčním uzavření kompletně povolila od 10. května, sledují nižší návštěvnost než před pandemií koronaviru. V některých případech se liší v závislosti na poloze obchodu. Méně lidí navštěvuje prodejny v blízkosti kancelářských budov, část lidí totiž stále pracuje z domu. Například v obchodech v centru Prahy nadále chybějí turisté. Podle některých obchodníků se ale návštěvnost vrátila do stavu před krizí. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

16:15

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčí Gabriely Štěpanyové do konce července předloží ministerstvu školství aktualizovaná doporučení protiepidemických opatření pro školy. Základní opatření, o kterých se rozhodlo dříve, zůstávají v platnosti.

15:27

Vakcíny vyvinuté americkou společností Pfizer a německou BioNTech začne vyrábět jihoafrická firma Biovac, oznámil dnes Pfizer. Agentura AP k tomu poznamenala, že to bude poprvé, co se tato vakcína bude vyrábět v Africe. Na kontinentě, který má asi 1,3 miliardy obyvatel, jsou zatím naočkována asi dvě procenta z lidí.

Biovac bude vyrábět vakcíny určené pro 54 afrických států. Ingredience bude dostávat z Evropy a zajistí jejich smíchání, plnění a distribuci. Výroba začne příští rok a cílem je vyrobit ročně alespoň 100 milionů dávek.

V zemi se už nyní vyrábí vakcíny firmy Johnson & Johnson. Míchají a plní se v podniku Aspen Pharmacare ve městě Gqeberha. Roční kapacita zařízení je 200 milionů dávek a i tyto vakcíny jsou určeny pro celý africký kontinent.

14:27

V Izraeli dál přibývá lidí nakažených novým typem koronaviru, země proto obnovila některá omezení. Od úterní půlnoci platí znovu takzvané zelené pasy, jimiž se musejí prokázat účastníci akcí pořádaných v interiéru s účastí nad 100 lidí. Ti, kteří se nebudou pravidly řídit, a také pořadatelé, budou muset zaplatit pokutu. Informují o tom izraelská média. V zemi v úterý za den přibylo 1400 nakažených, což je nejvíce od poloviny března.

V Izraeli je nyní téměř 9000 pacientů s covidem-19 a 56 z nich je ve vážném stavu. To je o dva více než v úterý, informoval server The Times of Israel. Virus se začal po útlumu znovu šířit v červnu a úřady to přičítají návratu lidí ze zahraničí. Nakazili se mutací delta a nedodrželi karanténu. Od začátku epidemie se v devítimilionovém Izraeli nakazilo přes 854 000 lidí a 6452 jich zemřelo. Plně naočkováno je přes 5,2 milionu obyvatel.

13:39

Stolní tenista Pavel Širuček je druhým českým sportovcem, který měl na olympijských hrách v Tokiu pozitivní test na covid-19:

12:59

Ministerstvo zdravotnictví zatím počítá s testováním dětí na covid-19 ve školách jen na začátku září. Další kroky podle něj budou záviset na vývoji epidemické situace. Řekla to mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Vláda na konci června schválila, že se děti v prvních dnech po zahájení školního roku v září třikrát otestují antigenními testy, které zajistí stát. Děti ve školách za testy platit nebudou.

12:32

Přehled hlavních středečních událostí:

 • V úterý přibylo v Česku 302 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak po týdnu znovu překročil hranici 300 nakažených. Reprodukční číslo je 0,96.

 • Aktuální opatření proti covidu-19 v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) z jednání Ústředního krizového štábu. S ohledem na vývoj v zahraničí však zdůraznil, že je nadále namístě opatrnost.

 • Zakázku na 4,2 milionu antigenních testů na covid, kterými se budou školáci testovat v září na začátku školního roku, vyhrála firma Batist Medical.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Česko má nyní vakcín dostatek a vláda bude jednat o prodeji, část vakcín daruje jiným zemím a vrátí i vakcíny, které si půjčila například od Maďarska.

 • V Česku se otevřela další centra pro očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace. K třem pražským přibyla centra v Brně, Ostravě, Zlíně, Luhačovicích, Uherském Hradišti a Jaroměři. Zájem o vakcinaci byl.
12:26 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

V polovině září bude podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové velmi pravděpodobně stále nutný pandemický stav kvůli covidu-19. Znamená to, že u říjnových sněmovních voleb se tak pravděpodobně uplatní speciální předpis, který umožňuje lidem hlasovat z karantény, řekl po středečním zasedání Ústředního krizového štábu novinářům jeho předseda a ministr vnitra Jan Hamáček.

12:25

Hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES bude v letošních sněmovních volbách kandidovat samostatně. S ostatními uskupeními se neshodlo na prioritách. Kandidátky předloží ve všech 14 krajích, řekl na středeční tiskové konferenci v Jincích na Příbramsku předseda hnutí a volební jednička v Praze Jakub Olbert. Protestní iniciativa Chcípl PES sdružila podnikatele, kteří nesouhlasili s protiepidemickými opatřeními vlády, později se změnila na politické hnutí.

12:14 Jan Hamáček

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) po zasedání na tiskové konferenci uvedl, že situace je podstatně lepší než ještě nedávno. "Nemáme ale vyhráno jako Česká republika ani jako svět," řekl. Vývoj epidemie ve Velké Británii, Francii a dalších zemích podle něj ukazuje, že koronavirus nikam nezmizel. "Podle hodnocení ministerstva zdravotnictví epidemie v ČR stagnuje," doplnil. Podotkl však, že především v Praze, na Plzeňsku a ve středních Čechách je situace horší než ve zbytku země.

12:13

Náklady systému veřejného zdravotního pojištění na testování na covid-19 za jednoho člověka mohou být ročně až 25 000 korun, což je 12krát více, než kolik stojí očkování proti této nemoci. Informoval o tom Svaz zdravotních pojišťoven, který sdružuje šest menších pojišťoven s celkem asi 4,5 milionu pojištěnců.

12:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Česko má nyní vakcín dostatek a vláda bude jednat o prodeji, část vakcín daruje jiným zemím a vrátí i vakcíny, které si půjčila například od Maďarska.

11:53 Jan Hamáček

Vláda musí do půlky srpna kvůli nákupům rozhodnout, zda budou školy testovat žáky a studenty na covid-19 na podzim. Po jednání krizového štábu to řekl jeho šéf ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že dnes má být vybrán dodavatel pro testování, kterým stát plánuje zkontrolovat školáky v prvních dnech září po poprázdninovém nástupu do škol. Ministerstvo školství počítá s třemi koly testování antigenními testy, jejichž kvalita je prověřena.

11:52

Aktuální opatření proti covidu-19 v Česku považují odborníci za dostatečná, vyplynulo podle Hamáčka z jednání štábu. ČR ale musí být opatrná, řekl.

11:52

V úterý přibylo v Česku 302 potvrzených případů koronaviru. Nárůst tak po týdnu znovu překročil hranici 300 nakažených. Reprodukční číslo je 0,96.

11:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Tuto neděli by měla být aplikována desetimiliontá dávka vakcíny proti covidu-19. Řekl to Babiš v Brně při otevření očkovacího centra bez registrace.

11:36

Letní sezona se podle cestovních kanceláří a agentur z hlediska prodejů přes neustálé změny protiepidemických opatření vyvíjí dobře. Velmi silným měsícem byl červen, který podle některých kanceláří překonal prodeje z roku 2019. Poptávka je podle pořadatelů a prodejců zájezdů více kolísavá než před pandemií, přesto se jim daří plnit nastavené cíle.

11:15

Japonské hlavní město Tokio, kde v pátek začínají letní olympijské hry, dnes hlásí 1832 nových případů nákazy covidem-19. Jde o nejvyšší denní nárůst od poloviny letošního ledna, uvedla tisková agentura Kjódó.

V Tokiu nyní platí až do 22. srpna stav nouze a nárůst počtu nakažených nepřestává vyvolávat obavy. Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že není možné snížit riziko nákazy během olympiády na nulu, ale konání her podpořil. Dodal, že úspěch her by se měl posuzovat podle toho, jak dobře se podaří případy nákazy zvládnout.

11:11

Lidé v otevřeném očkovacím centru bez registrace v Olympii Brno chtějí z 90 procent vakcínu Janssen. Očkování proti covidu už dostaly desítky lidí. Centrum začalo aplikovat vakcíny proti covidu asi o hodinu dřív proti plánu. Důvodem je velký zájem veřejnosti.

10:56

Policie obvinila z šíření poplašné zprávy pražskou lékařku. Na internetu i v dopise určeném některým veřejným činitelům mimo jiné psala, že lidé po očkování proti covidu-19 hromadně umírají. Informují o tom Novinky.cz. Lékařce hrozí až osm let vězení. Proti obvinění zatím nepodala stížnost, podle serveru se to ale dá očekávat.

10:35

Střední délka života ve Spojených státech se loni snížila o rok a půl na 77,3 roku, oznámilo Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Meziroční pokles je nejvýraznější od druhé světové války a ukazatel se vrátil na úroveň roku 2003. U černošských a hispánských obyvatel USA byl propad ještě výraznější. Na vině je hlavně pandemie, která loni podle oficiálních statistik způsobila asi 350 tisíc úmrtí a podle čísel o celkové úmrtnosti možná i více než 500 tisíc. Podle CDC lze pokles naděje dožití ze 74 procent přičíst koronaviru.

08:57

První zájemci dostali dnes ráno ve Zlínském kraji vakcínu proti covidu-19 bez předchozí registrace. Zdravotníci ve zlínské PSG aréně je začali očkovat v 08:00, za první půlhodinu mělo o tento způsob vakcinace zájem asi 20 lidí. Žádné dlouhé fronty tedy nevznikaly. Očkování bez registrace je lidem v regionu ode dneška k dispozici také ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus.

08:15

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus podpořil konání olympijských her v Tokiu navzdory pokračující pandemii koronaviru. Ředitel organizačního výboru Toširó Muto se v úterý nechal slyšet, že by hry mohly být na poslední chvíli zrušeny, pokud by rychle přibývali nakažení v olympijské bublině. Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach tuto variantu zásadně odmítl.

08:06

V obchodním komplexu Forum Nová Karolina se dnes otevřelo očkovací místo bez nutnosti předchozí registrace. Centrum s kapacitou až 800 lidí denně bude otevřené každý den od 08:00 do 19:00, posledního zájemce o očkování přijme v 18:30. Lidem se v centru bude podávat jednodávková vakcína proti koronaviru od společnosti Johnson&Johnson. Očkovací místo bude provozovat Fakultní nemocnice Ostrava. Ještě před otevřením se před centrem vytvořila fronta několika desítek lidí. V centru je pět očkovacích boxů, pracovat v něm bude 13 lidí na směně, většinou zdravotníků.

07:33

Slovenští pendleři dnes odpoledne chystají blokádu některých hraničních přechodů s Českem, Maďarskem a Rakouskem na protest proti podle nich nepřiměřeným vládním opatřením proti koronavirové nákaze. Podle serveru Pravda.sk to oznámil zástupce přeshraničních pracovníků Juraj Martiny.

Ten už dříve hovořil o tom, že aktivisté by měli dnes od 17:00 zablokovat hraniční přechody na dálnicích, tedy Brodské-Lanžhot na hranicích s Českem, Jarovce-Kittsee na hranicích s Rakouskem a Čunovo-Rajka na hranicích s Maďarskem.

07:28

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za poslední den stoupl o 2203 na celkových téměř 3,75 milionu nakažených. Přibylo také 19 obětí; od začátku pandemie v Německu zemřelo na covid-19 už 91 416 lidí, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha.

06:25

Další centra bez registrací budou od středy nově k dispozici ve zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus. Nově se otevře očkovací centrum bez registrace také v Jaroměři na Náchodsku v Královéhradeckém kraji.

06:10

Brněnské očkovací centrum bude otevřeno denně od 10:00 do 20:00. Lidé budou mít na výběr jednodávkovou vakcínu od společnosti Johnson&Johnson a dvoudávkovou od Pfizer/BioNTech.

Ostravské místo s kapacitou 800 lidí denně bude otevřené každý den od 08:00 do 19:00. Aplikovat se bude vakcína společnosti Johnson&Johnson. Otevření center v Ostravě a v Brně se zúčastní premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

06:00

Očkovací centra proti covidu-19 bez předchozí registrace se dnes po Praze otevřou ve třech krajských městech i na dalších místech.

Ráno začne fungovat očkovací centrum ve zlínské PSG aréně a také v obchodním centru Forum Nová Karolina v Ostravě. To bude provozovat Fakultní nemocnice Ostrava. V poledne zahájí provoz centrum v obchodním centru Olympia v Brně, uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která bude očkování poskytovat.

22:13

Předseda tuniské vlády Hišám Mašíší odvolal ministra zdravotnictví Fauzího Mahdího. Své rozhodnutí oznámil ve stručném prohlášení a jeho důvod podle agentury AFP neuvedl. V Tunisku postupuje očkování proti covidu-19 jen velmi pomalu, což je předmětem častých sporů a obviňování mezi představiteli země, připomíná agentura Reuters. Tunisko se nyní potýká se zatím nejhorší zdravotnickou krizí od začátku pandemie, pomoc mu poslalo nebo slíbilo několik zemí, včetně Česka.

21:31

Přes 83 procent případů nákazy koronavirem, které v posledních týdnech zaznamenalo Španělsko, připadlo na lidi, kteří nebyli očkovaní proti covidu-19. Uvedla to ministryně zdravotnictví Carolina Dariasová. Zhruba šest procent nových případů nákazy se prokázalo u osob, které byly zcela naočkované. Španělsko zaznamenalo v posledním měsíci prudký vzestup výskytu koronaviru v zemi.

21:07

Nakažený pracovník se podle Psakiové izoluje mimo areál Bílého domu a lékaři z prezidentské rezidence vytrasovali všechny jeho kontakty. Mluvčí uvedla, že administrativa očekávala možnost propuknutí nákazy i u očkovaných zaměstnanců. Koronavirus se podle ní prokázal již dříve u několika dalších pracovníků Bílého domu, nicméně neuvedla, jak je to dlouho a kolik jich bylo.

21:06

Mluvčí administrativy amerického prezidenta Joea Bidena Jen Psakiová oznámila, že se v posledních dnech nakazilo koronavirem několik plně očkovaných pracovníků Bílého domu. Poslední případ se prokázal v pondělí, dotyčný však nepřišel v nedávné době do blízkého kontaktu s prezidentem a má jen mírné příznaky covidu-19. V USA je jako jinde ve světě na vzestupu nakažlivější varianta viru zvaná delta, podle dnešního sdělení amerických úřadů v zemi převládá již z 83 procent.

18:28

Přehled hlavních událostí:

 • Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů nemoci covid-19, o 25 méně než před týdnem. Reprodukční číslo ukazující, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstalo na 0,95. Nezměnil se ani počet nakažených na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, pátý den za sebou je na hodnotě 15
 • Mírně přibylo hospitalizovaných pacientů s koronavirem, v pondělí jich bylo 37, o šest víc než v neděli
 • Nejhorší situace ohledně šíření nákazy je nadále v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 41 nakažených. V porovnání s předchozími dvěma dny se tento údaj ale mírně snížil
 • Jedinou účinnou prevencí proti koronaviru je podle odborníků očkování, s ohledem na to by měla být podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ve všech krajských městech očkovací centra bez nutnosti objednání
 • Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po dnešním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace
17:44

Prvním očkovacím místem v Královéhradeckém kraji, kde se začne očkovat proti covidu-19 bez objednání, bude ve středu 21. července poliklinika EDUMED v Jaroměři na Náchodsku. Očkování v tomto režimu tam bude probíhat ve všední dny od 14:00 do 18:00 hodin, a to zatím do konce července 2021.

16:05

V Brně začali očkovat proti nemoci covid-19 i lidi bez domova, dostali přes 80 dávek vakcíny Moderna. Lidi bez přístřeší očkuje tým Společnosti Podané ruce. K dalšímu očkování použije jednodávkovou látku společnosti Johnson & Johnson. Město počítá s tím, že vakcínu dostane v součtu asi 150 lidí bez domova.

Očkování začalo minulý týden. "Lidé bez domova jsou skupinou obyvatelstva, která dosud nedosáhla na možnost nechat se očkovat. Mnohdy kvůli tomu, že se nezdržují na jednom místě a nespolupracují s žádnou ze stacionárních institucí, které sociální služby města nabízí," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

14:48

V Indii za pandemie způsobené šířením koronaviru zemřelo až o 4,9 milionu lidí více, než v průměru za předchozí léta. Uvádí to studie amerického analytického střediska pro globální rozvoj (CGD), o které dnes informovala agentura Reuters. Podle ní studie přináší další důkazy, že počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 může být v druhé nejlidnatější zemi světa mnohonásobně vyšší, než uvádějí oficiální statistiky.

14:31

Očkovací místo v Hradci Králové, kde se bude očkovat proti covidu-19 bez objednání, zřejmě vznikne v jednom ze dvou obchodních center v blízkosti hlavního vlakového nádraží. V úvahu připadá OC Atrium a OC Aupark, řekl krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý. Přípravy na zřízení očkovacího místa pro neregistrované ve městě trvají od začátku týdne.

"Zítra (ve středu) chceme stav příprav nahlásit panu ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a ten rozhodne, jestli je náš výběr správný," řekl Malý. Podle vlády by očkovací centra proti covidu, kde se očkuje bez objednání, měla vzniknout ve všech krajských městech.

13:53

Provoz očkovacích center, v kterých se očkuje proti covidu-19, stojí denně desítky tisíc korun, největší část z toho tvoří personální náklady. Provozní náklady vyčíslily některé nemocnice od začátku očkování na miliony korun. Provoz národního očkovacího centra v O2 universum, které je největší a očkuje nyní asi 6600 až 6700 lidí denně, stál za první měsíc zhruba 1,8 milionu korun. Vyplývá to z ankety mezi očkovacími centry.

13:15

V Pardubickém kraji se budou moci na dvou místech nechat očkovat lidé bez předchozí registrace. Příští týden pro ně bude vyhrazený menší očkovací kamion před pardubickou sokolovnou, od 3. do 4. srpna pak bude stát v areálu Chrudimské nemocnice. Zájemci starší 18 let v něm dostanou jednodávkovou vakcínu Janssen od společnosti Johnson & Johnson.

"Do Pardubického kraje jsme dostali 1000 dávek jednodávkové vakcíny, které chceme využít k očkování bez registrace v očkovacím kamionu," uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN).

12:54

Do Mělníka na jednání o podmínkách cestování dnes na pozvání ministra zahraničí Jakuba Kulhánka přijeli slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, maďarský Péter Szijjártó, slovinský šéf diplomacie Anže Logar a rakouský ministr Alexander Schallenberg. Szijjártó varoval v souvislosti s očkováním před falešnými zprávami.

Korčok zmínil stoupající počet případů nákazy mutací delta a nutnost opatření. "Nemůžeme ignorovat realitu," doplnil. Slovensko už dříve kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zpřísnilo podmínky vstupu do země. Do karantény nemusí cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Cestování mezi ČR a Slovenskem nedávno zkomplikovalo dočasné uzavření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi.

12:22

Karanténní opatření přijímaná v boji proti koronaviru pravděpodobně nepředstavují vyšší riziko pro lidské zdraví než pandemie samotná. Vyplývá to ze studie amerických vědců, uveřejněné v odborném časopise BMJ Global Health. Studie na mezinárodních datech zkoumala dopady uzávěr na úmrtnost, pravidelné lékařské prohlídky a duševní zdraví.

12:07

Kvůli obavám z šíření nákazy koronavirem bude v oblasti nejhůře postižené nedávnými katastrofálními povodněmi na západě Německa působit očkovací autobus. Lidé si do něj budou moci přijít pro vakcínu či test na covid-19 bez předchozího objednání, informovala dnes agentura DPA.

12:03 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za uplynulý den přibylo 23 770 potvrzených případů nákazy novým koronavirem a 784 úmrtí po nákaze covidem-19. O den dříve to bylo 24 633 nových případů a 719 úmrtí.

11:59

Zotavení globální ekonomiky z pandemie nemoci covid-19 způsobí, že růst emisí skleníkových plynů, které přispívají ke změnám klimatu, bude do dvou let na rekordu. Ve své zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii.

"Odhadujeme, že úplné a včasné zavedení doposud oznámených opatření k oživení ekonomiky způsobí růst emisí oxidu uhličitého v roce 2023 na rekordní úroveň a pak dál poroste," uvedla IEA.

11:49

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek po úterním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace. Šéfové diplomacie ČR, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli v tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší částí populace. Uvedli na tiskové konferenci.

"Musíme být stále na pozoru před novými mutacemi viru a přizpůsobovat jim naši strategii," řekl Kulhánek. Proto navrhl, aby vznikla síť kontaktních osob, které budou spolupráci zemí C5 v boji proti covidu koordinovat.

10:43

Počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

krajPřípadů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha41
Plzeňský34
Středočeský20
Pardubický11
Vysočina8
Moravskoslezský8
Liberecký8
Královéhradecký8
Jihočeský7
Ústecký7
Karlovarský6
Jihomoravský6
Olomoucký6
Zlínský6

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

09:51

V Olomouci se otevře nové očkovací místo bez předchozí registrace v prostorách obchodního centra Šantovka, fungovat by mělo od poloviny příštího týdne. Očkovat se zde budou moci proti covidu-19 lidé starší 16 let, k dispozici jim bude vakcinace od firem Pfizer/BioNTech a Johnson & Johnson. Očkovací centrum bude ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Olomouc v provozu po dobu deseti hodin sedm dní v týdnu, řekl hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN).

09:46

V očkovacím centru bez registrace na Novém Smíchově v první den fungování podali 182 dávek vakcíny Moderna. Informovala o tom ČT Pavlína Danková, mluvčí provozovatele centra, Fakultní nemocnice Motol. Na očkování proti covidu-19 tam přišlo míň lidí než před týdnem za první den do center bez registrace na Chodov a Hlavní nádraží. V OC Westfield Chodov první den aplikovali 602 dávek vakcíny Pfizer, na Hlavní nádraží si pro dávku jednorázové vakcíny Janssen přišlo 240 lidí.

09:26

V pondělí zdravotníci podali 85 633 injekcí s vakcínou, počet podaných dávek tak od začátku očkování na konci loňského roku překročil 9,6 milionu. Ukončené očkování má přes čtyři miliony lidí.

09:05

Nejhorší situace ohledně šíření nákazy je nadále v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 41 nakažených. V porovnání s předchozími dvěma dny se tento údaj ale mírně snížil. Nejlepší situace je v Olomouckém, Jihomoravském, Karlovarském a Zlínském kraji, kde je incidence šest.

09:01

Novým typem koronaviru se v Česku od začátku epidemie loni v březnu prokazatelně nakazilo přes 1,67 milionu lidí. Většina se vyléčila, 30 341 lidí zemřelo. Od začátku července ministerstvo eviduje zatím osm případů úmrtí lidí s prokázaným covidem, ve stejném červnovém období to bylo šest desítek případů.

08:26

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů covidu, o 25 méně než před týdnem. Nakažených na 100 000 obyvatel za týden zůstává 15.

07:54

Jihočeské státní památky navštívilo letos do poloviny července 174 982 lidí, meziročně téměř o třetinu méně. Na vstupném se vybralo 20,1 milionu Kč, proti stejnému období z loňska o víc než 11 milionů méně. Největší propad zájmu má zámek Český Krumlov, meziročně o téměř 60 procent. Důvodem jsou dopady koronavirové pandemie.

06:24

V Německu za poslední den přibylo 1183 nových případů nákazy koronavirem, což je o něco méně než v pondělí, kdy úřady ohlásily 1292 infikovaných. Vyplývá to z dat zveřejněných Institutem Roberta Kocha (RKI). V sousední zemi ale dál roste klíčový epidemický ukazatel, který uvádí počet nových případů v týdenním úhrnu v přepočtu na 100 000 obyvatel. Zatímco v pondělí byla tak zvaná sedmidenní incidence na hodnotě 10,3, dnes se zvýšila na 10,9.

06:20

Vojtěch v rozhovoru zmínil, že některé laboratoře hlásí se zpožděním i standardní vzorky. "Třeba nyní nám přišly pozitivní vzorky z ledna a února. A to je těžko akceptovatelné. V těchto laboratořích proto chceme udělat audit a zjistit, proč tomu tak je. Jestli to zapomněli, nebo to jsou falešné vzorky," uvedl. Jde podle něj o soukromé laboratoře, několik jich mezi problémové patří chronicky.

"Už jsem psal apel, že pokud by se chyby stále opakovaly, mělo by se to řešit vyřazením ze seznamu akreditovaných laboratoří. Laboratoře dostávají zaplaceno z veřejného zdravotního pojištění, takže by se podle toho měly také chovat," řekl.

06:02

Všechny laboratoře musejí od 1. července vyšetřovat všechny pozitivní testy takzvanou diskriminační PCR metodou, která dokáže potvrdit podezření na různé varianty viru. Pečlivé sledování výskytu nových variant podle odborníků může bránit nástupu další vlny epidemie.

06:00

Některé laboratoře v Česku hlásí pozdě vzorky vyšetřené na přítomnost mutací koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v rozhovoru otištěném v Hospodářských novinách nevyloučil vůči nim správní řízení či uložení sankce. Ministr ale věří, že se laboratoře budou v hlášení zlepšovat. Ministerstvo je oslovilo a připomnělo jim povinnost dodržovat mimořádné opatření platné od 1. července.

"V mnoha případech to úplně nedodržují. Pokud takto budou pokračovat, jsme připraveni s těmi problematickými laboratořemi vést nějaké správní řízení a případně jim udělit i nějakou sankci. To je jediné, co můžeme udělat," řekl Vojtěch na adresu problematických laboratoří. Problém podle něj je, že laboratoře hlásí vzorky se zpožděním. Povinnost je nahlásit to do 48 hodin.

22:06

Ve Francii počty nově nakažených covidem-19 v posledních dnech stoupají stále rychlejším tempem. Podle mluvčího vlády Gabriela Attala zažívá země začátek čtvrté vlny pandemie, která bude horší než všechny předchozí. Podle oficiálních čísel bylo ve Francii za poslední den 4151 pozitivně testovaných, minulé pondělí to bylo 1260 lidí. V neděli bylo 12 532 nových případů, nejvíce od poloviny května, uvedla agentura AFP.

20:59

Lidé budou moci vstoupit do Kanady od stanovených termínů v případě, že byli nejméně 14 dnů před příjezdem plně naočkováni některou z vakcín schválených kanadskou vládou, tedy preparáty od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca nebo Johnson & Johnson. Přestane přitom platit požadavek, aby všichni návštěvníci přilétající do země strávili první tři noci izolovaní v hotelu.

20:58

Kanadská vláda oznámila, že od 9. srpna začne pouštět do země plně naočkované Američany a od 7. září i imunizované obyvatele všech ostatních zemí. Kanadsko-americká pozemní hranice, nejdelší na světě, je kvůli pandemii covidu-19 zavřená pro všechny cesty kromě těch nezbytných od března minulého roku.

20:10

Ve Zlínském kraji se budou moci lidé očkovat proti covidu-19 i bez registrace. Služba bude od středy k dispozici v PSG aréně ve Zlíně, zdravotním středisku v Luhačovicích na Zlínsku a také v Uherském Hradišti ve společnosti Medical Plus.

19:41

Britská vláda se rozhodla neočkovat proti covidu-19 děti a mládež do 18 let, dokud nebude k dispozici více informací o vakcínách. Výjimku představují těžce nemocné děti, pacienti s Downovým syndromem nebo s oslabenou imunitou. Ti dostanou vakcínu od firem Pfizer a BioNTech, která je pro tuto věkovou skupinu v Británii jako jediná schválená. Rozhodnutí britské vlády se opírá o názor odborníků, podle kterých má většina dětí mírný průběh nemoci, a riziko nákazy tak nevyváží možná rizika komplikací spojených s očkováním, informovala dnes agentura Reuters.

V Anglii se dnes poprvé po 16 měsících otevřely noční kluby, což vyvolalo nadšení zejména u mladých lidí, o půlnoci se před kluby tvořily dlouhé fronty. Britský premiér Boris Johnson ale nadšení zmírnil prohlášením, že noční kluby podle něj i nadále představují vysoké riziko nákazy. Od září, do kdy by všichni dospělí v Británii měli mít možnost nechat se naočkovat, bude vstup do nočních podniků povolen právě jen plně očkovaným lidem. Dosud ke vstupu stačil negativní antigenní test. Podmínka dokončeného očkování bude od září platit pro všechny podobné podniky, kde se koncentruje velké množství lidí, píše BBC.

18:25

Přehled hlavních událostí:

Testy v pondělí potvrdily v Česku 216 případů covidu, o 25 méně než před týdnem. Nakažených na 100 000 obyvatel za týden zůstává 15.

V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Podle výsledků z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 procent. Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus.

Vláda schválila, že od 1. září nebudou zdarma preventivní testy na covid. Výjimku budou mít děti do 12 let a lidé se začatým očkováním.

V příhraničních regionech je nejméně očkovaných nad 60 let. Do obcí by mohly zamířit mobilní týmy, řešením je i svoz lidí na očkování, řekl premiér Andrej Babiš.

16:59

Česká republika daruje ze zásob Správy státních hmotných rezerv 256 000 roušek a 50 490 respirátorů třídy FFP2 Tunisku, které se potýká s rostoucím počtem případů koronaviru. Dar dnes schválila vláda, oznámil na tiskové konferenci po jejím jednání vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

16:53

Od 1. září se nebudou ze zdravotního pojištění hradit preventivní testy na covid-19, které lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí či restaurací. Rozhodla o tom dnes vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kteří už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. K prokázání bezinfekčnosti se totiž používá až doba po uplynutí dvou týdnů po druhé dávce nebo po první dávce v případě jednodávkové vakcíny.

16:16

Většina Čechů se stále zajímá o situaci okolo šíření nového typu koronaviru. V červnu to byly více než tři čtvrtiny lidí. Podobný podíl občanů se kvůli covidu bojí o zdraví svých blízkých a také zhoršení ekonomické situace České republiky. Ohledně dalšího vývoje jsou ale lidé spíše optimističtí, zlepšení čekají tři pětiny dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

15:15 Jan Hamáček

Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, dostanou mimořádnou odměnu 20 000 Kč. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informovali na sociálních sítích ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Hamáček předtím novinářům řekl, že peníze bude žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun. Ministerstvo obrany v tiskové zprávě uvedlo, že na odměny vojáků vyčlenil kabinet z rozpočtové rezervy 237 milionů.

14:15 Jan Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že bude na šíření varianty koronaviru delta potřeba reagovat. Nemá ale informace, že by vláda teď protiepidemická nařízení měnila.

"Dlouhodobě se ukazuje, že delta je velmi agresivní a že postupně dominuje. Ráno jsme měli debatu na radě pro zdravotní rizika. Nemám informace o tom, že by vláda nějak měnila nařízení. Ale bude na to potřeba nějak reagovat," uvedl Hamáček. Podle něj nejlepší cestou ke zvládnutí nákazy je očkování. Vyzval všechny, kteří se mohou nechat očkovat, aby to udělali. Upozornil na otevírání dalších očkovacích míst, kde není potřeba registrace.

13:34

Očkovací místo v Hradci Králové, kde se bude očkovat proti covidu-19 bez objednání, by mohlo začít fungovat do konce týdne. Ve hře je několik míst, například některá z ordinací praktického lékaře. Koordinátor očkování v kraji spolupracuje na přípravě očkovacího místa s Fakultní nemocnicí Hradec Králové.

13:33

V Česku se šíří hlavně varianta koronaviru delta, dříve zvaná indická. Podle výsledků z posledních dvou týdnů převládá ze 70 až 80 procent. Experti zachytili v Jihomoravském kraji také jeden případ nové varianty delta plus. Informovala o tom mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová.

13:23

Naočkovanou přes polovinu zaměstnanců má podle průzkumu Svazu průmyslu 29 procent firem. Do očkování proti covidu-19 je ochotno se zapojit 33 procent podniků.

13:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že další očkovací centra, kde není nutná předchozí registrace, se v Ostravě a Brně otevřou tento týden ve středu.

13:03

Prospěch z očkování dětí proti covidu-19 převyšuje rizika nežádoucích účinků. I když je nemoc v dětském věku méně závažná než u dospělých, šest dětí na covid v ČR zemřelo, přes 1000 jich bylo hospitalizováno, zdravotní stav asi 20 vyžadoval umělou plicní ventilaci. Covid také u některých dětí způsobuje závažné multisystémové zánětlivé onemocnění. Uvedla to Česká vakcinologická společnost ve stanovisku, které poskytl její předseda Roman Chlíbek. Zatím je v ČR dostupná vakcína pro děti od 12 let, je od firem Pfizer/BioNTech.

12:37 Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) předložil vládě návrh na vyplacení mimořádné odměny hasičům a policistům, kteří bojovali s koronavirovou pandemií. Každý z nich by měl dostat 20 000 korun, řekl dnes novinářům. Peníze bude ministr žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun.

"Jsem přesvědčen, že v situaci, kdy zdravotníci zaslouženě tu odměnu dostali, tak si ji zaslouží i hasiči a policisté a vojáci a další, kdo se na té operaci podíleli," prohlásil Hamáček. Dodal, že o návrhu již jednal s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) a že od něj cítil podporu. "Věřím, že se dohodneme zejména s ministerstvem financí na tom, abychom ty odměny vyplatili," uvedl.

11:59

Evropská komise v pondělí schválila český národní plán obnovy, který Česku otevře cestu ke 180 miliardám korun dotací z mimořádného krizového fondu Evropské unie. Plán podle komise splňuje stanovená ekologická či digitální kritéria, české úřady však budou muset zabránit možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, aby mohla země inkasovat všechny peníze. První finance by do Prahy mohly přijít v září, pokud českou investiční strategii definitivně odsouhlasí členské státy.

Fond, na který si EU vzala na finančních trzích bezprecedentní společnou půjčku, má členským zemím pomoci oživit hospodářství zasažené koronavirovou pandemií či je lépe připravit na její případné opakování.

11:45 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Z průzkumu mezi lidmi, kteří se nechali očkovat v centrech bez objednání, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) vyplývá, že asi pětina lidí šla jen tak kolem a při té příležitosti se nechala očkovat. Podle Babiše se také část lidí nechtěla z nějakého důvodu registrovat nebo to považovala za složité.

11:26

Mezi okresy má nejvyšší počet nakažených na 100 000 obyvatel za sedm dní okres Plzeň-sever, a to téměř 50. Okres Plzeň-město jich vykazuje 48. Následuje hlavní město se 40 případy a Plzeň-jih s 39.

10:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Nejméně očkovaných proti covidu-19 ve věkové kategorii nad 60 let je v některých příhraničních regionech v Moravskoslezském, Zlínském a Plzeňském kraji. Vyplývá to z údajů, které v pondělí projednala Rada vlády pro zdravotní rizika, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) při otevření očkovacího centra bez objednání na pražském Smíchově. Kraje by podle premiéra do těchto obcí mohly poslat mobilní očkovací týmy nebo organizovat svoz lidí na očkování do větších měst.

09:58 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Očkovací centra proti covidu, kde se očkuje bez objednání, by měla vzniknout ve všech krajských městech. Ve středu se otevřou v nákupních centrech v Ostravě a Brně, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jedná také o Liberci a Ústí nad Labem. Zájem má také Hradec Králové, řekl při otevření očkovacího místa v obchodním centru Nový Smíchov v Praze ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Dneska ráno na radě pro zdravotní rizika jsme o tom diskutovali, že bychom měli otevřít postupně ve všech krajských městech," řekl Babiš. Provoz míst by měly zajišťovat místní nemocnice.

09:25

Třetí místo, kam mohou dorazit zájemci o očkování proti covidu-19 bez předchozí registrace, se v pondělí otevřelo v Praze v obchodním centru na Smíchově. V hlavním městě od minulého týdne fungují dvě obdobná místa v nákupním centru na Chodově a na hlavním nádraží, tuto středu je v plánu otevření míst bez objednání také v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.

08:51

Za uplynulých sedm dnů připadá v zemi na 100 000 obyvatel zhruba 15 nakažených, stejně jako v předchozích čtyřech dnech. Nejhorší situace zůstává v Praze, kde za poslední týden odhalily testy 42 nových případů nákazy na 100 000 obyvatel. Naopak nejlepší je v Olomouckém kraji s pěti případy na 100 000 obyvatel.

08:40

V neděli v Česku přibylo 116 případů covidu, o 31 méně než o týden dřív. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie po zhruba 3 týdnech kleslo pod 1.

07:54

Na hraničních přechodech ze Zlínského kraje na Slovensko se ráno kolony netvořily. Krátce před 07:30 to řekla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Ode dneška platí pro vstup na Slovensko přísnější podmínky. Lidé, kteří přijíždějí do země a nejsou plně naočkovaní proti covidu-19, musejí až na výjimky do karantény. Dodržování protiepidemických opatření kontroluje na hraničních přechodech slovenská policie.

21:38

Británie dnes ohlásila 48 161 nových případů nákazy. Denní přírůstky nakažených byly v předchozích čtyřech dnech nejvyšší od 15. ledna, kdy úřady oznámily 55.761 případů nakažených. V tu dobu v zemi se 67 miliony obyvatel pomalu odeznívala druhá vlna epidemie. V pátek Británie ohlásila přes 50 000 případů nákazy koronavirem, ve čtvrtek se jejich počet 50 000 blížil.

V Anglii se od pondělí zmírní řada koronavirových opatření, ačkoliv v celé Británii rostou denní bilance nakažených. Nošení roušek přesto již nebude vyžadovat zákon a nebude nově nijak omezován počet lidí, kteří se mohou setkat. Některá opatření se zmírní i ve Skotsku, kde si restrikce podobně jako v Severním Irsku a Walesu upravují místní vlády.

21:30

Itálie dnes ohlásila pouze tři úmrtí pacientů s nemocí covid-19 oproti 13 úmrtím o den dříve; dnešní údaj je nejnižší od loňského srpna. Denní počet nových infekcí se nicméně zvýšil z 3121 na 3127.

21:22

Počet nově nakažených koronavirem ve Francii se třetí den drží nad 10 000.

Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes informovalo o 12 532 nově infikovaných.V sobotu resort vykázal 10 949 nových případů. K nárůstu obecně přispívá šíření mutace koronaviru delta. Celkem se v zemi se zhruba 67 miliony obyvatel od počátku pandemie podle oficiální statistiky nakazilo 5,9 milionu lidí.

11:57 Vlajka Ruské federace.

Tempo denních přírůstků nakažených koronavirem SARS-CoV-2 i úmrtí spojených s nemocí covid-19, způsobovanou koronavirem, je v Rusku nadále vysoké. V sobotu přibylo 25 018 infikovaných a 764 zemřelých. Informoval o tom dnes operativní štáb, který epidemické statistiky v zemi vede.

Celkový počet infikovaných od začátku pandemie v Rusku, které má 146 milionů obyvatel, dneškem poskočil k 5,96 milionu. Očekává se, že v pondělí při nynějším trendu šíření infekce tento ukazatel v zemi překročí hranici šesti milionů.

10:42

V České republice se dosud nakazilo 1 671 027 lidí, což je přes 156 000 na milion obyvatel. Podle serveru ourworldindata.org je ČR pátou nejvíce zasaženou zemí světa podle poměrného počtu nakažených.

Z celého světa jsou na tom hůře jen Andorra (přes 184 727), Seychely (více než 175 000), Černá Hora (přes 160 000) a Bahrajn (přes 157 000).

Česká republika, kde už zemřelo přes 30 338 lidí nakažených covidem, je podle poměrného počtu úmrtí s 2833 mrtvými na milion obyvatel na čtvrtém místě na světě za Peru (5916), Maďarskem (3107) a Bosnou (2946).

10:40

Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 190 milionů.

Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených činí podle JHU 34,1 milionu. Druhá je Indie (31,1 milionu) a třetí Brazílie (19,3 milionu).

V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo ve Francii (5,9 milionu).

10:30

Britský premiér Boris Johnson a ministr financí Rishi Sunak se neuchýlí do izolace poté, co byli v kontaktu s ministrem zdravotnictví Sajidem Javidem pozitivně testovaným na covid-19.

Premiérova kancelář oznámila, že Johnson a Sunak nebudou v samoizolaci, ale budou denně testováni v rámci pilotního programu.

10:12

Reprodukční číslo určující kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný se přesto k dnešku snížilo z 1,18 na 1,11. Nad zlomovou hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června. 

09:47

Za sobotu přibylo v České republice 195 potvrzených případů covidu, o 38 více než před týdnem. Je to nejvyšší nárůst o víkendovém dni od konce května.

Počet lidí, kteří jsou s covidem v nemocnicích, v sobotu oproti pátku klesl z 30 na 29. Ve vážném stavu nadále zůstává šest pacientů s novým koronavirem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

09:42

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • Za sobotu v Česku přibylo 195 potvrzených případů covidu, je to nejvyšší nárůst o víkendovém dni od konce května.
 • Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 40 případů.
 • Ve středu se otevřou další očkovací centra, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.
 • Policie a hygiena v noci na sobotu kontrolovali dodržování protiepidemických opatření v pražských barech i klubech. V 10 podnicích zkontrolovali přes 500 lidí a rozdali desítky pokut. Hostům nejčastěji chyběl negativní test.
09:36

V olympijské vesnici už se objevil koronavirus i mezi sportovci. Pozitivní test měli podle organizátorů dva zahraniční účastníci her v Tokiu.

07:22

Více než 100 000 lidí v sobotu ve Francii protestovalo proti ohlášenému zpřísňování koronavirových opatření. 

Demonstranti tvrdí, že nová pravidla narušují svobodnou volbu těch, kdo se nechtějí očkovat proti covidu-19. "Prezident nemá právo rozhodovat o mém individuálním zdraví," cituje Reuters jednu z účastnic protestu v Paříži.

Francouzský prezident Emanuel Macron začátkem týdne oznámil zpřísnění koronavirových opatření v reakci na rostoucí počet nových případů nákazy koronavirem. Nová opatření, která zahrnují například povinné očkování zdravotníků či prokazování bezinfekčnosti v restauracích a kinech, již během týdne vyvolala menší protesty.

22:34

Řecko dnes kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem zakázalo na oblíbeném ostrově Mykonos hudbu v restauracích a barech a zavedlo zde zákaz nočního vycházení. Ostrov proslul jako místo večírků pro bohaté. Běžně na něj každý rok přicestuje přes milion návštěvníků, včetně hollywoodských hvězd, modelek a světoznámých sportovců.

18:35

Británie dnes oznámila nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledního půl roku, infekce se nově potvrdila u 54.674 lidí. Mezi nakaženými je i britský ministr zdravotnictví Sajid Javid. Ten dnes podle serveru stanice BBC uvedl, že měl pozitivní test na covid-19, má ale jen velmi mírné příznaky onemocnění. Javid upřesnil, že již dostal obě dávky vakcíny proti covidu-19.

18:19

Nejmenovaný člen realizačního týmu české výpravy měl po příletu do dějiště olympijských her v Tokiu pozitivní test na covid-19. "Bohužel se nám ani přes veškerá opatření, která k současné době patří, tato situace nevyhnula. Každopádně všichni ostatní členové týmu měli negativní testy a všichni sportovci jsou v pořádku v olympijské vesnici," řekl šéf výpravy Martin Doktor.

17:42

V Jihočeském kraji podstoupilo za posledních 24 hodin testy na koronavirus 1720 lidí. Jde za celou dobu výskytu koronaviru o nejvyšší počet testovaných v regionu za takovou dobu. Stojí za tím zájem lidí o vycestování na dovolenou do zahraničí, aby se mohli v cizině prokázat požadovaným aktuálním negativním testem, řekla dnes ČTK ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

17:00 Ilustrační foto.

Zhruba sto lidí demonstruje na pražském Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví proti očkování dětí proti koronaviru. Akce začala po 14:00, někteří lidé mají s sebou české vlajky, demonstranty sleduje kolem 20 policistů. Mnozí z řečníků zpochybňují pandemii jako takovou, volají po konci současné vlády.

15:29

Hygienici a policisté zkontrolovali v noci na dnešek dodržování protiepidemických opatření v desítce pražských barů a klubů. V několika z nich zjistili porušení pravidel provozovateli, informovala dnes na webu pražské policie její mluvčí Eva Kropáčová. V některých provozovnách byla překročena kapacita povoleného počtu hostů, část klubů nedodržela pravidla rozmístění stolů a hostů u nich. Hygienici dále zaznamenali porušení zákazu tance a shlukování. Mezi návštěvníky bylo nejčastějším prohřeškem neprokázání negativity.

15:26

K Velké mešitě v Mekce na západě Saúdské Arábie začali dnes v první den každoroční muslimské pouti proudit věřící. Letošní pouti se kvůli nebezpečí šíření koronaviru může zúčastnit jen 60 000 lidí, uvedla agentura AFP. Rozsah pouti byl ze stejného důvodu omezen i loni.

Pouť potrvá do 22. července. Do Mekky se letos mohou vydat jen občané Saúdské Arábie a také očkovaní cizinci, kteří žijí v království. Letošní pouť je sice větší než loni, ale přesto výrazně menší oproti dobám před pandemií, kdy se jí běžně účastnily miliony lidí z celého světa.

14:29 Vlajka Ruské federace.

Podle každý den zveřejňovaných statistik operativního štábu celkový počet obětí epidemie v Rusku stoupl k dnešnímu dni na 147 655. Skutečné množství zemřelých ale bude zřejmě vyšší. Ruský statistický úřad, jenž do svých součtů zahrnuje i lidi, u nichž se virus prokázal až posmrtně, totiž k letošnímu květnu evidoval na 290 000 úmrtí spojených s covidem-19.

14:06

V olympijské vesnici v Tokiu odhalili organizátoři první případ nákazy koronavirem.

13:48

Celorepublikové incidenční číslo k pátku mírně kleslo na necelých 15 nově odhalených případů covidu za posledních sedm dní. Představovalo to mírný pokles oproti čtvrtku, kdy mělo incidenční číslo hodnotu 15,3.

13:17

Na začátku tohoto týdne se v Česku otevřela první dvě očkovací centra pro lidi bez registrace, a to v nákupním centru na pražském Chodově a na hlavním nádraží. Příští týden ve středu k nim přibudou další dvě místa, a sice v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně. Připomeňte si v galerii, jak to v očkovacích centrech tento týden vypadalo.

12:58

Francie bude od neděle požadovat od neočkovaných osob negativní test na koronavirus ne starší 24 hodin při příjezdu z Británie, Španělska, Portugalska, Kypru, Řecka a Nizozemska. Podle agentury AFP to dnes oznámila kancelář francouzského premiéra Jeana Castexe.

Britské úřady zároveň podle stanice BBC informovaly, že plně očkovaní cestující, kteří se vrátí do Anglie a Walesu z Francie, budou muset i po pondělku nastoupit karanténu, přestože u příjezdů z mnoha jiných zemí se pravidla od nového týdne zmírní.

12:41

Americké akcie uzavřely týden poklesem, investory znepokojuje šíření nakažlivější koronavirové mutace delta. 

12:16

V českých nemocnicích bylo k pátku 30 lidí s nákazou covid-19, stejně jako ve čtvrtek. V těžkém stavu bylo šest pacientů, počet vážných případů tak rovněž stagnoval.

11:47 Vlajka Ruské federace.

V Rusku nadále rychle přibývá nakažených koronavirem i úmrtí spojených s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. V pátek se však alespoň zastavily rekordní denní přírůstky zemřelých, které v předchozích čtyřech dnech stoupaly. Potvrzují to údaje zveřejněné dnes operativním štábem.

Zdravotníci v Moskvě zápasí s epidemií nemoci covid-19. Snímek z ledna 2021.
Zdravotníci v Moskvě zápasí s epidemií nemoci covid-19. Snímek z ledna 2021. | Foto: Reuters
11:30

Australské město Sydney a jeho okolí čeká další zpřísnění protikoronavirových opatření. Rozhodla o tom dnes vláda Nového Jižního Walesu, kterého je Sydney metropolí. Podle premiérky tohoto australského státu Gladys Berejiklianové pandemická pravidla, která v oblasti platí od 26. června, sice vedla ke stabilizaci šíření koronaviru, nejsou ale dostatečná pro výraznější snížení počtu nových infekcí, uvedla agentura AFP.

10:48

Podívejte se na srovnání počtu nakažených za uplynulých 14 dní v ČR a sousedních zemích (řazeno podle počtu případů na 100 000 obyvatel). Česko z tohoto srovnání vychází nejhůře.

ZeměPočet případů za uplynulých 14 dní na 100 000 obyvatelCelkový počet případů za uplynulých 14 dní (zaokrouhleno)
ČR282996
Rakousko272403
Německo1512 360
Slovensko7378
Polsko31152

Zdroj: nakit.cz/koronadata; výpočet ČTK

10:22 Ilustrační foto.

Hygienici společně s několika desítkami policistů kontrolovali v noci na sobotu v centru Prahy hudební kluby a jejich návštěvníky, cílem kontroly bylo dodržování platných protiepidemických nařízení. Mezi kontrolovanými místy byly například klub Fashion v budově Obchodního centra Kotva či klub Vagon na Národní třídě. Informoval o tom server Novinky.cz.

10:16

Přehled nejdůležitějších událostí: 

 • V pátek přibylo v Česku 233 nakažených, je to o 49 méně než před týdnem.
 • Nejhorší situace je už několik dní v Praze, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 40 případů.
 • Reprodukční číslo k sobotě oproti předchozímu dni mírně kleslo z 1,25 na necelých 1,18. 
 • Česko má ze sousedních zemí stále nejvíce nákaz na obyvatele za 14 dní.
 • Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali přes 92 000 dávek vakcíny, ukončené očkování má přes 4,1 milionu lidí.
 • Ve středu se otevřou další očkovací centra, do kterých mohou lidé přijít bez objednání. Budou v nákupních centrech Karolina v Ostravě a Olympia v Brně.
10:09

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali přes 92 000 dávek vakcíny proti covidu, asi o 1400 méně než ve čtvrtek. Od začátku vakcinace podali více než 9,4 milionu dávek vakcíny. Ukončené očkování má v zemi přes 4,1 milionu lidí.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
09:54

Na úrovni okresů se koronavirus nejvíc šíří na Plzeňsku. V okrese Plzeň-sever hygienici evidují za poslední týden téměř 60 nových případů na 100 000 obyvatel a v Plzni necelých 44. Následuje hlavní město se 40 případy a okres Praha-západ s necelými 39 případy na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní.

09:30

Reprodukční číslo v Česku vykazuje mírný pokles. K dnešku oproti předchozímu dni mírně kleslo z 1,25 na necelých 1,18. Nad hodnotou jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, je od konce června.

09:08

Podívejte se na počty potvrzených případů covidu-19 v krajích za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel:

KrajPřípadů za posledních sedm dníPřípadů na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní
Praha53540,1
Plzeňský19833,5
Středočeský30521,8
Pardubický8315,9
Vysočina5310,4
Liberecký378,4
Moravskoslezský937,8
Královéhradecký397,1
Jihočeský426,5
Ústecký526,4
Jihomoravský695,8
Olomoucký335,2
Zlínský305,2
Karlovarský134,4

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

08:57

Za pátek přibylo v Česku 233 potvrzených případů onemocnění covid-19. Bylo to o 49 méně než ve stejný den předchozího týdne. V mezitýdenním srovnání klesají počty nových případů třetí den v řadě. V přepočtu na 100 000 obyvatel připadá v Česku necelých 15 nově nakažených za posledních sedm dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:20

Americké rozvědné agentury stále nemají jasno o původu pandemie. Na základě posledních zpravodajských zpráv vysocí představitelé americké administrativy považují domněnku, že koronavirus unikl z laboratoře v čínském Wu-chanu, za stejně pravděpodobnou, jako hypotézu přenosu nákazy ze zvířete na člověka, uvedla stanice CNN.

Americký prezident Joe Biden si vyžádal od rozvědek na konci května doplňující zprávu o začátku pandemie. Dostat by ji měl do 90 dnů.

08:02

Americký prezident Joe Biden v pátek ostře kritizoval provozovatele sociálních sítí za to, že nejsou schopni zabránit šíření falešných informací o nemoci covid-19. Podle něj sociální sítě touto svou neschopností "zabíjejí lidi", uvedl prezident. Ve čtvrtek šéf amerického úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy označil dezinformace o vakcínách za hrozbu pro veřejné zdraví.

Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden | Foto: Reuters
07:34 Ilustrační foto.

Návštěvníci pražských hudebních klubů mohou o víkendu očekávat kontroly hygieniků společně s policií. Ti plánují zkontrolovat ve městě kvůli koronaviru desítky míst, protože mají poznatky, že se v některých podnicích nákaza objevila. Zaměří se na kontroly platných protiepidemických nařízení.

07:10

Výskyt koronaviru se nepřestává v Německu zvyšovat. Desátým dnem vzrostl počet nových případů za posledních sedm dní na 100 000 obyvatel. Dnes tento údaj činí 9,4 případu, informovala agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI). Minulý týden hodnota klesla na nejnižší úroveň od začátku měření. Na 100 000 obyvatel připadalo 4,9 případu nákazy koronavirem za uplynulý týden.

07:05

Kypr se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesune do tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i dalších několik zemí, některé se přesunou do oranžové a jiné do červené kategorie. V pátek to uvedlo ministerstvo zdravotnictví, jehož informace se týkají příjezdů z daných zemí.

Podmínky pro vstup lidí z ČR se od pondělí vedle Slovenska zpřísní také v Bulharsku, naopak do Španělska nově postačí příjezdový formulář, oznámilo také MZV.

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 15:41
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy