Kontroly odhalily nebezpečné únikové hry i v Česku. Z místností nebylo jak utéct

Iva Studená
9. 3. 2019 14:07
Již od ledna probíhají po celé České republice mimořádné kontroly únikových her. Hasiče k tomu přimělo lednové neštěstí v polském Koszalinu, kde se během únikové hry při udusila pětice dívek. V Plzni narazili hned na tři provozovny, kde by se podobné neštěstí kvůli neexistujícím nouzovým východům mohlo stát také. Hráči tam totiž byli odkázáni na člověka, který jim zvenku dveře otevřel. Provozovatel dostal pokutu a dveře přestal uzamykat.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Hasiči se při kontrolách zaměřují především na požární bezpečnost. Mezi nejčastější nedostatky, které doposud odhalili, patří chybějící dokumenty ke kolaudaci, nepravidelné požární kontroly nebo propadlé revize elektrických zařízení.

V Plzni však hasiči narazili i na závažnější problém. Objevili provozovnu, z jejíchž místností by se návštěvníci v případě nouze neměli jak dostat ven.

"U tří únikových místností téhož provozovatele nebyl zajištěn volný únik osob. Hráčům nebylo umožněno opuštění prostor únikové hry bez pomoci osob zvenčí, únik hráčů tak byl závislý pouze na jedné osobě, která hru kontroluje," popsal situaci pro Aktuálně.cz Petr Poncar, mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje.

Aktuálně.cz se podařilo zjistit, že pochybení hasiči objevili u ESC Room Plzeň, která ve městě provozuje čtyři únikové místnosti. Provozovatel Jaromír Novák na dotaz, zda již situaci řešil, odvětil, že přestali únikové místnosti zamykat. "Zakázat v únikové hře zamykat dveře, tím popřete úplně ten princip," podotkl, ale dodal, že k nápravě došlo: "Říkáme hráčům: Představte si, že jste zavření."

Únikové hry provozuje Novák v pronajatých prostorech, které pro účely hry přizpůsobil, další nouzové východy zde však nebudoval. "My únikové hry nestavíme na zelené louce, pronajmeme si nějaký prostor a tam to adaptujeme. V málokterém prostoru máte několik únikových východů z každé místnosti." Podle něj předpisy ani nevyžadují několik nouzových východů. "V předpisu je, že musíte mít v každé místnosti jeden únikový východ formou dveří, které nejsou zavřeny," objasnil.

Provozovatel dostal od hasičů za své pochybení pokutu, kterou se rozhodl zaplatit. V jaké výši pokutu dostal, neprozradil. "Je možné uložit blokové pokuty do 10 tisíc korun, v případě správního řízení může jít o statisíce," upřesnil pro Aktuálně.cz Jaroslav Mikoška, mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.

Kontroly budou pokračovat do května

Například v Plzeňském a Moravskoslezském kraji již kontroly skončily. V dalších krajích se pokračuje. Probíhat budou až do konce května, jejich výsledky bude poté generální ředitelství analyzovat.

S další vlnou zatím nepočítá. "Povinnost dodržovat předpisy o požární ochraně je na straně provozovatelů činnosti a nezáleží na tom, zda provozují únikové hry, školu, či nemocnici," uvedl pro Aktuálně.cz Jiří Španer z odboru prevence Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. "Hasičský záchranný sbor ČR provádí obecně kontroly u provozovatelů dle svých kapacit, místních znalostí či podání podnětů," dodal.

Polská tragédie

Polská tragédie se stala v lednu, kdy pětice 15letých dívek chtěla únikovou hrou v Koszalinu oslavit narozeniny jedné z nich. V areálu ale začalo hořet a dívky se udusily v místnosti, ze které se v rámci hry měly dostat. Jeden muž utrpěl těžké popáleniny.

Podle polských vyšetřovatelů byla bezprostřední příčinou požáru netěsná nádoba s plynem. Policie zadržela vnuka majitelky podniku a obvinila ho, že "vědomě přispěl ke vzniku nebezpečí, že propukne požár", a tak "neúmyslně přispěl i k smrti" dívek. Nebral prý na vědomí, že místnosti nejsou správně vytápěny a že v nich nejsou únikové východy. Muži hrozí až osm let vězení.

Video: Tragédie v Polsku? Zahájíme kontroly únikových her, chyby neočekáváme, říká hasič

Provozovny únikových her jsou kontrolovány průběžně. V celém Česku je zhruba 400 provozoven. Předpisy jsou osvědčené a přísné, není důvod zpřísňovat | Video: dvtv
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Ve druhém čtvrtletí porušily zákon téměř čtyři pětiny kontrolovaných e-shopů

Téměř čtyři pětiny internetových obchodů, které v letošním druhém čtvrtletí zkontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily zákon. Pochybení se nejčastěji týkala práv spotřebitelů a především toho, že provozovatelé e-shopů neposkytli zákazníkům informace ohledně reklamace a mimosoudního řešení spotřebitelských sporů. Inspekce o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě, kde současně připomněla, že vzhledem k epidemii nemoci covid-19 zájem o nákupy přes internet vzrostl. Za zjištěné nedostatky ČOI uložila firmám ve sledovaném období 452 pokut za 2,64 milionu korun.

"Výsledky kontrol potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází stále k vysokému počtu porušování práv spotřebitelů," uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Velké technologické podniky letos rekordním tempem nakupují menší rivaly

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty. Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT). Technologické firmy podle údajů společnosti Refinitiv na převzetí svých potenciálních konkurentů v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů od začátku roku vynaložily minimálně 264 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč). To představuje dvojnásobek předchozího rekordu z roku 2000.

Od začátku letošního roku technologické společnosti podle FT podepsaly rekordních 9222 smluv o převzetí podniků v hodnotě méně než jedné miliardy dolarů u každého z nich. Vlna akvizic přichází v době, kdy se na velké technologické podniky soustředí čím dál větší pozornost ze strany regulátorů i politiků. Firmy jako Apple, Facebook, Google, Amazon a Microsoft se stávají terčem obvinění, že svými podnikatelskými praktikami omezují hospodářskou soutěž a poškozují spotřebitele, píše britský list.

Zdroj: ČTK
Další zprávy