Kontrola stánků u hranic našla 35 prodejců bez dokladů

30. 3. 2013 13:18
Finanční správa kontrolovala tržnice na Folmavě, v Aši a na Moldavě
Kontrola stánků v příhraničí
Kontrola stánků v příhraničí | Foto: Generální finanční ředitelství

Folmava - Pětatřicet stánkových prodejců, které v pátek odpoledne kontrolovala finanční a celní správa v západočeském a ústeckém příhraničí, nepředložilo povinné doklady, další desítka prodejců prodávala padělky, nezdaněný alkohol a cigarety. Akce se konala na tržnicích na Folmavě na Domažlicku, v Aši na Chebsku a na Moldavě na Teplicku.

Informovala o tom mluvčí Generálního finanční ředitelství Petra Homolová. Doklady musí obchodníci dodat v náhradním termínu.

"Kontrolní akce Market II byla primárně zaměřená na vedení povinných evidencí a vykazování skutečné výše tržeb. Nedostatky v evidencích obdobně jako jejich úplné zanedbání vede k daňovým únikům. Akce přinesla cenné důkazy pro další daňová řízení," uvedla mluvčí.

Celníci navíc zabavili pět litrů lihovin bez kontrolních pásek a dokladů o zdanění, 1800 kusů cigaret bez českých tabákových nálepek a dokladů a 2915 kusů padělků textilu, hodinek, CD a DVD nosičů. Hodnota originálů by přesahovala čtyři miliony korun, řekl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták. Podle něj měla společná akce také výchovný cíl. Prodejci byli upozorněni na nedostatky v činnosti.

Finanční správa monitorovala hlavně sortiment a hodnotu prodávaného zboží. Vyžadovala po prodejcích nabývací doklady ke zboží, způsobu vedení evidence i přepravy na místo prodeje. Pracovníci finančních úřadů na místě sepisovali protokoly o místním šetření. Ve 35 případech kontroloři prodejcům uložili, aby povinné evidence a doklady dodali v náhradním termínu.

Vykazování krácených tržeb vede podle mluvčí k neoprávněnému snížení daně z příjmů. Následkem krácení tržeb ale také prodejce vykazuje nižší obrat. Pokud se tím dostane pod hranici povinné registrace dochází také k únikům na dani z přidané hodnoty.

 

Právě se děje

Další zprávy