Praha - Ministerstvo školství letos nezaštítí projekt Studentské volby, který je naplánován na konec dubna.
Ministryně školství Miroslava Kopicová tak zareagovala na kritiku hejtmanů ČSSD.
Jako první proti projektu brojil šéf Středočeského kraje David Rath, podle něhož by takový mohl před sněmovními volbami pomoci k volebnímu úspěchu pravicových stran.
"Na tom projektu by asi nebylo nic špatného, kdyby neměl proběhnout těsně před parlamentními volbami. To spektrum je tam o něco jiné než třeba ve skupině třicetiletých, padesátiletých, šedesátiletých," napsal Rath v dopise ředitelům středních škol ve svém kraji. Studenti totiž většinou podle průzkumů veřejného mínění sympatizují s pravicí, dodal.
Hejtman vycházel pravděpodobně z průzkumu, který citoval deník Právo v červnu 2006, a podle kterého by ODS dostala od prvovoličů 41 procent, zatímco ČSSD jen 24 procent hlasů.
Ministerstvo dá ruce pryč
"Myslíme si, že paní Kopicová tady ustřelila a zneužila peníze ze státního rozpočtu k jakési propagandě v rámci Občanské demokratické strany," připomněl Rath fakt, že ministryni školství nominovala do úřednické vlády Jana Fischera ODS.
Za Kopicovou dokonce vyrazil i předseda Asociace krajů ČR a Rathův stranický kolega Michal Hašek. Právě po této schůzce Kopicová couvla. Byla to přitom právě ona, kdo nad projektem minulý rok převzal záštitu. Tím vyjádřila svůj souhlas a podporu.
"Prioritou je dodržování práva a důsledná ochrana školství před politizací, to musí být respektováno i v tomto případě," napsali Kopicová a Hašek ve společném prohlášení.
Studentské volby sice oba považují za dobrou věc v rámci vzdělávání žáků, ale vzhledem k tomu, že někteří studenti středních škol už jsou plnoletí, by mohl projekt sloužit jako předvolební propagace, proto od něho dává ministerstvo ruce pryč, dodali.
Volby budou i bez záštity
Organizace Člověk v tísni, která volby v rámci projektu Jeden svět ve školách pořádá, s takovým vyjádřením nesouhlasí.
"Při realizaci Studentských voleb ve školách nebude vyvíjet činnost žádná politická strana či hnutí, ani nebudou propagovány konkrétní strany či hnutí. Nebude docházet k žádné jiné činnosti zaměřené na studenty s cílem vyvolat, zesílit či omezit u nich zájem o jakoukoliv z politických stran," řekl mluvčí organizace Tomáš Urban.
Termín voleb Člověk v tísni naplánoval na 26. až 28. dubna. Mají se konat na gymnáziích, středních odborných školách a středních odborných učilištích. Studenti budou volit mezi stranami, které skutečně do květnových parlamentních voleb kandidují.
"Studentské volby přiblíží studentům základní demokratické principy a volební systém České republiky, iniciují debatu o politických tématech a zvýší účast prvovoličů a mladých lidí ve skutečných volbách," popisuje organizace na svých internetových stránkách účel Studentských voleb.